קופסא שחורה, בהר נישא

https://www.pexels.com

בפוסט הזה, נעשה איזה אתנחתא קלה מהגלימות השחורות של השופטים, ונעבור לשחור אחר לגמרי:

קופסא שחורה.

כולם מכירים אני מניח, את הקופסא השחורה בתוך מטוסי נוסעים. זהו סטנדרט טכני מזה זמן רב. הקופסא השחורה, מוגנת מאוד מכל התרסקות או קטסטרופה, והיא כל הזמן, מתעדת נתוני טיסה. כך, שאם תיקרה תאונה חס ושלום, הקופסא תשרוד אי שם, תשדר נתוני איכון גם ייתכן, ויוכלו לאחזר או לשחזר את נתוני הטיסה, ולהבין, ממה אירעה התאונה, וכמובן, להפיק לקחים לעתיד. קופסאות כאלו יש לציין, שיפרו מאוד את הבטיחות בתעופה.

אבל, כאן עסקינן בקופסא שחורה על פי ה- ABC ניוז, למטרות אחרות לגמרי, קצת מוזר, קצת מענין, מה שבטוח, מקורי מאוד:

עסקינן בקופסא שחורה, עשויה מפלדה עבה מאוד (מעל 7 ס"מ עובי) ניצבת לה על הר בטזמניה (בחוף המערבי). הקופסא השחורה, נועדה למעשה, לתעד את קורות האנושות לאור שינויי האקלים, יחד עם תיעוד של שינויי האקלים כשלעצמם. הרציונל פשוט מאוד:

תהא פה קטסטרופה מבחינת ההוגים והמבצעים. הקטסטרופה תהא בגין שינויי אקלים, או גם קטסטרופות אחרות, המעידות על טיפשותו של המין האנושי מן הסתם. השורדים את הקטסטרופות, ימצאו הקופסא השחורה, ויתהו על קנקנה, ויבינו מדוע זה המין האנושי, הכחיד עצמו (או כמעט הכחיד) או מדוע זה הרס הפלנטה לגמרי, וזה אולי יהיה יותר מאות אזהרה לדורות הבאים או לשורדים, כיצד להימנע מגורל דומה לגבי דידם. התכלית אינה מסחרית כמובן יש לציין. התיעוד, מתחיל למעשה מועידת ה- COP26 והלאה (ועידת האקלים בגלאזגו למי שלא זוכר או יודע). אבל, במקביל גם מתעד אחורה, לצורך שלמות התמונה.

אחד הרציונלים (נשמע נאיבי קצת) זה שאולי זה ישפיע על פוליטיקאים ומקבלי החלטות, בקשר לשינויי אקלים. העסק מחובר לאינטרנט. מוזן מאנרגיה סולרית. מצברים כגיבוי. הנתונים יפים כרגע לתיעוד של בין- 30 לבין 50 שנה, אבל, הם עובדים על שיפור של הדבר.

אז זה יאסוף תכל"ס נתוני אקלים: טמפרטורות של מי האוקיאנוס. חומציות מי האוקיאנוס. זנים מוכחדים. רמת הפחמן הדו חמצני.

אנושית אבל: הוצאות צבאיות, צריכת אנרגיה, נתונים דמוגרפיים וכדומה. על כך, גם נתוני תקשורת כמו כותרות בעיתונים וכדומה מידע תקשורתי, וכמובן אירועים מרכזיים בנוגע לשינויי אקלים.

יש לציין שהתיעוד התחיל כבר, אבל, הקופסא השחורה עצמה, בתהליך של בניה. עוד נציין, שתהא גישה מבחוץ לגולשים למידע שמתועד וכו… ( כמובן לפני הקטסטרופה).

אלא, שיש להם בעיה אחרת: איך שורדים יפענחו המידע. לא יהיה אולי אינטרנט. האם יבינו בכלל ? הם שוקדים למשל, על קורא אלקטרוני אוטומטי, ברגע שהקופסא נפרצת, וכך אולי יהיה אפשר לקרוא הנתונים.

טוב, הרעיון עצמו, קצת מוזר כאמור, קצת מענין, מקורי מאוד אבל.

אלא, שזה ביטוי לתופעה רחבה מאוד, של חרדות קיומיות של הרבה מאזרחי הפלנטה. אפשר לקרוא על כך בויקיפדיה בגדול.

מחשבות קדורניות. חרדות כמובן. תהייה האם להביא ילדים לעולם. משבר אמון קשה אל מול המימסד והפוליטיקאים. איבוד ענין בקריירה ומטריאליזם, ועגינה על מיזוג ואוטופיה טבעיים. מודעות כמובן הולכת וגוברת לענייני אקלים ואיכות הסביבה.

שאלה מעניינת אבל:

כל זה לא הביא מעשי טרור. טרור של ממש. ובעצם, למה לא ? על הרבה פחות מכך, אנשים הפעילו טרור קשה ואכזרי. למה פעילי אקלים, לא גולשים לפעילות טרוריסטית ? שהרי, בנפשם הדבר! זוהי שפיכות של דמים ממש לגבי דידם. אבל, פוליטיקאים וממסדים בשלהם פשוט. ורק מחאות פרווה ממש.

יש למישהו הסבר ?

4 תגובות על 'קופסא שחורה, בהר נישא'

 1. בעבר היו פעילים שהשחיתו בגדים עשויים מפרוות. פרוות מיוצרות במפעלי מינק במיוחד למטרה זו כך שההגיון מאחורי זה לא ברור, אבל זה היה צעד של מחאה. חיפוש תשומת לב.
  אתה לא יכול לומר שלא נעשו מעשי טרור בנושאי האקלים, אלא שזה לא טרור ממש. כשהתחילה התנועה הדבלית של איסור מכירת קשי פלסטיק כדי להגן על האקלים (???!!!) מקדונלדס התנגדה. היא אמרה שהיא עברה לחסוך על אריזות אבל קשים זה חסר ערך מעשית. אז הציבור ואתרי המדיה הטילו חרם על מקדונלדס והיא הפסיקה לחלק קשים. היא חוסכת 12 קילו ביום של פסולת בתוך כלל המקדונלדס שהיא מנהלת בסין. ממש מגוחך. יש יותר נזקי שיניים מאז בשל הקרח במשקה אבל זה לא קשור לאקלים. אז אי אפשר לומר שזה לא טרור. זה טרור מודרני.

  לא יורים בבעל מפעל מזהם אבל מסלקים את שם משפחתו מקיר מחלקה בבית חולים לה הוא תרם כסף.

  אפילו בפוליטיקה אין יותר טרוריסטים.
  מאחר שמשבר האקלים כנראה הוא לא רק תוצר ידי האדם, ומכיון שהכל סביבנו מזיק אז הנושא יותר אופנתי מרציני.
  הנה ייצור מכוניות חשמליות לא ממש חוסך לאקלים וכנראה שהעתיד שייך למכוניות הידרוג'ן, זה לא מונע מהעולם לעבור למכוניות חשמליות. ההגיון הבריא לא מניע את העולם.

  אהבתי

 2. מחשבות קודרניות – זוהי התקופה היפה ביותר בתולדות האנושות עד כה, בימי חיינו הרפואה הגיע להישגים מדהימים הטכנולוגיה כמובן התקדמה ללא הכר, אפשר לראות את העולם בקלות, לא צריך להיות מרקו פולו. אנחנו צריכים להרגיש ברי מזל ומבורכים שקיבלנו את הזכות לחיות. את המתנה הזו. לא צריך להתרכז בשחורות,
  האופי האנושי הוא להתלונן. כשאנשים רוצים הכרה באינטרנט בבלוגים הם מעבירים ביקורת שלילית, החדשות בדרך כלל רובם על אסונות או ביקורת פוליטית. אבל במציאות הכל כמעט וורוד

  אהבתי

 3. היי נירה,

  טרור של ממש, זה טרור של ממש עם כל הכבוד.

  זה טרור של מתאבדים. זה טרור שמייצר המון הרוגים ופצועים.

  זה טרור שזורע פחד עצום בקרב אוכלוסיות.

  מזיז מדינות, מזיז פוליטיקאים לפעול.

  מושך את תשומת לב התקשורת בטירוף. דעת הקהל עסוקה איתו יום וליל.

  הפיגוע בתאומים. רצח הספורטאים במינכן. הרכבת בספרד עם אל קעידה וכדומה.

  זה טרור.

  מה שאת מתארת, זה אפילו לא פרווה.

  אלא שהמטרות שלהם, הרבה יותר צודקות נחזה להיראות. הרבה יותר מוסריות. הרבה יותר קריטיות.

  לגבי דידם, ויחד עם קונצנזוס עצום בעולם, הטיפשות של המין האנושי, מגיעה לכדי ממש הכחדה עצמית, ופוליטיקאים, לא מזיזים כלום, ולא מזיז להם כלום.

  ובכל זאת, שום פעולה טרוריסטית.

  אנשים, ציבורים, ארגונים, התקוממו על הרבה פחות, באמצעות מעשי טרור אכזריים ביותר.

  וטרור מודרני, זה מושג שהמצאת.

  אולי דאע"ש נירה ? מודרני ? בימינו אלו….

  להתראות

  אהבתי

 4. עתידן,

  לא מובן מה שכתבת.

  הכל ורוד במציאות אתה טוען, ורק בראש של אנשים הכל שחור ?

  זאת אומרת, שאנשים מנותקים מן המציאות, ואתה מחובר אליה ?

  כלומר, נניח לנושא הפוסט, אתה לא קונה את סיפור שינויי האקלים, וזה סיפור בדים. סיפורי פיות.

  כי אם זה לא כך:

  אתה רוצה שאדם ישמח לנוכח המצב ? איך אדם אז מנותק מן המציאות? רואה הכל שחור תסביר לנו.

  הוא רואה סביבו אסונות טבע אינספור. שטפונות. חמסינים מטורפים. סערות. אל ניניו. בטקסס פתאום מינוס 10 מעלות. טקסס, קולט ?

  מדענים רובם ככולם אומרים, פשוט, אנו הורסים הפלנטה.

  איך הוא רואה שחור, והמציאות וורודה ? תסביר לנו …..

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: