בתמצית, צידוק לפלישה….

פוסט חשוב עלה באתר EJIL:Talk! ( אתר למשפט בינלאומי) בקשר לפלישה לאוקראינה והצידוקים המשפטיים שלה מבחינת פוטין והרוסים ( יודגש: פוטין והרוסים).

לינק בסוף למאמר.

ובתמצית ממש:

פוטין בנאומו, מצדיק הפלישה מבחינה עניינית ומשפטית גם (תוך אזכור ממש, של סעיפים מאמנת האו"ם).

פוטין טוען, שהעולם למוד ניסיון, מהפרות בינלאומיות קשות ואגרסיביות של זכותן של מדינות לשלמות טריטוריאלית ולריבונות. הוא מאזכר, כיצד המערב פלש או הפעיל כוח, בלי שום צידוק משפטי ל- עירק, בלגרד בזמנו, סוריה, לוב וכדומה.

הוא מציין את זכותה של רוסיה להגנה עצמית. הוא טוען, שיש, לפחות פוטנציאל, לנשק גרעיני באוקראינה וכדומה, וזה גם קו אדום מבחינתו (מסביר אולי אגב הפיקוח שלו על הניסוי הגרעיני ממש לפני הפלישה). הוא טוען גם, למה שנקרא: "הגנה עצמית קולקטיבית". שהרי, הוא הכיר ברפובליקות העצמאיות במזרח אוקראינה, וחתם איתן, על אמנות ידידות וכדומה. הן מבקשות עכשיו עזרה, בגלל "רצח עם" שמתבצע שם, שימוש בכוח על ידי האוקראינים כלפיהם ועוד.

אז אלו בגדול הטיעונים כפי שעולים מן הנאום שלו להצדקת הפלישה. כדאי לקרוא המאמר. מי שלא מבין משהו, אין בעיה לשאול פה.

כאן:

2 תגובות על 'בתמצית, צידוק לפלישה….'

 1. אלו הכל דיבורים, גם לאנס ורוצה יש הצדקה למעשיו, לדעתו. כל אחד יכול לתרץ את מעשיו. זה לא שונה מתמריץ שמזיין את השכל עם הוכחות שמצדיקות את דעתו וטעמו כשבפועל הוא קודם ירה את החץ ואחרי זה מצא תרוצים שנוחים לו בלי קשר לאמת וכשמסבירים לו שהוא טועה הוא יעלה על הבאריקדות.

  אהבתי

 2. גוג ומגוג,

  ברוך בואך לעפר הארץ.

  כן בהחלט. אבל, יש לשים לב:

  שפוטין, מבסס את התירוצים שלו, מאוד חזק על פלישות של מדינות מערביות בעבר. פלישות שבעליל היו לכאורה בלתי חוקיות. בנאום הוא מזכיר:

  בוש בלבל אותנו פה עם עירק. זוכרים ? גרס שיש נשק להשמדה המונית אצל סדאם חוסיין. שיקר בעליל. ופלש לעירק. מה לעירק ולסדאם חוסיין ולפיגוע בתאומים ? נזכיר, לא ממש הרבה אחרי הפיגוע בתאומים האמריקנים פלשו לעירק. הזיקה שאין לכאורה, הייתה ברורה לכל העולם.

  אז עכשיו פוטין אומר:

  אתם לא תטיפו לנו, אחרי: עירק. אפגניסטן. סוריה. לוב, בכלל עבר קולוניאלי "עשיר" ביותר. אנו נלחמים פה על הבית. על הגבול שלנו ממש.

  לא פשוט בכלל.

  המסקנה:

  צריך לקיים סדר וחוק בינלאומי. אחרת, הדוגמא הרעה, מפתה אחרים גם, לפעולות אגרסיביות. זה לא צידוק כמובן. אבל, בעייתי ביותר.

  להתראות

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: