חתיכת מסע, בלי משא….

ויקיפדיה/ עמי איילון

באתר/ בלוג: Just Security עלה מאמר/ פוסט של:

עמי איילון. גלעד שר. אורני פטרושקה.

המאמר עצמו, מחייה איזה רעיונות שלהם מן העבר, לתוכנית שלום, או יותר נכון, צעדים ראשוניים מקדימים לשלום בין ישראל והפלסטינאים, הכל לנוכח האלימות ההולכת וגוברת כמובן פה לאחרונה.

הבלוג עצמו מאוד מומלץ אגב, לכל מי שמתענין במשפט בינלאומי פלילי, ובכלל, נושאים של ביטחון לאומי (גלובליים וארה"ב).

כותר המאמר:

Reviving an Idea for the Israeli-Palestinian Conflict: Disengage, then Engage

כלומר: יש להחיות את רעיון ההתנתקות או ההפרדה מן הפלסטינאים, ואחר כך תכל"ס שלום כולל.

טוב, אז מה תכל"ס עיקרי החזון או התוכנית:

 • אי אפשר כרגע להגיע מיד לשלום כוללני, ממצה ויסודי (כפי שרבים סוברים). אין פרטנרים קודם כל. לא פה ולא שם.
 • יש לייצר צעדים מוגבלים שישאו פרי בטווח הארוך, לעת הזו אבל, "ינמיכו הלהבות" נגדיר כך.
 • מבחינתם, הצעדים המוגבלים, יהיו אלו של הפרדה והתנתקות מן הפלסטינאים, הכל באופן חד צדדי בעיקרון.
 • זה יהווה תמריץ מבחינתם לפלסטינאים להיכנס למשא ומתן על הסדר סופי. ועוד, ישפר את תדמית ישראל בעולם בהקשר זה.
ויקיפדיה/ גלעד שר

אז תכל"ס:

ישראל צריכה לעשות צעדים חד צדדיים, עצמאיים, על מנת ליצור מציאות תכל"ס של שני מדינות לשני עמים. אחר כך, זה יוביל להסדר כולל ובהסכמה לגבי דידם, ובכך להצהיר שישראל מאמינה ודוגלת ודבקה בחזון שני מדינות לשני עמים.

צריך לגבי דידם, ליצור גבולות של שני מדינות. חילופי שטחים (לא מצויין איזה בדיוק). להגיע להסדרי ביטחון. להשאיר התנחלויות מסוימות תחת ריבונות ישראלית.

שכונות ערביות בירושלים, יהוו בירת המדינה הפלסטינאית. להגיע לאיזשהוא הסדר לא מובן לגבי העיר העתיקה בירושלים. להבטיח חופש הפולחן.

לפצות פליטים פלסטינאים, וליישב חלק מהם במדינה הפלסטינאית שתקום, או במדינה אחרת.

מתנחלים לגבי דידם, מחוץ לבלוקים של שליטה ישראלית, ישארו תחת ריבונות פלסטינאית. לגבי דידם, זה יהווה הצהרה, שקיצוניות, הן פלסטינאית, הן ישראלית, לא מהווה אבן יסוד או אג'נדה של הממשל או המדינה הישראלית.

טוב, זה מענין. יש לברך על כל יוזמה. אבל, באמת שלא מובן פה הרבה דברים, לא ריאליים ממש:

ותחילה, אבו מאזן, יש לו תנאי פשוט שהוא חוזר עליו שוב ושוב (והוא על פי כל הדיעות, בקצה היוני של הספקטרום הגיאופוליטי פלסטינאי):

אין שום משא ומתן, בלי הקפאת התנחלויות קודם. אז איך זה יתיישב ? הרי מחד הם קוראים לזה הפרדה חד צדדית, מאידך, צריך לשקוד לשיטתם על איזה הסדרי ביטחון (לפחות). הדברים קצת לא מתיישבים פה.

הם טורחים על התדמית של ישראל בעולם. אבל, לא טורחים על התדמית של ישראל בעיני הפלסטינאים עצמם. פלסטינאי מצוי, יגחך הרי. זה בדיוק המתכון להשאיר את השליטה הישראלית עליהם, ולהימנע כך ממדינה ריבונית פלסטינאית כפי עשרות שנים לגבי דידם. איזה מישמש מוגבל של צעדים, במקום לפתור יסודית הסכסוך באופן פשוט וצודק ובהיר לגבי דידם.

אין לנו כאן כמובן שרטוט פרטני של גבולות. מה יהיה עם שטח C ? עסקינן ב- 60 אחוז בקירוב מיהודה ושומרון. מה יהיה עם בקעת הירדן ? גבול ארוך ובעייתי מאוד. המלך הירדני עשוי ליפול באיזשהוא שלב. מה יהיה ממילא, עם חלוקת משאבים ? מים. מחצבים וכדומה. כל זה מתיימר הרי להיות חד צדדי.

ואיך מתנחלים מחוץ לבלוקים יופקרו לחסדי פלסטינאים לא מובן ? הם קיצוניים לגבי דידם. לא לגבי הרבה ציבורים במדינת ישראל. איזה ממשלה תעשה כדבר הזה ? ים חמסניקים כפי שכתבתי (ולא רק חמאסניקים) תאבי נקם, יבצעו בהם פרעות ? וישראל תשב מנגד ? תעלה יהודים מאתיופיה, ותזרוק לכלבים מתנחלים שם?חלקם נולדו שם. זוהי תבנית נוף מולדתם הרי.

ומה יהיה עם ירושלים הרי? יש חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל. היא כוללת אזור כפרי גם מסביב. אותו אזור כפרי של שכונות ערביות שלגבי דידם, יהווה הבירה הפלסטינאית. צריך רוב של 80 חברי כנסת בשביל להחזיר כדבר הזה. זה לא משחק פה. זה בחוק יסוד.

אורני פטרושקה/ מעשים טובים בישראל

טוב, לפחות קצת מסער מוחות. גם זה משהו מועיל מאוד.

18 תגובות על 'חתיכת מסע, בלי משא….'

 1. זה נשמע קישקוש חסר שחר שנועד להראות לדמוקרטים אמריקאים שאנחנו רציניים והוגנים. בפועל מה שלא עובד במוח עובד בכוח. צריך פשוט לנצל הזדמנות (שהחמצנו בתקופת טראמפ) לספח ולהעתיק כפרים פלסטינים ולסגור מיים וחשמל לערים ולהקשות את החיים עד שהם יעזבו, בתקופת חוסין היה גידול אוכלוסין שלילי בגדה.

  אהבתי

 2. שמעון חש,

  אולי התוכנית לא הכי מוצלחת מהסיבות שפירטתי ואחרות. אבל, תדמית מאוד חשובה בסיפור הזה.

  ולהראות לדמוקרטים אמריקאיים שאנו רציניים והוגנים, זה יותר מדי חשוב. לא לשכוח, שמה שהציל עד היום את מדינת ישראל לא פעם, זה האמריקנים בכללי, דעת הקהל בארה"ב, ומעל הכל:

  וטו במועצת הביטחון.

  ועוד נכונו לנו ימים קשים, עם ה- BDS, חקירה בהאג וכדומה.

  בטח ובטח, כאשר דעת הקהל בארה"ב, בייחוד צעירים דמוקרטיים, מתחילים לנטות שמאלה וגלובלית, ויותר ויותר בעד הצד הפלסטינאי.

  בכוח ? תשמע, מה עבד ממש בכוח עד היום? לא הרבה. מעל הכל:

  זה מה שגם הצד השני אומר עלינו, שאנו מבינים רק את שפת הכוח:

  סירבו להצעות של סדאת. פתח במלחמת יום כיפור, רק אז, כל סיני הוחזרה לגבי דידם. פיגועים בלבנון, נסוגו משם כמו כלבים. אינתיפאדה ראשונה, רק אז הסכם אוסלו נחתם. מעזה, בעקבות פיגועים נסוגו לשיטתם (אריק שרון, הלוחם הגדול בטרור).

  אז לגבי דידם, את שפת הכוח, זה הישראלים שרק מבינים.

  אתה מדבר בגוף ראשון רבים. אבל, נתניהו (לא אנחנו) הוא זה שדיבר על סיפוח, ובגלל החקירה בהאג בעיקר, נסוג מכך. לידיעתך.

  וסיפוח, מדובר על שטח C בעיקרון. מה זה בדיוק כפרים פלסטינאים לא מובן….

  ומים וכדומה הגבלות, אי אפשר לעשות. חצי עולם בוחש פה בקטע של אפרטהייד. אז דברים כאלו לעשות ? אין אפשרות. כולם גיבורים בדיבורים. כך גם בנט היה גיבור גדול. והנה תראה מה קורה. לא סתם. מגיעים לשם, ופתאום רואים מכאן, חזיונות לגמרי אחרים.

  להתראות

  אהבתי

 3. אם גם לא לנושא, אולי יעניין אותך

  אהבתי

 4. תודה על הלינק עתידן.

  קצת מענין באמת. הוא מרצה שם ארוכות על לינאריזציה, פרדיקציה, אקספוננציאליות במדעים ואינפורמציה וכדומה. אבל, זה לא כזה פשוט לגמרי. זה בתוך מיתווים קונקרטיים וצרים. לא תמיד נכון. אבל, בתוך מיתווים צרים.

  הבעיה היסודית הינה זו, שההבנה שלנו (הבנה להבדיל מפיתוח טכנולוגי) זו של הטבע, לא כל שכן של היקום, לא ממש באותו הקצב. וזוהי בעיה יסודית. שהרי:

  האדם תמיד נחות בסוף אל מול כוחות הטבע האדירים. אין באופק אפשרות לשלוט בכוחות הטבע. וזה מחזיר אותנו תמיד, למוח תיאולוגי. מוח הזוי. שהוא לבסוף, טבע האדם היסודי. ולכן:

  נישאר עדיין, למודי מלחמה. עויינים. נסמכים על כוחות על טבעיים מדומיינים. כי אנו תלויים בטבע. ולא יכולים לנצח אותו בסוף. המין האנושי אמנם משתפר ומשתפר. אבל, עדיין אין לנו לא הבנה יסודית מעמיקה לגמרי, ולא שינוי יסודי של הטבע האנושי ממילא.

  אז אפילו משינויי האקלים, ספק רב אם נצא. ואז מה ?

  טוב, נעלה על זה פוסטים מסודרים.

  להתראות

  אהבתי

 5. " … ישראל צריכה לעשות צעדים חד צדדיים, עצמאיים, על מנת ליצור מציאות תכל"ס של שני מדינות לשני עמים. אחר כך, זה יוביל להסדר כולל ובהסכמה לגבי דידם, ובכך להצהיר שישראל מאמינה ודוגלת ודבקה בחזון שני מדינות לשני עמים.

  יש לייצר צעדים מוגבלים שישאו פרי בטווח הארוך, לעת הזו אבל, "ינמיכו הלהבות" נגדיר כך.
  ….
  הצעדים המוגבלים, יהיו אלו של הפרדה והתנתקות מן הפלסטינאים, הכל באופן חד צדדי בעיקרון
  זה יהווה תמריץ מבחינתם לפלסטינאים להיכנס למשא ומתן על הסדר סופי. …"
  ————–

  להבנתי, הנחת היסוד של שלישיית הכותבים, למרות שלא ביטאו אותה במפורש, היא שרובם המכריע של הפלסטינים והנהגתם מעוניינים במדינה ריבונית. במדינה שתשכון *לצד* מדינת ישראל (יהיו אשר יהיו גבולותיה הסופיים).
  מכאן, כאשר הפלסטינאים ירגישו שחזון המדינה הריבונית שלהם הולך ומתקרב (בגלל צעדיה החד צדדים של ישראל) – נכונותם להיכנס למו'מ על הסדר סופי תלך ותגבר, והמוטיבציה שלהם ללבות טרור תלך ותפחת.

  אבל הנחת יסוד זו מאוד מפוקפקת. היא סותרת במפורש את אמנת החמאס (תנועה שבה תומכים גם *רוב* תושבי יהודה השומרון). הם דורשים מדינה מהים עד הירדן – על חורבות מדינת העם היהודי. הרי לו חמאסטן רצתה להפוך לתואמת סינגפור – היא יכלה להימנע מלשלוח טילים ומרגמות לשטחה של ישראל.

  גם סקרי דעת קהל ביו'ש מצביעים על כך שלפחות רוב הצעירים הפלסטינאים אינם מעוניינים שהרשות הפלסטינאית תהפוך למדינה. החזון שלהם הוא של "מדינה אחת" ("ישראטין?") – שבה יהפכו לאזרחים שווי זכויות. (מה שכנראה יוביל לבריחה המונית של רובם המכריע של היהודים שיוכלו להרשות לעצמם לברוח. היהודים שישארו יהפכו למיעוט מדוכא ומושפל שיקנא ביחס המחפיר של המצרים למיעוט הקופטי שלהם).

  גם נסיון העבר מלמד שבתקופות שבהם נוהל מו'מ, שהיה עלול (לתפיסת הפלסטינים) להוביל למדינה פלסטינית רק על *חלק משטחיהם* – להבות הטרור גברו. לא פחתו.

  לתפיסתי, כאשר הנחת היסוד קורסת – כל המגדלים שנבנים עליה קורסים גם הם.

  אהבתי

 6. היי קמיליה,

  יש בעיה פה. רק את לא ממש מאבחנת אותה נכון.

  הם רוצים מדינה. ברור הדבר. אי אפשר לטעון שהם לא רוצים מדינה. זה בטוח. הם רוצים להשתחרר מעול הכיבוש. זה בטוח. הם רוצים תחושת ריבונות. דרכון. שליטה. תחושת גאווה. לא תחושה של פליטים נרדפים לנצח. במולדתם שלהם.

  השאלה אינה זו כלל וכלל:

  אלא תחילה, התפיסה שלהם, את מדינת ישראל וכוונותיה. וכאן, אין אמונה בגרוש. זוהי בעיה רצינית.

  הצהרות שלהם, ושל החמאס, הן רלבנטיות, אבל, לא יותר מזה. גם בן גוריון, הצהיר הצהרות פאתטיות על מלכות ישראל, בית שלישי, מעין אימפריאליזם וכדומה. אבל, הוא לא נהג בדיוק כך. נתניהו למשל, הצהיר על שתי מדינות לשתי עמים. בפועל זה לא היה בדיוק כך. אי אפשר לקחת את כל ההצהרות של ישראלים למשל, ולהבין מזה מה שזה. אלו הצהרות. כך בגין למשל, תבדקי ההצהרות שלו, לא מתיישב עם הסכם שלום אליו הגיע. נניח תקחי פלסטינאי או אחר. ייקח הצהרות על ארץ ישראל השלמה. המון ישראלים כך. מזה אי אפשר להסיק בפועל מדיניות של ממש הרי.

  בפועל החמאס גורס שכפשרה זמנית, לצורך הקוז הפלסטינאי הוא מוכן בעליל, למדינה פלסטינאית בגבולות 67. כך הוא הצהיר במפורש (שבירתה ירושלים). כך נקוב הדבר באמנה שלהם גם.

  יש הרבה שאו אוף בהצהרות ככה בכללית. הרבה הונאות עצמיות. אבל, דינמיקה, יכולה להוביל למקומות אחרים לגמרי.

  תשימי לב אגב. למרות פעולות איבה או מעין, קשות מאוד, הפעם בחמאס נזהרים כנראה (שלא כפי בשומר חומות). הפעם זה קרה בכלל אפילו בתוך אל אקצא. הם מפחדים לאבד מינוף כלכלי. הדברים האלו עוזרים מאוד להנמיך להבות ולייצר דינמיקה אם הולכים על כך כפי שצריך.

  טוב, נעלה על כך פוסטים מאורגנים.

  להתראות

  אהבתי

 7. קמיליה,

  נצטט רק מויקיפדיה:

  באמנה החדשה תומך חמאס בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967, אך רואה בהקמת מדינה פלסטינית בכל ארץ ישראל את מטרתו לטווח ארוך.[1]

  ועוד מויקיציטוט:

  שכן, לתכנית הציונית אין גבולות; לאחר פלסטין הם [הציונים] שואפים להתרחב לנילוס ולפרת, לאחר שישלימו את "בליעת" האזור שאליו יגיעו, ישאפו להתרחבות נוספת ובאותה מתכונת תוכניתם

  עד כאן:

  עיננו הקוראות. זה מה שהם חושבים עלינו. זה מה שגם לא מעט מצהירים או הצהירו.

  להתראות

  אהבתי

 8. כאן לויקיציטוט:

  https://he.wikisource.org/wiki/אמנת_חמאס

  כאן לויקיפדיה:

  https://he.wikipedia.org/wiki/אמנת_חמאס

  עוד נעלה פוסטים מאורגנים. זה סבוך מאוד הדברים.

  להתראות

  אהבתי

 9. רק תיקון טעות בתגובתי לעי"ל לקמיליה:

  כתבתי שהחמאס מוכן להקמת מדינה פלסטינאית בגבולות 67( בשלב זה כאמור על פי ההצהרות).

  כתבתי בטעות אבל:

  שזה בשביל הקוז הפלסטינאי. אבל, הוא תכל"ס (הקוז):

  האחדות. פשוט, האחדות הפלסטינאית, על פי הצהרתם.

  להתראות

  אהבתי

 10. למה הם לא רצו מדינה כשהיו חלק מירדן בין 49-67? המלחמה שלהם היא נגד כופרים לא מוסלמים. לכן הם גם לחמו בבריטים. לו היינו מוסלמים כל העולם היה רואה את הנושא כעניין פנימי שלנו.

  הם רוצים להשמיד אותנו בשיטת הסלאמי, לכל בר דעת זה ברור.

  אהבתי

 11. ד',

  הם היו רוצים להשמיד. ולאיו דווקא בשיטת הסלאמי. אם בשיטת הסלאמי אכן, אז זה היה הרבה יותר טוב, תחילה, מדינה פלסטינאית עצמאית, ביהודה ושומרון.

  מה שאני מנסה להביע, זה שמה שאדם רוצה או מצהיר, לא רלבנטי תמיד לדינמיקה. גם על סדאת אמרו כך. אבל, הדינמיקה הביאה שלום, שלום שהציל את מדינת ישראל. שלום שהחזיק עשרות בשנים.

  אריק שרון, גם היה רוצה. הוא בכלל משהו אחר היה. בין אבות ההתיישבות. אבי הלוחמה בטרור וכדומה. אבל, נסוג מעזה כמו כלב. הדינמיקה גרמה לו לזה. לא:

  ההצהרות. לא הזהות האישית שלו. אלא, הדינמיקה.

  כך אבו מאזן למשל. כל ראשי המודיעין והצבא והמערכת הביטחון, כולם כאחד:

  מודים שאבו מאזן והרשות הפלסטינאית, שיתפו ומשתפים פעולה בטחונית עם הצבא הישראלי. ואל תטעה:

  הוא ממש אגב, בשיטת הסלאמי היה רוצה להשמיד את מדינת ישראל. אבל, הדינמיקה, גרמה לו לשתף פעולה עם צה"ל וזרועות הביטחון. אפילו שהוא חוטף השפלות וקללות של: משת"פ ציוני בוגדני וכדומה.

  לכן, דינמיקה גוברת לא אחת, על כוונות והצהרות. זה ככה בגלובל. הנחת עבודה כללית וגדולה. אחרת מה:

  לא היו לעולם משתנים דברים. פעם הגרמנים היו נאצים מתועבים ומטורפים. אז לא היה שלום בסוף בין צרפת לגרמניה למשל, או שאר אירופה וכו….? הנאצים, לא היו ברברים של ממש. מטורפים לגמרי ? נניח היפנים. היו עם מטורף. לגמרי כך. קמיקזות מתאבדות מטורפות. חסרי היגיון. לא פחות ממוסלמים. ומה, בסוף הם גמרו כאומה שוחרת שלום. שקטה ושלווה.

  נכון שבמציאות פה המזרח תיכונית, צריך שכל מטורף, יצירתיות מטורפת להגיע לאיזשהוא מקום. אבל, אם רוצים למצות הכל בשביל להגיע לשלום, או לאי שפיכות דמים, אז זה מה שצריך לעשות.

  חשוב גם מאוד, הקונצנזוס הפנימי. מבית. ודעת הקהל הבינלאומית. ובזה נפלנו, בהעדר יוזמות ודינמיקה ויצירתיות.

  להתראות

  אהבתי

 12. לכן אני מברך על יוזמות כמובן……. לא תמיד זה תואם ומוצלח. אבל, בהחלט מברך.

  אהבתי

 13. ודינמיקה, זוהי לא ממש עמדה פוליטית אגב. אלא, פיכחון ויצירתיות ויוזמה. נניח כך:

  אין אדם שפוי, שיטען, שמה שנעשה או לא נעשה בכלל כמעט, מ- 1967 ועד היום, כך היה צריך להיות הדבר. בין אם אתה בימין. בשמאל. או במרכז. כולם מסתכלים אחורה, וטוענים:

  הרי טעינו. טעינו בכך שלא עשינו כלום. הנחנו למצב איך שהוא. התמודדנו בעיקר, רק עם הכלות של המצב. או שהמציאות גררה אותנו לתוך "הלבן" שלה.

  כל אחד יטען למעשה, שאם היו מחזירים הגלגל אחורה. הוא היה נוהג אחרת. ביהודה ושומרון. ועזה.ברור כשמש, שאדם שיטען אחרת, לא סביר בעליל.

  נעלה על זה פוסטים מאורגנים. זה סבוך ומורכב.

  אהבתי

 14. תמונת פרופיל של איימי וונג
  איימי וונג

  כל דובר ישראלי, שמעלה על נס את חזון השלום עם היישות הפלשתינית, בסך-הכל משלם מס שפתיים לשקר מוסכם, ובכך מתכרבל בביטחה תחת גלימת ההגינות של סייגי התקינות הפוליטית, שהיא כידוע מפלטו המצוי של כל מושחת פוליטי. מראית עין של הסכמה עקרונית למו"מ של נורמליזציה עם ישראל היא התגלמות הפרדוקס הפלשתיני, שאין לו שום אפשרות להכיר במדינה היהודית. שהרי שלילת קיומה של ישראל היא עצם ההצדקה לקיומו של הנרטיב הפלשתיני. דהיינו, שלום עם ישראל יפוגג את הפלשתיניזם מההצדקה הבלעדית לקיומו.

  https://www.news1.co.il/Archive/0026-D-153991-00.html

  Liked by 1 person

 15. ואגב ד', לא מובן כל כך הדבר הזה לא רצו מדינה כשהיו חלק מירדן בין 67-49. אתה כנראה לא לגמרי מבין מה אתה כותב אולי. מאיפה לך בדיוק התובנה הזו לא הבנתי ?

  כדאי אולי שתקרא מאמרים טובים ומקצועיים בתחום. פה רצ"ב שני לינקים לויקטור קטן (באופיניו ג'וריס) ותבין הרקע יותר טוב:

  פה חלק ראשון:

  https://opiniojuris.org/2019/04/08/the-false-premise-sustaining-israels-west-bank-claim-part-i/

  פה חלק שני:

  http://opiniojuris.org/2019/04/08/the-false-premise-sustaining-israels-west-bank-claim-part-ii/

  אם לא תבין משהו, תוכל לשאול.

  מלחמה בכופרים זה ענין בפני עצמו. לאיו דווקא מהותי אלא "אידיאולוגיית אחיזה" נניח גם לא פעם. נניח כפי הטענה שמדינת ישראל נוסדה בשביל ארץ ישראל השלמה והגדולה. זה ענין תיאורטי עיוני. כך ישראלים אבל באמת ? כולם כך ? כפי שציינתי לעי"ל והמחשתי. חלק כך, חלק כך. לא על כך אבל מבוססת בהכרח המדיניות הישראלית. יש ישראלים חילונים. יש אתיאיסטים. על הזנגר שלהם יהודה ושומרון, לא כל שכן, א"י הגדולה.

  סתם לקרוא איזה הצהרה או תובנה, לא מחבר ממש למציאות.

  להתראות

  אהבתי

 16. איימי, תודה על הלינק. נקרא אותו באמת (מניח שציטטת ממנו).

  אהבתי

 17. בהתייחס לויקטור קטן, ולדומיו,

  לא ידוע לי למי אודי מנור מכוון בתגובה הבאה שלו אבל כתמיד, יש מקרים שברור שכשאתה עונה למלעיזים הם לא יתייחסו.
  ***

  האם יש אפשרות להעלות משמאל רשימת תגובות אחרונות כדי שיהיה ניתן להגיע לתגובות שאינן ברשומה האחרונה.?

  http://udimanor.blogspot.com/2022/04/blog-post_23.html#comment-form

  אהבתי

 18. אבירם,

  ויקטור קטן, דן במימד המשפטי בקשר לנושא הריבונות או זכות ההגדרה העצמית של הפלסטינאים. אין פה התנצחות רטורית או מעין מן הסוג של אודי מנור וכדומה אם קראת וכו….

  ויקטור קטן, לא עוסק בהלעזות. ממילא אודי מנור לא כיוון אליו (והוא גם לא יכול, כי הוא לא משפטן).

  לגבי בקשתך בקשר לרשימת תגובות, אעשה מאמץ. יש לי בעיה טכנית מסויימת בבלוג הזה.

  בכל מקרה:

  כפי שכבר כתבתי, כל מי שרוצה לינק כלשהוא, לתגובה כלשהיא, לפוסט כלשהוא, יכול להשאיר לי בקשה בפוסט האחרון פה, או בכל מקום, לשלוח מייל גם, ואשאיר לו לינק למקום שהוא מבקש. אין בעיה עם זה.

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: