אין מועצה? יש אסיפה….

פוסט מענין וחשוב, עלה היום ב- EJIL:Talk אליו כבר הפניתי לאחרונה. מועצת הביטחון כאמור, משותקת בגלל מוסד הוטו כמובן, בקשר לפלישה לאוקראינה. הפוסט דן באפשרויות שעומדות בפני האסיפה הכללית של האו"ם, בקשר לפעולה כנגד האגרסיה הרוסית וכדומה, בהעדר אפשרויות של ממש במועצת הביטחון כאמור. יש שם כמה היבטים ישראליים מעניינים מן העבר גם.

אז כאן רצ"ב, מי שלא מבין משהו, יכול לשאול פה, אין שום בעיה:

ובאותה נשימה, פה בג'וריסט, על הוטו הרוסי אתמול, במועצת הביטחון:

https://www.jurist.org/news/2022/02/russia-vetos-un-security-council-resolution-calling-for-an-end-to-conflict-in-ukraine/

2 תגובות על 'אין מועצה? יש אסיפה….'

 1. האם האו"ם ומוסדותיו לא מיצגים פשוט את האינטרסים של המעצמות הגדולות?
  האם אפשר בכלל להחליט מי צודק בקונפליקט הזה?
  מדוע הרוסים מאפשרים לנו להפציץ בסוריה?
  מה הרוסים עושים בכלל בסוריה?

  אהבתי

 2. גואקמולה,

  ברוך בואך לעפר הארץ.

  צריך לאבחן בין מועצת הביטחון, שם למעצמות יש זכות וטו. לבין האסיפה הכללית של האו"ם. אלו שני מוסדות נפרדים. במועצת הביטחון, אפשר לטעון באמת, שהחלטות קריטיות, לא יתקבלו בניגוד לעמדת המעצמות. במובן הזה, זה לא מייצג האינטרס של המעצמות, אבל, תכל"ס, נוהג לפעמים במיתאם עם האינטרס.

  בקונפליקט של אוקראינה מי צודק ? אי אפשר בדיוק להחליט מי צודק. אבל, השאלה הרבלנטית, אינה מי צודק. אלא:

  שימוש בכוח, לא מידתי. לא פרופורציונלי. בלי התגרות מזויינת של ממש. כניסה למודוס אגרסיבי, שאפשר היה להימנע ממנו. שהוא בניגוד לחוק ולנוהג הבינלאומי.

  את זה אפשר לקבוע. אבל, לא בדיוק לגמרי מי צודק.

  הרוסים מאפשרים לנו להפציץ בסוריה, כי כך הם מנמיכים פרופיל של האיראנים שם. הם לא ממש שמחים שהאיראנים שם. ועוד, הם מבינים את הבעיות של מדינת ישראל. המעצמות ככלל, לא מעוניינות שמדינות קטנות ומופרעות לא כל שכן, יחזיקו בנשק גרעיני. והרי הסיפור של ישראל עם איראן, הינו נשק גרעיני. לא רק. אבל, בעיקר. על כך, פוטין מחבב את מדינת ישראל. הרבה רוסים פה. חיבה לצבא האדום ולווטרנים שלו. הוא מאוד מעריך את ישראל כמעצמה אזורית. בכלל:

  כל מדינה בעולם, שרוצה נגישות למימשל האמריקני (והרבה יותר מדי צריכים זאת) מבינה שמוטב לה, לשמור על יחסים טובים עם מדינת ישראל.

  מה הרוסים עושים בסוריה ? בין היתר, בדיוק מה שעשו באוקראינה:

  פוטין מפחד מאביב עמים ערבי. הוא הבין, שאם אסד נופל. לא רק בן ברית אסטרטגי נופל, אלא, שאביב העמים הזה, יכול גם להגיע אליו. הפך להיות במודה. והוא התערב. כך אוקראינה:

  נאטו או למעשה אירופה המערבית, משתלטת על עוד ועוד מדינות במזרח אירופה, לשעבר מדינות ברית המועצות. ורואים כי טוב הדבר. הוא לא ייתן. בשום מחיר. לגבי דידו:

  תפיסה מערבית. חירות מערבית וכדומה. זה כבר לא יהיה רוסיה. לא במשמרת שלו.

  טוב, תקצר היריעה פה…. נעלה פוסטים יותר מאורגנים.

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: