אל תישן על זכויותיך !

ויקיפדיה/ פרשת ילדי תימן

פסק דין של בג"צ לפנינו. חשוב. מענין.

כולם מכירים אני מניח את פרשת ילדי תימן וכדומה. היו כמה בגצי"ם בסיפור. היו שלש ועדות חקירה. אחת מהן ממלכתית וכדומה. הנושא עד היום מאוד מעסיק התקשורת, הציבור הישראלי וכדומה. לא ממש נגמר לגמרי.

טוב, עניינים כאלו רחוקים, ערטילאיים, מאוד בעייתיים מבחינה משפטית. או שיש התיישנות. או שאין ממש ראיות. בבג"צ מסויים, לא הותר למשפחות לבצע בדיקת רקמות של מתים וכדומה לקביעת קשר גנטי וכו…. זוהי בעיה.

נצטט:

עד כאן הציטוט:

בכל זאת, הממשלה נאותה לפצות אותם בהסדר מיוחד. אלא, שצריך שהמשפחות יציגו עניינם לפני הוועדות. שהנושא ייבחן על ידם. יבדקו אם יש יסוד לתלונות בדבר היעלמות ילדים או תינוקות וכדומה. אי אפשר לשלם סתם פיצוי לכל דורש. צריך בדיקה יסודית, מעמיקה, לוודות שהמקרה שלפניך, תואם את מיתווה הפיצוי הכספי וכדומה. זה מצער. אין ברירה.

זה בדיוק ענין הבג"צ פה:

שיהוי. שיהוי והפליה לטענת העותרים.

הם עצמם, לא פנו לאף אחת מן הוועדות. לא הציגו עניינם בזמן. עכשיו, בחלוף כל השנים הללו, מבלי שעניינם נבדק על ידי אף וועדה, הם רוצים פיצוי כספי, על פי המתווה שהממשלה החליטה עליו.

המדינה כמובן מסרבת. עניינם לא נבדק. יש פה שיהוי רב (לא לבלבל בין שיהוי להתיישנות. האחרון, פרק זמן קצוב קבוע בחוק, הראשון, בחינה עניינית של פרק הזמן שעבר עד להגשת תביעה). זוהי בעיה. אי אפשר לשלם כך סתם עכשיו.

לגבי הפליה, בג"צ או בתי משפט קבעו לא פעם:

הפליה יכולה להיות לגיטימית ורלבנטית באם היא מבוססת על שיקולים לגיטימיים. לא הפליה שרירותית. אלא, הפליה שמבוססת על שוני רלבנטי בנסיבות הענין. אז בנסיבות הענין, השוני רלבנטי. שהרי, מבלי שוועדה מוסמכת, בדקה ואישרה, איך ינתנו פיצויים ? אז מי שלא נבדק עניינו על ידי וועדה, ברור שאי תשלום, מהווה הפליה רלבנטית, לגיטימית, חוקית ממש.

נצטט:

עד כאן הציטוט:

עם כל הצער שבדבר, העתירה נדחתה על הסף. בית המשפט התחשב לפחות בענין הוצאות המשפט.

4 תגובות על 'אל תישן על זכויותיך !'

 1. אבשלום ב"ץ ול א א קונספירציות ולנונה גולדברג יש כיסוי מלא של הנושאים האלו בבלוגים שלהם, ממש לאבק דק, ואם תקרא את זה תבין שיש פשוט עורכי דין ופעילים חברתיים שעשו את הקונספירציה הזו פרנסה לחיים שלהם על גבי התימנים.

  הנה משהו מעניין ומשעשע

  https://abualmog.wordpress.com/2022/03/14/%d7%95%d7%99%d7%9c%d7%99%d7%90%d7%9d-%d7%94%d7%a8%d7%98-%d7%a0%d7%99%d7%a9%d7%95%d7%90%d7%99%d7%9d-%d7%a1%d7%a7%d7%95%d7%98%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%91-%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%95/

  Liked by 1 person

 2. פסקל,

  ברוך בואך לעפר הארץ.

  ייתכן. אני אבל מאמין, שהרבה כאב כנה ואמיתי כרוך בדבר. ייתכן שהתפיסה של הדברים סובייקטיבית ושגויה באופן כלשהוא. אבל, לא מדובר פה רק על כסף. ועורכי דין, זה העבודה שלהם. לתרגם רצון הלקוח הסובייקטיבי ( יודגש: הסובייקטיבי) לשפה והליכים משפטיים. מה לעשות ? ברור שיש פה כאב אמיתי גם. טראומה אמיתית. כסף בלי קשר, ידו בכל.

  תודה על הלינק, נראה לא רע, אקרא אותו באמת.

  להתראות

  אהבתי

 3. אני מניחה שפסקל התכוון לרמוז שלא במקרה מניפי הדגל של חטיפת ילדי תימן, הבלקן ועוד – "נרדמו", ולא התעוררו בזמן בכדי לתבוע את "זכויותיהם".
  הם ידעו בוודאות ש"הראיות" שבידם קלושות ביותר עד מומצאות, ולא תעמודנה בפני אף חקירה מעט רצינית. הם פשוט לא רצו להתבזות ברבים.

  מצטרפת להמלצתו על הכתבה לגבי שינויי חוקי הנישואים בסקוטלנד.

  אהבתי

 4. היי קמיליה,

  כן, הבנתי את כוונתו. מכיר התופעה באמת שכך הרבה חושבים.

  מה שאני כיוונתי אליו, זה שזה לא בדיוק איזה הונאה כמובן. אלא כאב אמיתי ברוב המקרים, של אנשים אומללים פשוט, שעברו חויות לא פשוטות בכלל, גם אם אובייקטיבית, זה לא מה שהם חושבים בדיוק או מדמים בדיוק.

  למה הם לא תבעו בזמן ? יש להם הסבר קצת שונה. לא ברור שהוא משכנע לגמרי. אבל, יש להם הסבר שונה:

  המוצא שלהם שונה, והשנים בהם התרחשו האירועים לטענתם (ע' 6 לפסק הדין, במקטע מס' 13). אלא שלטענת המדינה, זה אולי לא כוסה על ידי שני הוועדות הראשונות, אבל, בהחלט על ידי הוועדה השלישית, וזמנם תם.

  ואקרא באמת הלינק שהשאיר. נראה מענין ככה במבט חטוף.

  להתראות

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: