זרוע ארוכה אוליגרכית

ויקידפיה/ אולג דריפסקה

אז יש לנו כאן פסק דין אמריקאי. בית משפט של ערעור, פדרלי, מחוז קולומביה. ערעור על מחוזי פדרלי כמובן.

פסק הדין מביא לנו הצצה חטופה, מאוד מעניינית ואקטואלית, בקשר לסנקציות על אוליגרכים רוסים. אפשר גם לקרוא ידיעה תמציתית באתר ג'וריסט לכל המעונין.

טוב, פסק הדין מתיחס לא למצב הנוכחי, אלא, לאוקראינה שאחרי הפלישה וכיבוש חצי האי קרים.

יש תהייה מסויימת, מה לכאורה אוליגרכים קשורים ? הם הרי אנשי עסקים פרטיים. למה מערבים אותם בסיפור על ידי סנקציות כבדות ? הם סתם אנשי עסקים.

אז פה בפסק הדין, נקבל הצצטה חטופה, לשיקולים של האמריקנים לפחות, מאחורי הסנקציות על אוליגרכים.

על פי האמריקנים, מדובר פשוט, בזרוע ארוכה משמעותית ביותר של המשטר ברוסיה. מלבינים למשטר כספים. אישית לפוטין (מלבינים כספים). עוסקים בפשע מאורגן על פי האשמות. באיומים וכדומה. עצם העיסוק אגב בנפט מטעם הממשלה וכדומה, מהווה כבר ענין משמעותי לסנקציות כנגדם.

האוליגרך במקרה הזה (אולג דריפסקה) טוען, שכל הסנקציות הללו, שרירותיות, קפריזאיות, לא מבוססות, אין לו ממש קשר. וההצהרות או הנימוקים של המימשל האמריקני, והסיבות האמיתיות להטלת הסנקציות, ממש לא תואמות וכדומה. מלא טענות כרימון.

בית משפט של ערעור, דחה טענותיו, ואישר פסק הדין של המחוזי.

נצטט ככה לקבל הצצה חטופה, לשיקולים של המימשל האמריקני:

בתמצית:

ההודעה לעיתונות, משקפת את הצוים הנשיאותיים בקשר לסנקציות והנימוקים להם. על אולג דריפסקה הוטלו סנקציות בעקבות הצו הנשיאותי מספר: 13661 בעקבות היותו זרוע ארוכה של בכיר ממשל רוסי. ועוד, בגין פעולה בתחום סקטור האנרגיה ברוסיה. הוא עצמו, הכריז שהוא לא מפריד עצמו מן הממשל הרוסי גופא. הוא הודה שהוא מחזיק דרכון דיפלומטי רוסי, והודה שהוא מייצג את ממשלת רוסיה, במדינות אחרות. הוא נחקר בעוון הלבנת הון. הוא איים על מתחרים עסקיים. הקליט שלא כדין אנשי מימשל, עסק באיומים וסחיטה והונאות כספיות בינלאומיות. ישנן גם האשמות שהוא שיחד איש מימשל, הורה על רצח של איש עסקים, ובעל קשרים עם ארגון פשע רוסי.

עד כאן בתמצית משהו התרגום.

אז אלו ההקשרים, בין אוליגרכים ואנשי עסקים לכאורה פרטיים מבחינת הממשל האמריקני, לבין רוסיה, וממילא סנקציות על הראשונים.

פסק דין לא ארוך, 5 עמודים. מומלץ. הייתה כאן תקלה וסודרה, לכן לינקים ברשימה בסוף הפוסט, הוסרו על ידי. לינקים כרגיל מסומנים בתוך המלל של הפוסט (קו תחתי).

17 תגובות על 'זרוע ארוכה אוליגרכית'

 1. עדיין, הצעדים של האמריקאים הם סחטנות לשמה. נראה אותם מלאימים רכוש למיליונרים סינים או ערביים. כל השאר תרוצים

  אהבתי

 2. ג'וש,

  אין לך מושג מי האמריקנים. הם עושים את זה לחצי עולם. בטח ובטח לסינים. בטח ובטח לערבים. בלי רחמים. לא זו אף זו:

  הם עושים זאת לא פעם, לא מחמת אינטרסים פרופר. אלא זכויות אדם. פשוט זכויות אדם פרופר.

  אשאיר לינקים אחר כך.

  אהבתי

 3. הנה פה למשל, סנקציות מרתיעות, של משרד הסחר האמריקני, בגין פעילות ביוטכנולוגית סינית, המפירה זכויות אדם:

  https://www.commerce.gov/news/press-releases/2021/12/commerce-acts-deter-misuse-biotechnology-other-us-technologies-peoples

  זה על קצה קצהו של המזלג ממש.

  רק נקודה ישראלית:

  סודאן. למי שזוכר, הסכם לאחרונה, לנירמול יחסים עם סודאן. למה בדיוק? זה לא רק הפיכה והפלה של אומר אל בשיר הנשיא. אלא:

  האמריקנים, הבטיחו בתמורה להסכם נירמול יחסים כאמור, להסיר סנקציות, ולהסיר אותם מרשימה של מדינות תומכות טרור וכדומה. זה הביא ההסכם. הייתה אז מלכתחילה רשימה כזו. וסודאן הייתה בתוכה. ולמה ? זכויות אדם פרופר.

  לא לטעות, כך זה בכל העולם. אנו פשוט לא שומעים על זה. אפילו תחת טראמפ. תחת טראמפ, הטילו אפילו סנקציות אישיות, על שופטי בית המשפט העליון בונצואלה. קולטים ? הם לא התנהגו כיאות, והפרו במעשיהם זכויות אדם.

  אנו פשוט חושבים תדיר, שארצות הברית היא מדינה מסויימת, ליברטיאנית עלק וכדומה. אבל, אין דבר כזה, היא מדינה אחרת לגמרי, ממה שאנו מדמים.

  להתראות

  אהבתי

 4. הנה פה, סנקציות של משרד האוצר האמריקני, על שופטי העליון בונצואלה:

  https://co.usembassy.gov/treasury-sanctions-eight-members-venezuelas-supreme-court-justice/

  אהבתי

 5. כאן, טראמפ, מסיר סנקציות מעל סודאן, הכל לצורך הדיל עם ישראל:

  https://abcnews.go.com/Politics/trump-lifts-sanctions-sudan-announces-deal-israel/story?id=73788360

  אהבתי

 6. אצל האמריקאים יש תערובת של אינטרסים מדיניים ובאמת אמונה במוסר ודרך חיים מסויימת. קשה להם להבין שלתרבויות שונות יש נקודת השקפה שונה שלא בהכרח טעות. הגישה שלהם היא: אנחנו הגדולים בעולם לכן האובים ביותר וכל דבר שונה הוא נכשל. זה הופך אותם לגיזענים ואולי לכן הם נלחמים לכאורה בגזענות מבלי להפעיל הגיון צרוף.

  אהבתי

 7. משום מה תגובות שלי לא עולות 😦

  אהבתי

 8. ד,

  לא יודע פשוט לגבי תגובות. אין שום סיבה. כנראה סתם תקלה טכנית אצלך אולי משהו. פה אין סינונים או סיבה לדבר כזה. בטח לא לגבי מגיבים וקוראים קבועים. בכל אופן, עלה בסוף רואה פה וקורא פה.

  לגבי האמריקנים, זה באמת נכון. כך הדבר. אצלם זה שילוב בין אידיאולוגיה נטו, לבין אינטרסים, שלמעשה זה זהה. הם מאמינים בחופש וחירות באמת ובתמים. וחופש וחירות, מביאים שווקים חופשיים, יוזמות כלכליות, צריכה, צמיחה וכדומה. ואז, מי מרוויח מכך, קודם כל האמריקנים. הם המרוויחים הגדולים לרוב, מכלכלת צריכה הרי.

  טוב, לגבי הפעלה של היגיון, מה לעשות ? כולם כך. אנחנו ישראלים, מבינים מישהו אחר חוץ מעצמנו לגבי שואה ותסביכי שמד וכדומה ? נניח איראנים מבינים תופעה מטורפת כזו, כמו הומוסקסואלים במערב ובכלל ? אתה יודע מה, הזכרת לי משהו:

  מלומד שיעי אחד, איראני. ניסה להבין התופעה של הומוסקסואלים במערב. הוא גרס כך:

  הם בסך הכל, 2 אחוז משהו מן האוכלוסיה. אבל, מקבלים תשומת לב, משאבים, חמלה וכדומה, הרבה יותר משתי אחוזים. איך אפשר להסביר את זה ? זה פשוט. הוא גרס בסוף במסקנה הסופית למעשה, ש:

  הומואים הם כנועים וחלשים. כך משטר מרכזי, מייצר, מעין בייס, של אנשים כנועים וחלשים, שמצייתים למשטר ללא עוררין. וזה מסביר לשיטתו, טיפוח הומוסקסואלים במדינות המערב.

  קולט ? אתה נופל, לא קם יותר. יש לו שכל. אבל, הוא מנותק לגמרי. ככה כולנו.

  להתראות

  אהבתי

 9. למי שמעונין על ההומוסקסואלים ואיראנים לעי"ל וכו… לא להחמיץ:

  תחת הכותר (תגיעו ישר לשם):

  "מבוא להיבטים הגלויים והחשאיים של הפצת ההומוסקסואליות בעולם"

  כאן:

  https://www.terrorism-info.org.il/he/20387/

  אהבתי

 10. זכור לי במעורפל שהיתה לה כתבה שהתייחסה לפסיקה של בגץ נגד החלטת הבג"ץ לסגור מעברים חקלאיים מחשש לטרור. שבית המשפט קבע שלא הוכח שהם ינצלו את המעברים למטרות אחרות מחקלאיות. והנה המחבל האחרון עבר דרך מעבר חקלאי

  אהבתי

 11. נירה,

  את מתכוונת לפוסט שהעליתי על שטחים חקלאיים בקו התפר וכו….(בג"צ).

  אבל, הפוסט שם על משהו אחר, ונטען שם משהו אחר לגמרי:

  העותרים שם, חקלאים פלסטינאים ( יודגש: חקלאים פלסטינאים) שלא יכלו לעבד האדמה שלהם (גודל מזערי) בגלל אזור שהוכרז אזור צבאי סגור פשוט (קרוב לגדר משהו). השופטת המובילה, דפנה ברק ארז, גרסה:

  שהמדינה, לא הביאה נתונים, כמה חקלאים כאלו למשל, עסקו בטרור, או ניצלו ההזדמנות לעסוק בטרור.

  זה גם קו התפר או מיתווה התפר. מזרחית לגדר.

  פה מדובר, על פלסטינאי, לא חקלאי כלל, שפשוט חדר דרך פרצה מן הגדר.

  כך שאין שום קשר ממש.

  כאן תוכלי לקרוא הפוסט שלי שוב:

  על התפר ועל המידה…..

  להתראות

  אהבתי

 12. רק ליתר דיוק:

  "מרחב התפר" ולא "מיתווה התפר" כפי שכתבתי.

  להתראות

  אהבתי

 13. תמונת פרופיל של תלמה ולואיז
  תלמה ולואיז

  https://all-world.news/138610/

  כנראה לזה הכוונה

  אהבתי

 14. תודה תלמה ולואיז על הלינק. נתקלתי בו באמת.

  רק שזה לא קשור פשוט. הפלסטינאי שחדר, לא היה חקלאי כלל. הייתה פירצה בגדר. ייתכן שהוא עבר דרך אדמה חקלאית. אבל, לא מובן איך מעבר דרך אדמה חקלאית אם לאיו, היה משנה הרי.

  הרמטכ"ל סתם טוען זאת בעלמא כמובן. מה שכן, משתמע בבירור מן הדברים שלו:

  בעוד שהצבא והמינהל האזרחי, מנסים להקל על חקלאים פלסטינאים (ועל החיים שלהם בכלל) אז אנו מקבלים בתמורה טרור רצחני וכו…. אבל, מדובר הרי במקרה זה בזאב בודד, ופרצה בגדר. קשה לראות איך הדברים קשורים לגמרי.

  להתראות

  אהבתי

 15. כמובן שהתאוריה של המלומד השיעי מגוחכת, אבל אפשר ללמוד מזה עד כמה התרבות (המוסלמית השיעית במקרה שלו)משפיעה על ההטיה, על דרך המחשבה של האדם, הרי הוא מאמין במה שהוא אומר.

  אני שואל את עצמי אם יש בכל זאת משהו עקיף במה שהוא אומר, ללא יד מכוונת ממעל. שמכלול הצעדים של הליברלים, של קבלת ההומואים כמשפחות, והדרישה לחתונה זהה וגידול ילדים עבורם היא חלק מהרצון להרוס את מסגרת המשפחה ולערער את החברה. לכן גם מגזימים עם BLM. מורידים פסלים שעמדו 200 שנה, דורשים לצמצם את הכספים למשטרה. הרי זה מגוחך זה הרס חברתי ותרבותי.
  גם אצלנו הדרישות לכתוב בטפסים גברים ונשים היא והוא הוא חלק מהטרמיטים.
  אני לא חושב שיש איזו הכוונה מלמעלה, שיושבים אנשים ומתכננים את זה, זה רק סחף. אבל הסחף הזה הוא בניגוד למה שקראנו תמיד חוכמת ההמונים, ההגיון של הכלל. זהו הרס לשם הרס. לא שיצמח איזה פיניקס מתןך הסיפור הזה. יש אולי 5% של WOK, של מטורפים, אבל הם משפיעים חזק על החברה, ממש כמו ש 5-8% של מוסלמים קיצונים משפיעים עליהם באירופה או אצלנו.

  אהבתי

 16. ד',

  השיעי הזה, לא בהכרח מאמין לעצמו. הוא מאמין בהחלט שהתופעה תמוהה. שהתופעה בזויה. מתועבת. זה ברור. לא בהכרח שהוא מאמין לעצמו, שההסבר לתופעה שהוא כה שקד עליו, זה ההסבר.

  הבעיה הינה פשוטה:

  לאורך ההיסטוריה, יש קו ברור, קוהרנטי וחד משמעי, של פרוגרסיה, נניח נקרא לזה ליברלית. מעמידה נניח האדם במרכז. האדם הוא התכלית. אין לחלוק על כך.

  נניח זכויות נשים. נניח זכויות אסירים. נניח זכויות ילדים. זכויות מיעוטים. זכויות של נאשמים. זכויות עובדים.

  אין אדם שיוכל להתווכח על כך, שעל ציר הזמן, אדם מזהה פרוגרסיה ברורה, קוהרנטית, וחד משמעית, בתפיסת האדם, את האדם עצמו.

  וזה בדיוק הענין:

  שאנשים בטוחים, שכל "זכות חמה" נניח ששוקדים עליה, כפי נניח הומוסקסואלים ומשפחות, זה אותו "ניגון ישן" שחוזר, וזה חלק מציר הפרוגרסיה הברור הזה.

  פעם י.ד. (המגיב/ קורא) כתב את זה בפארפראזה יפה (במקום אחר, בבלוג של ג'ורג'י) כך בקירוב:

  שמרנים, הם פרוגרסיבים באיחור של דור.

  על הפרדיגמה הזו, אי אפשר להתווכח. תמיד זה היה כך.

  האם זה טוב או רע. שאלה של טעם. אבל, לא מן הנמנע, שבעתיד אנשים יקראו התגובה שלך, ויגידו:

  תראה איזה עולם היה פעם. איזה טירוף. מה נהיה היום.

  כפי שעשו בכל דבר:

  נשים. ילדים וכדומה. פעם ילדים היו רכוש של ההורים או מעין. היום להכות ילד למשל, זוהי עבירה פלילית. הילד נחשב יצור אוטונומי עצמאי, או לפחות הייבריד. אבל פעם זה היה ברור:

  חושך שבטו,שונא בנו. היום זה נחשב מטורף לחלוטין.

  פעם אי אפשר היה להעלות על הדעת (עד היום למעשה במקומות מסויימים בעולם ) שנשים יצביעו. ינהגו. ינהיגו וכו…. יעבדו אפילו. היום זה נחשב מטורף לחלוטין.

  להתראות

  אהבתי

 17. רק הערה לתגובתי לעי"ל האחרונה ל-ד':

  הציר, הפרדיגמה, הגרף, לא לגמרי קונסיסטנטיים. כלומר, לא תראה גרף עקבי של עליה בלי ירידה. אבל, מגמה כללית ברורה. קו אסטרטגי שתמתח מ- A, ל- B מעיד בעליל על עליה ברורה, או פרוגרסיה ברורה.

  יש לציין, אפילו זכויות של חיות. אפילו של חולי נפש. אין ספק בציר הזה.

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: