או בוררות, או שתמות !

Photo by Engin Akyurt from Pexels

מניח שאתם מודעים למתיחות בגבול אוקראינה רוסיה. סיפור לא פשוט.

אם תהיה פלישה צבאית כלשהיא של רוסיה, לאוקראינים אין סיכוי כמובן לעמוד מול צבא אדיר כזה. המערב כבר הצהיר, חיילים לא נשלח. אבל, נחיל סנקציות שלא היו כמותן. אלו יהיו סנקציות מאוד קשות, ושל האירופאים והאמריקנים בייחוד. אפשר לחשוב למשל, על ניתוק רוסיה, ממערכת הסוויפט (העברות כספים בינלאומיות אלקטרוניות). זו יכולה להיות מכה קשה מאוד. שלל רב של סנקציות קשות מאוד יכולות פה להתרגש על הרוסים.

טוב, אנו עוד נעקוב ונעלה פוסטים על כך. רק שנושא הפוסט הקצר הזה היום, הינו מה שנקרא באנגלית: Lawfare . כלומר, ניהול מלחמה בנשק משפטי נקרא לזה, קראתי פוסט מענין מאוד, וכאן נתמצת אותו איכשהוא.

האוקראינים, מנהלים מלחמה משפטית בינלאומית, מאוד מעניינת נגד הרוסים. האם זה ירתיע הרוסים ? ספק! אבל, זה גורם נזקים פיננסיים לא פשוטים. כאב ראש לא פשוט.

בבלוג של צ'רלי דונלאפ (Charlie Dunlap) בלוג מאוד מומלץ בשם: Lawfire, עלה כאמור, פוסט מאוד מענין היום. פוסט של אריק צ'נג (Eric Chang) וכותרתו:

בקירוב נתרגם: האסטרטגיה המשפטית של האוקראינים, עשויה להרתיע הרוסים מפני פלישה לאוקראינה.

ננסה לתאר הדברים:

יש סוג מסויים של אמנות בילטרליות, בין שני מדינות (BIT). האמנות הן אמנות נקרא לזה, של השקעות הדדיות. אמנות כאלו, מאפשרות לאנשי עסקים, לנהל בנינוחות יחסית, השקעות במדינה מסויימת, הואיל, ויש הסכמה והדדיות מסויימת, לא לנהוג בשרירותיות כלפי אנשי עסקים מן המדינה מנגד, שהיא כמובן, הצד השני לאמנה. לא להלאים השקעות ורכוש למשל. משפט הוגן, יחס הוגן וכדומה. אחד היתרונות של אמנות כאלו(ISDS במסגרת ה- BIT) זה היכולת של איש עסקים שנפגע, לתבוע ישירות המדינה בה הוא ניהל עסקים, מבלי שתהא חסינות ריבונית למדינה (חסינות שהיא בעיה לא פשוטה במשפט בינלאומי).

אז יש אמנות כאלו בין רוסיה, לבין אוקראינה.

אלא מאי, ב- 2014 פלשה רוסיה לחצי האי קרים וכבשה אותו. או כי אז, נוצר מצב, שהרוסים הם כוח כובש, עם שליטה אפקטיבית, בחצי האי קרים. על פי האמנה בין רוסיה לאוקראינה, אזי, הרוסים מחוייבים, לשמור על הוראות האמנה, גם בשטח חצי האי קרים בעצם משתמע כך, וזה הואיל ויש להם שם שליטה אפקטיבית בטריטוריה עצמה. אנשי עסקים אוקראינים, מצאו עצמם כמובן, אל מול שוקת שבורה מן ההשתלטות הרוסית על חצי האי, והתחיל לתבוע בבוררויות בינלאומיות על מנת לקבל פיצויים מן הרוסים, ולהיפרע על נזקים, והכל בהתאם לאמנות כאמור. על פי הפוסט, תלויות ועומדות 11 תביעות כאלו עד כה. למותר יהא לציין, שמשרד המשפטים האוקראיני, נותן להם תמיכה כמובן ומצהיר בכל פה על המלחמה הזו ומטרותיה.

נ.ב: שפע רב של לינקים רלבנטיים, תמצאו בפוסט עצמו. מומלץ.

רק שכחתי להשאיר לינק לפוסט עצמו כאמור של צ'רלי. אז כאן:

https://sites.duke.edu/lawfire/2021/12/21/guest-post-eric-chang-on-ukraines-lawfare-strategy-may-help-in-deterring-further-russian-plans-for-invasion/

8 תגובות על 'או בוררות, או שתמות !'

 1. כיצד הם יכולים לממש את התביעות? האם הם יכולים לדרוש ממדינות אחרות החרמות כספים ששיכים לממשלה הרוסית בארצות אחרות אם יש כאלו? החרמות כספים פרטיים של אנשי ממשל רוסים בארצות אחרות? עיקולי בתים פרטיים?

  בסופו של דבר רוסיה תכבוש את אוקרינה. הרי המטרה שלה לחזור ולאחד את ברית המועצות. זה לא שונה מרצון סין לכבוש את טאיוואן, ובמידת מה רצונה של אירן לחזור לגדולה ולהשתלט על העולם המוסלמי, של תורכיה לחזור ולהיות קיסרות. ואפילו הייתי מאז לומר של גרמניה להיות דומיננטית באירופה.

  האם אתה יכול לחוות דעתך על משמעות העדויות של חפץ? מה מנסה התביעה להוכיח והאם היא הצליחה?

  אהבתי

 2. שש,

  ברוך בואך לעפר הארץ.

  כספים פרטיים פה לא הענין כמובן. אלו תביעות נגד רוסיה. נגד המדינה עצמה. הפעולות שגרמו נזקים לאנשי העסקים, הן פעולות ריבוניות, של שלוחי מדינה, לא פעולות פרטיות של עובדי מדינה כלומר.

  יש אפשרות תיאורטית כללית כמובן, לממש פסקי דין של בוררות, על נכסים של רוסיה, במדינות אחרות. במקרה הספציפי הזה, צריך לקרוא האמנות בשביל להבין. אני אברר.

  מה משמעות העדויות של ניר חפץ:

  זה פשוט:

  מבחינת התביעה, להוכיח, שאלוביץ ונתניהו, היו ביחסים של תן וקח. משמע, שוחד וכדומה. אלוביץ העניק סיקור אוהד לנתניהו ומשפחתו, ומנגד נתניהו, נתן הטבות רגולטוריות לאלוביץ ובזק למעשה וכדומה, והכל בתמורה לסיקור האוהד וכדומה.

  להתראות

  אהבתי

 3. רוסיה לא תפלוש רשמית, היא פשוט תאפשר ותעודד התקוממויות ותפלוש לא ברשמית. או שיהיה או בפרו רוסים ואז הם ייכנסו להציל פרו רוסים ויגידו שזה בגלל הזיקה והאחריות להגן

  אהבתי

 4. היי ג'ורג'י,

  ברוך בואך כמובן לעפר הארץ .

  ייתכן בהחלט שהיא תנצל ותמשיך לנצל למעשה, את הרוסים במזרח אוקראינה למעשי המרדה איבה וכדומה.

  אבל, פה יש סיפור אחר. בחצי האי קרים, הם תירצו זאת בהגנה על המיעוט הרוסי. פה, פוטין בקריזה של ממש, על ההתפשטות של מערב אירופה וברית נאט"ו למזרח. הוא בקריזה פסיכית לגמרי. הרוסים מטבע הדברים תופסים זאת כאיום רציני ביותר. הייתה פה נקודת מפנה רצינית שלא ממש מבינים אותה וזה הצבה של טילים נ' טילים, במזרח אירופה, זה העלה לרוסים הקריזה ( נגד האיראנים הטילים על פי אובמה דאז וכדומה). וזה דירדר מאוד היחסים. מעבר לעוד נושאים, שניכנס אליהם בפוסטים אחרים.

  פה זה קצת שונה מחצי האי קרים.

  להתראות

  אהבתי

 5. שכחתי רק להשאיר לינק לפוסט עצמו באתר של צ'רלי דונלאפ כאמור, עידכנתי בפוסט עצמו, אז גם כאן לינק כאמור:

  https://sites.duke.edu/lawfire/2021/12/21/guest-post-eric-chang-on-ukraines-lawfare-strategy-may-help-in-deterring-further-russian-plans-for-invasion/

  אהבתי

 6. פה לכל המעונין, על הנאום של פוטין לפני אנשי צבא אתמול, בקשר לאוקראינה וההתפשטות של ברית נאט"ו וכדומה:

  https://www.reuters.com/world/russias-putin-blames-west-tensions-europe-2021-12-21/

  אהבתי

 7. תמהני אם בעולם ריאליסטי אפשר לדון מדינות. כמו שאומרת הגמרא מלך ישראל לא דן ולא דנים אותו.
  דרך אגב אלרום, תציין את מספר התגובות של פוסט באתר הכללי כדי שנוכל לעקוב ואפשר גם להכניס בצד את התגובות האחרונות.

  אהבתי

 8. היי י.ד,

  כן, אעשה זאת בעתיד הקרוב מקווה.

  ולמה לפי דעתך, אי אפשר לדון מדינות ? מדינות אינן ישויות טבעיות. מאחורי כל פעולה של מדינה, ישנו אדם בשר וחי, או חבר בני אדם, שאחראים על הפעולה הרי.

  אפילו אם לא היו ישויות טבעיות. הרי למדינה יש אופי עצמאי. יש טבע. אם הטבע קלוקל, דנים אותו. משנים אותו.

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: