אז מה טיב הנארטיב ?

ויקיפדיה/ יוסי ביילין

מי שלא שמע, יוסי ביילין ו- חיבה חוסייני ( נושאת ונותנת פלסטינאית לשעבר, עורכת דין) ועוד אחרים, יזמו לאחרונה תוכנית שלום לפתרון הסכסוך הישראלי הפלסטינאי.

התוכנית הוצגה למזכ"ל האו"ם. למחלקת המדינה האמריקנית וכדומה.

פה פחות שמעו על כך באמת.

טוב, ישראלי מצוי, לא ייתן הרבה סיכוי בגרוש לתוכנית כזו. זה נכון. אבל, צריך לברך על כל יוזמה. האם זוהי היוזמה אבל ? ממש קלוש.

לפני תגובה פלסטינאית אופיינית, קצת על עיקרי התוכנית (לא ממצה כמובן):

 • התוכנית מתגאה בנראטיב תנכ"י משותף. לראשונה לטענת יוסי ביילין. כלומר, חיפשו המשותף, לא המפריד. נניח אברהם אבינו.
 • התוכנית נושאת הכותר: The holy land confederation as a facilitator for the two-states solution (כלומר: קונפדרציית ארץ הקודש, כמיתווה נניח, לפתרון שני מדינות לשתי עמים).
 • פרקטית, הנחת העבודה של התוכנית פשוטה: בנט ובכלל, מתנגדים לפתרון שני המדינות. בטח ובטח, שלא מוכנים לפנות מתנחלים והתנחלויות מיהודה ושומרון. אף אחד לא יעמוד בזה. לכן:
 • מתנחלים ישראלים ביהודה ושומרון, יוכלו אם יחפצו בכך, להישאר תושבי מדינה פלסטינאית ביהודה ושומרון. תושבים, אבל, לא אזרחים יודגש. ואילו מנגד:
 • אותה כמות של מתנחלים שנשארו תחת ריבונות מדינה פלסטינאית, תהא זהה, לכמות של פלסטינאים שיחיו כתושבים (ולא אזרחים) בתחומי מדינת ישראל הרסמית.
 • יהיו ועדות משותפות, כלכלה, ניהול משאבים, ירושלים וניהול קדושתה וכדומה. ירושלים תישאר עיר פתוחה בעיקרון.
 • יהיה הסכם סחר חופשי בין שני המדינות וכדומה.

זה ככה בגדול עיקר הדברים. לא מיצינו הכל כמובן.

טוב, חייב להודות. הדברים השוליים קולעים למטרה:

ניסיון לנארטיב משותף. לא ייצלח אולי. אבל, יש בזה משהו. הנחת העבודה של ביילין, או הטריגר למעשה, הוא זה, שיוזמות השלום מתו. לא ביידן. לא בנט. לא נתניהו וכדומה. צריך להניע משהו. שני מדינות לשתי עמים, לא יעבוד מבחינת ראשי ממשלה ובכלל דעת קהל פה. והכי חשוב:

אף ראש ממשלה או אף ממשלה שפויה, לא תפנה מאות אלפי מתנחלים ישראלים ביהודה ושומרון. לא יעבוד.

אז אלו הנחות עבודה מקדימות לא רעות וקולעות למטרה. האם זה הפיתרון ?

איך ? אי אפשר להתחיל אפילו עם ערימות המכשולים הבלתי נתפסים:

נניח חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל. איך יעבוד ? מזרח ירושלים שסופחה בכלל למדינת ישראל. מי יהיו הפלסטינאים שיגורו בישראל ? חלוקת משאבים כמובן בקונפדרציה כזו וכדומה. אבל, מעל הכל:

הוא מניח ביילין, שהמתנחלים משיחיים. וישארו קרוב לאדמת הקודש ביהודה ושומרון הקדושים. זה הרציונל העיקרי שלהם, ויתפשרו בקטע המדיני אז. אבל, אפילו היה נכון (וזה לא נכון):

הם יהיו נתונים לחסדי משטר אפרטהייד פוטנציאלי במדינה פלסטינאית ? נתונים לחסדי כוחות הביטחון שם ? מי יגן עליהם שם ? מדינה כזו פלסטינאית, תהא ריבונית. צה"ל לא יוכל לעזור להם. נניח יהודים בעולם. במצוקה. מדינת ישראל תמיד עזרה להם בכל דרך כמעט. אז פה ממש ממול נשאיר מתנחלים לחסדי מדינה פלסטינאית. עם ים חמאסיניקים. זכרונות טראומטיים שהם נושאים. תאבי נקם. אל מול הוילות והקוטג'ים והשגשוג של מתנחלים שם.

מתנחלים ייאותו לכך ? ספק רב. גם אידיאולוגית:

הם רואים במדינת ישראל, התגשמות של חזון תיאולוגי. אלוהי. במדינת ישראל גופא, זו המימסדית חשוב להדגיש, כמעשה אלוהי. מעשה גאולה(או אתחלתא דגאולה. להבדיל מחרדים למשל). למה יוותרו על כך ? איך בדיוק ? הם יישארו בלי שום ביטחון ונשק ומינוף, כתושבים שנתונים לחסדי הרשות הפלסטינאית ? קשה להלום.

לבסוף, מענין לקרוא תגובה של פלסטינאי. כאן נדביק, מן הפורום לחשיבה אזורית:

תוכנית ביילין—אל־חוסייני: הסחורה הזולה של התוכניות המדיניות

תוכנית מדינית שהוכנה לאחרונה על ידי יוסי ביילין והיבה אל־חוסייני, ולטענתם גם הוגשה לאו"ם, מדברת על קונפדרציה שבמסגרתה המתנחלים יישארו בגדה במעמד תושבים, תמורת מספר זהה של פלסטינים שיישארו בישראל במעמד דומה. זו תוכנית כושלת מושחתת וכמו כל תוכנית מדינית כוזבת, פתרון הסכסוך הוא מטרתה האחרונה
ישראלים מזרמיה השונים של הציונות והפלסטינים הפועלים עימם אינם יודעים שובעה מפרסום תוכניותיהם המדיניות הכוזבות לפתרון הסכסוך הפלסטיני-ישראלי. אלה המוכרים את הסחורה הזולה הזאת מנסים להשיג כמה מטרות, בתיאום עם מנגנוני הביטחון הישראליים או בלעדיו. ראשית, הם מעוניינים לשבש ולחסל את פתרון שתי המדינות בגבולות יוני 1967, ולהסיט את הדיון מליבת הסוגיה המדינית ומאופיים של פתרונותיה. שנית, הם רוצים להכניס את דעת הקהל הפלסטיני והישראלי למבוך של תוכניות דמיוניות שאינן עולות בקנה אחד עם המציאות. שלישית, הם שואפים להשפיע באופן שלילי על דעת הקהל העולמית בכלל, ובפרט במדינות האו"ם ומוסדותיו, כדי ליטול חלק בפתרון הסכסוך המתמשך למעלה ב־74 שנים. זאת במיוחד לאור העובדה שפתרון הסכסוך מונח על השולחן מאז הצהרת בלפור הארורה. במרוצת הזמן הופיעו פתרונות שונים, ביניהם הצעת החלוקה 181 מנובמבר 1947.

התוכנית האחרונה שהתפרסמה בשוק העבדים המדיני הוכנה במשותף על ידי יוסי ביילין, מראשי יוזמת ג'נבה הכושלת, ועורכת הדין היבה אל־חוסייני. התוכנית התפרסמה במהדורת 7 בפברואר 2022 של העיתון ג'רוזלם פוסט. לדברי העיתון, ביילין, שר המשפטים הישראלי בעברו, הגיש את תוכניתו הכוזבת לאו"ם. להלן עיקריה: ראשית, תוקם קונפדרציה מסוג חדש בין שתי המדינות. שנית, כל מדינה תשמור על מאפייניה, אך תפעל במסגרת שכבה נוספת של תשתית משותפת שתחבר את העמים במקום לחתור להפרידם. שלישית, מתנחלי הגדה הפלסטינית יישארו במעמד תושבים, שלא כמו האזרחים שיתגוררו בתוך הגבולות הסופיים של המדינה הפלסטינית. תמורת זאת, יזכה מספר זהה של פלסטינים בתושבות בישראל. רביעית, התוכנית תבוסס על מודל אירופי לחיבור שתי מדינות עם לאומים ועם קבוצות אתניות שונות – מדינה ישראלית ופלסטינית.

הצמד ביילין ואל־חוסייני מתרץ את הישארותם של המתנחלים הקולוניאליסטים בכך שמנהיגי ישראל מסרבים לעקור אותם, ולכן על ההנהגה הפלסטינית להסכים מראש לתוכנית הכושלת והמושחתת. זאת כדי "שאיש ממקבלי ההחלטות העתידיים בישראל לא יצטרך לפנות אף ישראלי מהאדמות הפלסטיניות הכבושות". ביילין הציוני הוסיף: "במסגרת קונפדרטיבית, שיתוף הפעולה והתיאום יהיו קלים יותר מאשר בפתרון של שתי מדינות". מוכר הסחורה הפגומה, ביילין, שעמד בראש מפלגת מרצ, סיכם באומרו שיש להם "ראש ממשלה שאינו מאמין בפתרון שתי המדינות, אך גם אינו מאמין בחלוקה". ביילין הוסיף כי הוא מקווה שהתוכנית השקרית (שאמורה להימשך שנתיים), תוביל לדיון בין־לאומי בהחלטות על פתרון הסכסוך. מטרתו האמיתית של הדיון היא להסיח את דעת העולם באמצעות תוכנית חסרת אחריות שאינה מותירה פתח להצלחה. למעשה, היא ההפך הגמור מהצלחה.

נוסף על כל זאת, השר לשעבר לא התייחס לכך שהישארותם של המתנחלים ומתן אפשרות תושבות למספר שווה של פלסטינים בישראל, מטרתם לסחור בנוכחות הפלסטינית השורשית בגליל, במשולש, בנגב ובערים המעורבות. הכוונה להתמקחות זולה על חשבון שיבת הפליטים הפלסטינים בהתאם להחלטה 194 של האו"ם.

אין בדבריי כל חידוש באשר לעמדת ההנהגה הפלסטינית שפורסמה עשרות פעמים, והיא דוחה שיתוף פעולה קונפדראלי או פדראלי עם כל מדינה שהיא באזור. שיתוף פעולה כזה יתאפשר רק לאחר הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות ארבעה ביוני 1967, ובירתה ירושלים המזרחית, ולאחר שיבת הפליטים הפלסטינים בהתאם להחלטות האו"ם הרלוונטיות. לאחר מכן יהיה ניתן לבחור בין חלופות העולות בקנה אחד עם האינטרסים ועם העקרונות הבלתי־משתנים של העם הפלסטיני.

נשאל את הצמד הלא־תמים יוסי והיבה: מדוע ההנהגה הפלסטינית צריכה לעשות ויתורים לטובת ההנהגה הקולוניאליסטית הציונית? האם יש בין אבני הפסיפס הציוני כאלה שיקבלו את רעיון השותפות עם ההנהגה הפלסטינית לטובת עשיית שלום? ואולי מטרתכם לסחוט את ההנהגה הפלסטינית כדי לקבוע עובדות חדשות בשטח, ולמחוק את הפתרון המדיני המוסכם שבו תומכים הקוורטט והאו"ם? אדוני השר הציוני, למה שלא תדרוש ממנהיגיך לרדת מעץ הקולוניאליזם, הגזענות והפאשיזם, ולקבל את הרעיון של השכנת שלום? או שאולי העם הפלסטיני ומנהיגיו צריכים להתפשט ולעמוד ערום ועריה כדי שמנהיגי הפאשיזם יזכו בפתרונות הכוזבים שלהם?

מספיק עם דברי ההבל ואובדן הדרך בנושא הפתרון המדיני. הגיעה השעה שהישראלים יעשו צעד רציני קדימה לקראת שלום אפשרי ומוסכם: פתרון של שתי מדינות, לפני שיהיה מאוחר מדי. זאת בייחוד לאור העובדה שהנסיבות הפנימיות האזוריות והבין־לאומיות אינן מבשרות טובות לישראל מפירת החוק.

עומר חלמי אל־ע'ול הוא כותב פלסטיני. המאמר המלא פורסם בטורו של אל־ע'ול "פעימת החיים", באתר היומון הפלסטיני אל־חיאת אל־ג'דידה ב־5 במרץ 2022. תרגם מערבית: עמיר טאובר.

מי בעד, שיצביע!

14 תגובות על 'אז מה טיב הנארטיב ?'

 1. היה מצחיק אם לא היה כואב,

  אהבתי

 2. היי נירה,

  יש גם צחוק ציני מהדהד אגב. גם כך אפשר לצחוק.

  טוב, ברור שתוכנית כזו, לא ממש מתיישבת לעת הזו לפחות, עם הלכי הרוח הציבוריים (לפחות לא עם רוב הציבור ממש).

  אבל, צריך לברך על עצם היוזמה. סיעור המוחות וכדומה. גם אם התוכנית בעייתית ביותר.

  להתראות

  אהבתי

 3. תמונת פרופיל של תלמה ולואיז
  תלמה ולואיז

  מה מאחורי המגעים חסרי ההגיון האלו? האם המעורבים חושבים שזו נקודת פתיחה שתוביל למשהו? שיהיה איזה רעיון גרעיני שינבוט ויתפתח? או אולי יש להם עניין אישי להאדיר את שמם ולהשאר בעור הזרקורים? או סתם הגשמה אישית?
  בכל מקרה לא הבעת את דעתך למרות שאפשר לקרוא אותה בין השיטין.

  אהבתי

 4. זה פשוט חלק מהטרוף הליברלי הכלל עולמי. זה שהופך את הגברים לסמרטוטים, מבלבל בין גברים לנשים, מאפשר לפושעים לטעון שהם טרנסג'נדרים ולדרוש העברה לכלא נשים עם 800 נשים ולהכניס 13 מהן להריון, שכה אחייה לא המצאתי את זה, איזה עונש הם יקבלו שם ואיזה לקח? הלוואי עלי. זה דוחף את המנהיגים.גות שלנו להתעסק בשטויות או כמו שאומרים באנגלית טו מייגור אין דה מינורס. זה מה שיוציא את זאדרוב מהכלא אחרי ששלל שופטים פסקו פה אחד שהוא אשם והשופט היחיד שהיה בדעת מיעוט גם הוא טען שסביר מאד להניח מהעובדות שהוא הרוצח. זה מה שנקרא מגדל בבל, בולל את שפתם ואיש לא הבין מה השני אומר גם אם דיברו באותה שפה. אני לא רואה את ישראל מתקיימת בעוד 70 שנה אם נעשה אינטרפולציה.

  אהבתי

 5. תלמה ולואיז,

  את כנראה לא יודעת אולי מי זה יוסי ביילין. יש מאחוריו היסטוריה אישית ארוכה של נסיונות נואשים לפתור הסכסוך הזה. יש לינק אליו בויקיפדיה לעי"ל בפוסט ממש.

  וכן, זה מה שהם חושבים. שזו נקודת פתיחה שאולי תוביל למשהו.

  אולי יש גם גרעין קטן מאוד (או ווקטור שולי) של האדרה אישית. כן, אולי. אבל, מחוויר לעומת הרצון הכן שלהם, לפתור הסכסוך הזה בדרכם שלהם (מדגיש: בדרכם שלהם).

  לא מובן למה את חושבת שאת דעתי אפשר לקרוא בין השיטין. הסברתי למה לדעתי לא יעבוד (לא ממצה כמובן. לא היינו גומרים עדי עד לא היה נגמר). וזהו. למה ציפית ? שאולי אשפיל אותם בראש חוצות ? לא מובן עם כל הכבוד.

  להתראות

  אהבתי

 6. עתידן,

  זה אולי טירוף מסויים. אבל, לא חלק מן הסו קולד בעיניך הטירוף הליברלי הכלל עולמי.

  אלו סתם נסיונות נואשים לפתור הסכסוך, ולמנוע שפיכות דמים. זה אולי טירוף לחשוב שזה יעבוד כך על פי המיתווה המוצע. אבל, לא עושה את זה ליברלי כלל עולמי פרוגרסיבי מטורלל סו קולד. לא כל דבר כרוך בזה. הטירוף של הרוסים באוקראינה, גם כן טירוף ליברלי ? זה טירוף שמרני אם היה כרוך בפרדיגמה שאתה מציע. טירוף לחוד. הגדרות מדוייקות לחוד.

  בינתיים, גברים בכל העולם אם אתה מבין איפה אתה חי עם כל הכבוד, הופכים נשים לסמרטוטים. זה רע מאוד לבלבל בין גברים לנשים. אבל, יהיה טוב, או לפחות הרבה יותר טוב, כאשר ואם נשים יהפכו גברים לסמרטוטים.

  זאדרוב לא קשור לסיפור הזה. לא פרדיגמית. לא קונקרטית.

  זה שאתה נסער ומבולבל משהו מן ההתרחשויות, לא אומר שכדאי ליצור איזה פרדיגמות הרמוניות קוהרנטיות, שהן בבחינת הונאת שווא.

  זאדרוב זה סתם קייס זניח מהותית, שקיבל איזה מיצוג תקשורתי מטורף. יש יום ביומו, אינספור קייסים בבתי משפט, הרבה יותר מורכבים וחשובים ואסטרטגיים, שלא שומעים עליהם כלל. אם כי לא צריך להקל דעת בשום קייס. בטח לא פלילי ואישום ברצח. אבל, מהותית, אין שם כלום ממש יוצא דופן. קייס שגורמים מסויימים, ניסו להפוך אותו למעין קייס מבחן ציבורי מיקרוקוסמי וכדומה. בקיצור, הפכו קייס של פלילי רצח, לקייס פוליטי או מעין. לנגח המערכת. השופטים וכדומה.

  להתראות

  אהבתי

 7. לא לשכוח גם את הטראומה סו קולד של פשעי ופושעי אוסלו. יוסי ביילין, נחשב בעיני הרבה ציבורים, כאחד מפושעי אוסלו המרכזיים (או למיצער, משוייך ככה אסוציאטיבית, לגברדיא הזו). אז:

  יש להם גם תחושת מרמור אולי. רגשי אשם אולי. רצון להיות לעומתיים. ולהראות, שלא טעו. שזוהי הדרך. כך צריך להיות הדבר.

  בקיצור. להוכיח להרבה ציבורים, שלא טעו. ולכן, לא מרפים.

  להתראות

  אהבתי

 8. הנה פה, רצ"ב לינק, תחת הכותרים:

  "מי צריך דעת קהל, אמר יוסי ביילין"

  "כאשר "פושעי אוסלו" מצטרפים אל "פושעי ורסאי" ואל "פושעי יער בילובז'", הם מזכירים לנו את חולשת היסוד של דעת-קהל דמוקרטית: היא צריכה לראות בעין בלתי-מזוינת לפני שהיא מאמינה"

  כאן:

  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=546548

  אהבתי

 9. עתידן,

  אפרופו רוסיה. מדינה שמושתתת על אדני השמרנות באופן מובהק ביותר. תקרא פה בויקיפדיה רצ"ב לינק על אלימות במשפחה ברוסיה. תקרא על 14000 נשים שנרצחות כל שנה בגין אלימות במשפחה על ידי הבעלים. מאהבים וכו…. אתה קורא טוב:

  14000. נהייה לארג'ים, ונוריד חצי, בשביל ניקיון הדעת.

  אז נגיע ל- 7000 בשנה.

  כמה מתים מן הסכסוך הישראלי ערבי כל שנה ככה מבלעדי מלחמה כוללת ? לא מתקרב אפילו לאפס קצה קצהו של מספר.

  ברוסיה מתים המון נשים מאלימות. אבל, עדיין לא המצב הכי גרוע לנשים בעולם זאת יש לדעת. יש מקומות יותר גרוע אפילו.

  אז לך תיבנה עכשיו פרדיגמה. בקוטב אחד, טירלול פרוגרסיבי. בקוטב שני שמרנות. אז לשיטתך, באיזה קוטב אתה או היית מעדיף להיות ? (אם שיטתך הייתה קולעת למטרה בכלל).

  כאן רוסיה אלימות במשפחה:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Domestic_violence_in_Russia

  אתה יודע מה. פה בישראל, נצטט מויקיפדיה:

  מדד האלימות הלאומי שפרסם המשרד לביטחון פנים בשנת 2014 העריך את היקף האלימות המינית בישראל בכ-84 אלף נשים נפגעות בשנה, רק 6% מהמקרים מדווחים למשטרה.[7] לפי מדד זה, שיעור עבירות האלימות המינית בישראל גבוה בממוצע של כ-10% מהשיעור הממוצע במדינות החברות בארגון המדינות המפותחות (OECD).

  עד כאן הציטוט:

  פה בישראל ? המצב טוב. גן עדן לנשים פה. תאר לך. הייתי יכול להוציא לך הקישקע, עם נניח מדינה כמו הודו. לא היית קולט מה אתה קורא. לא היית מאמין. היא נחשבת אגב מדינה שמרנית. אתה קולט ? יש מדינות, הבעל לא יכול לאנוס האישה. היא אשתו הרי. רכושו שלו. יש מדינות, הגבר אונס. מתחתן עם הנאנסת, ומקבל פטור מעול פלילי.

  כאן, אלימות מינית בישראל:

  https://he.wikipedia.org/wiki/אלימות_מינית_בישראל

  אז לא רצוי ככלל להכניס לכל דבר פרדיגמה של שמרנים נ' ליברלים פרוגרסיבים מטורללים. אבל, עם נתחיל עם זה, לא תאמין בכלל. רוסיה המחשה זניחה ביותר.

  להתראות

  אהבתי

 10. הנה פה רצ"ב לינק. "זניח" ביותר בהודו:

  בת 8, שנאנסה באכזריות על ידי חבורה שלמה של גברים. שם בהודו, הרבה פעמים זה משוקע באידיאולוגיה ממש.

  כאן:

  https://www.thelily.com/an-8-year-old-girl-was-gang-raped-in-india-meet-the-lawyer-fighting-for-her/

  אהבתי

 11. האם ראית את הסירטון של אישתון על מלחמת רוסיה אוקריינה מלפני 3 שבועות? הוא מציג את הדברים בצורה שנותנת להבין שאנחנו חוטפים שטיפות מוח שמסתירות את המניעים האמיתיים שם. הוא מציג את זה יפה ומשכנע.

  אהבתי

 12. עתידן,

  לא ראיתי. לא מתכוון לראות. אין לי צורך. מכיר היטב הסיפור. האמן לי.

  כך או כך, על דבר אחד אין ויכוח. הרוסים פה ביצעו פשע אגרסיה קשה. לא חשוב למה פלשו. לא חשוב מה קורה וקרה באוקראינה. אסור היה להם לפלוש. בטח לפני שמיצו דרך מוסדות האו"ם ומוסדות אחרים, כל מה שאפשר בנוגע לטענותיהם על נאצים, רצח עם לכאורה וכדומה, כלפי רוסים באוקראינה.

  את רוסיה ואוקראינה השחלתי, רק לשיטתך שלך. מדגיש: שיטתך שלך ( פרוגרסיבים מטורללים נ' שמרנים או מעין).

  אהבתי

 13. בכל אופן, אם יהיה לך זמן פנוי 🙂

  אהבתי

 14. תודה עתידן על הלינק.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: