תבנית נוף המולדת (VI)


הָלֹךְ וְקָרָאתָ בְאָזְנֵי יְרוּשָׁלִַם לֵאמֹר, כֹּה אָמַר יְהוָה, זָכַרְתִּי לָךְ חֶסֶד נְעוּרַיִךְ, אַהֲבַת כְּלוּלֹתָיִךְ–לֶכְתֵּךְ אַחֲרַי בַּמִּדְבָּר, בְּאֶרֶץ לֹא זְרוּעָה. (ירמיהו ב')

Photo by Trace Hudson from Pexels

Photo by Aviv Perets from Pexels
artcountrycanada.com/Moses and the Burning Bush by Arnold Friberg

לינקים (מגולמים בכיתוב):

 1. פוסט ראשון בסדרה
 2. פוסט שני בסדרה
 3. פוסט שלישי בסדרה
 4. המאמר של ד"ר עוזי אבנר
 5. ויקיפדיה על פרופסר סטרוזמה ( Stroumsa), ובנפרד המאמר עצמו.
 6. מאמר של John Wortley על המדיטציה של נזירים נוצריים ואבות הנזירים
 7. על מדיטציה במדבר כתראפיה

9 תגובות על 'תבנית נוף המולדת (VI)'

 1. אין ספק שהתרבות של תקופת התנ"ך הושפעה מסיפורי העבר ואפילו מהיות האיזור מדברי וההתישבות בסגנון מדברי שבטי. אבל זה היה לפני 3000 שנה. למה זה שייך?

  Liked by 1 person

 2. ג'וש,

  איך זה שייך ? אתה מסתלבט עלינו ג'וש ?

  קודם כל, שום דבר לא ברור. בטח לא מראש. מה זה ברור ? יש תיאוריות אחרות. מה, זה ברור היה לך הרי שנים שהייתה יציאת מצרים בטח וכאלו. לגבי רוב החוקרים, זה כלל לא ברור.

  ממילא, ישראלים, לא מכירים ההיסטוריה הבראשתית של העם שלהם. אז זה שייך. להכיר. לדעת. מושכלות יסוד.

  מעבר לזה, מבחינה משפטית או מעין, בקונפליקט פה בין פלסטינאים לבין ישראלים, כל אחד טוען לזכות היסטורית, ושהצד מנגד, ממציא סיפורי בדים, סיפורי אלף לילה וקהווה.

  הנה , רצ"ב בתכוף לינק, מחקר בנשיונל ג'יאוגרפיק, די אן איי לגבי הקשר בין ישראלים, פלסטינאים והכנענים דאז וכו….

  https://www.nationalgeographic.com/history/article/dna-from-biblical-canaanites-lives-modern-arabs-jews

  וכאן, מצטט מויקיפדיה

  Claims emanating from certain circles within Palestinian society and their supporters, proposing that Palestinians have direct ancestral connections to the ancient Canaanites, without an intermediate Israelite link, has been an issue of contention within the context of the Israeli–Palestinian conflict. Bernard Lewis wrote that "the rewriting of the past is usually undertaken to achieve specific political aims … In bypassing the biblical Israelites and claiming kinship with the Canaanites, the pre-Israelite inhabitants of Palestine, it is possible to assert a historical claim antedating the biblical promise and possession put forward by the Jews."

  טענות בקרב פלסטינאים והם שלמעשה מוצא הפלסטינאים מתייחס ישירות לכנענים קדמונים בארץ ישראל או פלסטין, הכל בלי שום זיקה או חוליה הקשורה לישראלים. ואכן, זה משמש לצרכים פוליטיים וכדומה.

  זה דבר שמטריף הרי חוקרים, ותועמלנים בטירוף, במשך עשרות שנים.

  כאן ויקיפדיה, תחת הכותר:

  Canaanism

  https://en.wikipedia.org/wiki/Palestinians#Canaanism

  הנה, נצטט לך בעצם , לא פחות ולא יותר, את ביבי, מן הלינק לעי"ל ( נשיונל ג'יאוגרפיק):

  Who came first?

  Both Israeli and Palestinian politicians claim the region of Israel and the Palestinian territories is the ancestral home of their people, and maintain that the other group was a late arrival. “We are the Canaanites,” asserted Palestinian Authority President Mahmoud Abbas last year. “This land is for its people…who were here 5,000 years ago.” Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, meanwhile, said recently that the ancestors of modern Palestinians “came from the Arabian peninsula to the Land of Israel thousands of years” after the Israelites.

  אז, מי הגיע ראשון? אבו מאזן גורס, אנו הכנענים המקוריים ואפילו לפני( 5000 שנה הוא טוען) ונתניהו עונה לו שהם בכלל באו מערב הסעודית, אלפי שנים, אחרי שהישראלים הגיעו לכאן.

  ושניהם, היסטורית, מדברים בשם הבלות הרוח. אבל, להראות פשוט המחלוקות הסובייקטיביות.

  אז איך זה שייך ? נהרות של דם נשפכים פה על כך, ואתה תוהה איך זה שייך ?

  להתראות

  אהבתי

 3. ואגב ג'וש,

  עד ימינו אנו, דאע"ש טובח ללא הכרה בכופרים. אפילו מוסלמים שיעים. למה האחרונים תתמה ? אם כך, מבחינתם הם עובדי אלילים. למה עובדי אלילים ? זה פשוט, מוחמד למד מן היהודים ובכלל: לא לעשות פסל, מסיכה, תמונה. קולט ?

  אז הם מבצעים במשך שנים, פיגועים אכזריים נגד שיעים נניח בעירק, אפגניסטן וכו…

  כאן למשל, תחת הכותרים:

  "אפגניסטן: לפחות 45 הרוגים בפיגוע שני בתוך שבוע במסגד שיעי"

  "מחבלים מתאבדים של דאעש תקפו את המסגד בעיר הדרומית קנדהאר, בסיסו הרוחני של טליבאן. הארגון הבטיח לתפוס את האחראים ולהעמידם לדין על פי השריעה. בשבוע שעבר נהרגו יותר מ-40 איש בפיגוע של דאעש, הרודף את המיעוט השיעי, בצפון המדינה"

  כאן:

  https://news.walla.co.il/item/3465359

  ונצטט למשל, ממרכז שלם:

  "באוקטובר פורסם בכתב העת של ארגון המדינה האסלאמית, דאביק, מאמר בשם "תחייתה של העבדות לפני בוא יום הדין", שעסק בשאלה אם היזידים (בני הכת הכורדית הקדומה ששאלה יסודות מן האסלאם ונתונה כיום למתקפה מצד כוחות המדינה האסלאמית בצפון עיראק) הנם מוסלמים שסרחו, ולפיכך דינם מוות, או סתם עובדי אלילים, ולפיכך יש למוכרם לעבדים. על פי צו הממשלה כונסה קבוצת לימוד של חכמי המדינה האסלאמית למצוא פתרון לסוגיה. אם הם פגאנים, טען כותבו האלמוני של המאמר,

  על פי השריעה [יש] לחלק את נשות היזידים ואת ילדיהם בין לוחמי המדינה האסלאמית שהשתתפו במבצעי סינג'ר [בצפון עיראק]… שעבוד משפחות הכופרים ולקיחת נשותיהם לפילגשים הם היבט מבוסס היטב בשריעה, שמי שישלול אותו או ילגלג עליו ישלול או ילגלג על הקוראן ועל סיפורי הנביא… ולפיכך יהיה כופר באסלאם."

  https://shalem.ac.il/content-channel/what-isis-really-wants/

  נזכיר רק:

  איך שהטאליבן עלו לשלטון באפגניסטן, הם השמידו פסלים של בודהה במדינה. קולט ? פסלים של בודהא, משל, מעמד הר סיני ממש ועגל הזהב:

  כאן:

  https://news.walla.co.il/item/45320

  להתראות

  אהבתי

 4. ג'וש,
  המדבר חשוב כי הוא מנוגד לארץ הנושבת המובטחת. ארץ ישראל היא הארץ המובטחת. יש בה גשם וחקלאות. במדבר לעומת זאת אין כלום. המדבר הוא שומם ומתוך השממה יכול להופיע החוק, התורה, בטהרתו. המחוקק מגיע מהמדבר, מקום שאין בו אינטרסים וחשבונות חומריים. ורק מתוך המקום הטהור הזה אפשר לקבוע את החוקים הצודקים. התורה באה מהמדבר והמדבר נוכח גם בתורה. אם ישראל לא ישמרו את התורה הארץ הנושבת תהפוך למדבר כמו שכתוב בפרשת "והיה אם שמוע תשמעו":
  "י כי הארץ אשר אתה בא שמה לרשתה לא כארץ מצרים הוא אשר יצאתם משם אשר תזרע את זרעך והשקית ברגלך כגן הירק. והארץ אשר אתם עברים שמה לרשתה ארץ הרים ובקעת למטר השמים תשתה מים. ארץ אשר יהוה אלהיך דרש אתה תמיד עיני יהוה אלהיך בה מרשית השנה ועד אחרית שנה והיה אם שמע תשמעו אל מצותי אשר אנכי מצוה אתכם היום לאהבה את יהוה אלהיכם ולעבדו בכל לבבכם ובכל נפשכם. ונתתי מטר ארצכם בעתו יורה ומלקוש ואספת דגנך ותירשך ויצהרך ונתתי עשב בשדך לבהמתך ואכלת ושבעת. השמרו לכם פן יפתה לבבכם וסרתם ועבדתם אלהים אחרים והשתחויתם להם. וחרה אף יהוה בכם ועצר את השמים ולא יהיה מטר והאדמה לא תתן את יבולה ואבדתם מהרה מעל הארץ הטבה אשר יהוה נתן לכם. ושמתם את דברי אלה על לבבכם ועל נפשכם וקשרתם אתם לאות על ידכם והיו לטוטפת בין עיניכם יט ולמדתם אתם את בניכם לדבר בם בשבתך בביתך ובלכתך בדרך ובשכבך ובקומך כ וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך כא למען ירבו ימיכם וימי בניכם על האדמה אשר נשבע יהוה לאבתיכם לתת להם כימי השמים על הארץ "

  על בסיס ההבנה הזו ניתן להבין את המדרש במסכת סנהדרין דף קיג על אליהו הנביא המונע גשם מארץ ישראל. על פי המדרש אחאב הלך לנחם את חיאל בית האלי על מות כל בניו. חיאל בית האלי בנה את יריחו למרות הקללה שקילל יהושע בן נון את מי שבונה את יריחו שימותו לו כל בניו. בניחום אבלים של חיאל פרץ ויכוח בין אחאב מלך ישראל לבין אליהו הנביא. אחאב הקשה מדוע קללתו של התלמיד יהושע בן נון התקיימה ואילו קללתו של משה רבינו שלא היה מטר בארץ ישראל אם יעבדו עבודה זרה לא התקיימה? והרי אחאב עבד עבודה זרה. מיד גזר אליהו שלא יהיו גשמים בארץ ישראל. אם עם ישראל לא מקיים את התורה בארץ הקב"ה יביא את המדבר אל הארץ ויחזיר את עם ישראל למדבר.
  ואם גם זה לא ילך ועם ישראל לא יחזרו בתשובה אם הם ילכו לגלות ויאבדו כליל את הקשר לארץ ישראל, לארץ שלהם.
  גם כשעם ישראל נמצא בארץ ישראל הוא צריך להביא את המדבר לארץ ישראל. זו עניינה של מצוות שמיטה. במצוות שמיטה אנו משמים את הארץ ובמקום להסתמך על הגידולים החקלאיים אנו חוזרים ומסתמכים על השם כמו שעשינו במדבר.

  אהבתי

 5. ושניהם, היסטורית, מדברים בשם הבלות הרוח. אבל, להראות פשוט המחלוקות הסובייקטיביות.

  מדוע הבלות רוח? טענתו של נתניהו הוכחה מכל הכיוונים. יש מפקדי אוכלוסין שביצעו הבריטים ב1890 והראו חד משמעית שכמעט כל מי שנמצא בארץ הגיע לאחרונה לשרת תיירות ואלו שנמצאים לאורך זמן הם שרידי הצבא המצרי שנלחם בתורכים ב 1830 לערך. רוב תושבי הארץ הערבים הם עובדים שהגיעו לעבוד עבור הבריטים, בעשור קודם מלחמת העולם השניה לבד הגיעו כמליון איש. על פי שמות המשפחה שלהם אפשר לדעת מי הגיע ממצרים עירק סוריה. ולגבי בדיקות גנטיות קל לבדוק ונבדק. כל הסיפור על זה שהם צאצאי הכנענים הןא עורבה פרח. דומה לטענה שלהם שאנחנו צאצאי איזו ממלכה בקוקז שהתגיירה. בדיקות גנטיות מראות חד משמעית אלא שהם בונים על כך שכולם מטומטמים ויאמינו להם.

  לגבי המדבר, בנוסף לתאורים התנכים שמתארים אותנו כבאים מהמדבר, ולכך שההרכב החברתי הולם שבטי מדבר, הרגלי האכילה, התרבות. קיימים מחקרים ארכיאולגים שמראים שההתישבות הראשונה היתה בסגנון ישובי מדבר בדויים, הימנעות מאכילת חזיר שהוא יבוא פלישתי ואי אפשר לקחת אותו למדבר.
  ונסיים בתהילים כ"ג שמתאר שיר הודייה לאל שלוקח את צאנו ונודד אתו לא במעגלים במדבר בחיפוש אחרי מזון ומיים על פי העונות אלא במעגלי שפע. קצת בדומה למה שמתאר פה י.ד.

  מה הכוונה שלך מר אלרום? לומר שיש לנו זכות ראשונים על הארץ? האם התנ"ך לא מבסס מספיק את זכותנו?

  אהבתי

 6. היי נירה,

  הענין פה לא הזכות על הארץ. זכות על הארץ זה ענין משפטי בעיקר. אלא, היסטורית מה קרה. אז את קראת הפוסט הראשון בסדרה (והשני) והבנת, או שהיית אמורה להבין שאין תמיד מיתאם בין המקרא לבין ההתרחשויות ההיסטוריות.

  אבו מאזן, מדבר בשם הבלות הרוח, מכיוון, שכל הכנענים הפכו לישראלים, וישראלים טהורי גזע. אז איך בדיוק העם הפלסטינאי, על הנייר אפילו, מתייחס לכנענים ? אפילו אם הם היו כנענים, הכנענים הפכו לישראלים כאמור (מלכות שלמה נניח). אז זה ברור כשמש. פלסטינאים אחרים, טוענים אגב, שהם צאצאי הפלישתים ( מכאן אגב מקור השם: פלסטין). אבל, הפלישתים הם "גויי ים". שודדי ים, מאזור קפריסין וכדומה. פלשו בעליל לארץ לא להם בזמנו. ארץ כנען. בסביבות 1200 לפני הספירה. אז איך 5000 שנה ועוד כנענים ?

  זוהי הבלות רוח.

  נתניהו מנגד, גורס שהם הגיעו הפלסטינאים, אלפי שנים אחרי הישראלים. וממקום אחר. אבל, הרי לא ברור כלל, מאיפה באו הישראלים עצמם. אמרנו, יש כמה תיאוריות. אם ניקח אגב, את הגרסה המקראית, אזי, פלשו לארץ לא להם. דווקא הגרסה היותר היסטורית, מעניקה טאבו על הארץ. לישראלים. אבל, הרי המקרא מעדיף, פלישה, ומבחוץ. למה זה ? עוד יבוא בפוסטים הבאים. גם מי הם הפלסטינאים עצמם, לא לגמרי ברור.

  אבל, אין ספק לגבי הזכות העניינית היסטורית, של עם ישראל, על ארץ ישראל. זה בלי קשר ממש.

  להתראות

  אהבתי

 7. נירה,

  נצטט מויקיפדיה לגבי מקור השם, פלסטין:

  מקור השם פלסטין בשמה היווני-רומי של ארץ ישראל. הסופרים היוונים בעת העתיקה נהגו לכנות את התחום הסובב את שפלת פלשת (אזור החוף הכולל את אשקלון ואת עזה) בשם "פַּלַייסטינֵה" (ביוונית: Παλαιστίνη). לאחר דיכוי מרד בר-כוכבא במאה ה-2 לספירה על ידי הרומאים, ובמסגרת צעדי הענישה ביהודים המורדים, הוחלף שמה של "פרובינקית יוּדֶאָה" ("יהודה" בלטינית) לסוריה-פלשתינה (בלטינית Palæstina). לרוב השתמשו בשם המקוצר "פלשׂתינה" ככינוי למחוז מנהלי זה. עם התפצלות האימפריה הרומית, קיבלה הממלכה הרומית המזרחית, היא האימפריה הביזנטית, את השליטה על המחוז והשאירה את שמו על כנו. בתקופה הביזנטית חולקה הארץ למחוזות פלשתינה פרימה, פלשתינה סקונדה ופלשתינה טרטיה.

  עד כאן הציטוט:

  אשקלון, עזה וכדומה, זוהי באמת ארץ פלשת. הפלישתים שם. להם הישראלים לא יכלו. אפילו לא במלכות שלמה. לפני שני פוסטים משהו, הבאתי לך המפה באמת שמשרטטת את גבולות מלכות שלמה, וזה לא כולל את אזור פלשת באמת.

  אלא ששוב:

  אפילו היינו מניחים, ולטובת הפלסטינאים, שהם צאצאי הפלישתים, אז הרי, הם פולשים ופלשו לארץ לא להם. גויי הים נקראו. שודדי ים בקיצור. נצטט מויקיפדיה עליהם:

  בחוף הדרומי של ישראל של היום התיישב אחד מהעמים הנמנים עם גויי הים, הפלשתים, בסוף האלף השני לפנה"ס. הפלשתים מוזכרים בתנ"ך, בכתובות המצריות שתוארו לעיל, ובכתובות אשוריות מהמאה השביעית לפנה"ס. שרידיהם, שהתערו בחברה המקומית המשיכו בייחודם עד לתקופה הפרסית. בעשרות השנים האחרונות נחקרה קבוצה זו באופן אינטנסיבי יחסית על ידי הארכאולוגים וכיום אין כמעט ספק במוצאה מהתרבות האגאית[5]. אזור החוף הדרומי של ארץ ישראל נקרא עד היום על שמה פלשת. לאחר כישלון מרד בר כוכבא בתקופה הרומית, הסב השלטון את שמה של כל ארץ ישראל ל"פלשתינה" וכך היא נקראה בשפות האירופאיות, ועם כיבושי האסלאם גם בשפות הערביות, בהן ארץ-ישראל נקראה "פלסטין".

  כאן על גויי הים:

  https://he.wikipedia.org/wiki/גויי_הים

  כאן, ויקיפדיה, מקור השם פלסטינה וכדומה:

  https://he.wikipedia.org/wiki/פלסטינים#מקור_השם_ומשמעותו

  אהבתי

 8. טרמינולוגית עגל הזהב. האם אתה מתכוון לומר שאם ירובעם הכיר את סיפור עגל הזהב לאחר 350 שנה זו הוכחה נוספת לסיפור לוחות הברית ועגל הזהב המדברי?

  אהבתי

 9. היי סוס אחד,

  לא ממש. אלא, שזה מביע, תהליך הדרגתי. כלומר, אי אפשר לקרוא את הכתוב במקרא בכלל, ובפרט, את התפיסות התיאולוגיות, כאילו באחת נעשו הדברים. אלא, שיש לנו גרעין תיאולוגי שהוא מונותיאיסטי או מעין ( סיפור עגל הזהב) ולאחריו, עם ישראל לא הפך באחת ל- שמע ישראל, ה' אלוהינו, ה' אחד. אלא, לקח הרבה הרבה זמן הדבר. עוד המשיכו לעבוד אלוהים זרים. האלוהים הישראלי האקסקלוסיבי, היה אלוהים אחד, מבין פנתיאון של אלוהים שונים.

  וזה מקביל למעשה, להתנחלות ההדרגתית בחבל ההר ובכלל בארץ כנען. לא באחת, אלא, לאט לאט ירשו את הארץ עד השיא נניח, מלכות שלמה וכדומה.

  אלא, שאין חולקין, שהגרעין, זה חבל ההר תחילה. יהודה ושומרון. וזה יסוד ודאי שעיצב את הזהות הישראלית. מזכיר שוב: מטרת הפוסטים, הזהות הישראלית.

  עוד נעלה פוסטים על כך.

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: