שקר גדול.סכום ענק.

ויקיפדיה/ CNN

אז לפנינו כתב תביעה מענין. טראמפ נ' ה- CNN. אפשר אגב גם לקרוא פוסט על כך, פוסט שהעלה פרופ' ג'ונתן טורלי מארה"ב (הוא בעיקרון יותר בימין).

כבר ציינו בעבר, כמה טראמפ מסובך עם תביעות משפטיות. משהו באמת מטורף. אלא, שכאן הוא תובע ה-CNN. לא נתבע. תובע על לשון הרע פשוט. התביעה הוגשה לבית משפט פדרלי (מחוז דרומי של פלורידה).

מה תכל"ס:

תכל"ס, CNN הוציאו דיבתו רעה טוען טראמפ. אין ספור פרסומים, המשווים אותו לגדול הדיקטטורים והצוררים: אדולף היטלר. יותר קונקרטית:

אינספור פרסומים, המתארים אותו כמפמפם שקרים ללא הכרה. התפיסה הכללית לגביו, הינה זו, שכפי שיטת גבלס (התועמלן הידוע של הנאצים) טראמפ האמין בדוקטרינה פשוטה:

שקר גדול, תפמפם אותו שוב ושוב. ללא הפסקה. ובסוף יאמינו לו. כך למשל, בדבר הונאת הבחירות של 2020. טראמפ טען שוב ושוב, שהבחירות נגנבו ממנו וכדומה. ולמרות העדר הוכחה כלשהיא, הרבה מאוד נתפסו לענין הזה.

כך סי אן אן כלפיו. הוא מצידו:

טוען שפשוט מדובר בקביעת עובדה ( השוואתו להיטלר). עובדה שהיא בעליל שקרית. בעליל זדונית. בארה"ב, על מנת לזכות בתביעה נגד איש ציבור, לא כל שכן, בענין ציבורי, צריך להוכיח זדון. כוונת זדון של ממש. וכאן לגבי טראמפ זה ממש פשוט לכאורה:

ה-סי אן אן, לעצמם לא האמינו. מה לו ולהיטלר ולגבלס וכו…. אחת הראיות היותר מעניינות, הינה זו, נצטט:

כלומר, ב- 2016, כאשר הוא עצמו זכה בבחירות, דמוקרטים הרי הפיצו שקרים דומים לגבי גניבת הבחירות. טענות שטראמפ ניצח באמצעות התערבות רוסים וכדומה. ואז, כמובן שה- סי אן אן, לא קרא להם צוררים, היטלרים, שקרנים גדולים, שקרים גדולים וכדומה.

נכון, זה לכאורה לא מעלה ומוריד. מה שחשוב לכאורה, זה מה שהם עשו לו אם לאיו. לא מה הם עשו לאחרים. איפה הרלבנטיות אז ? תיתכן רלבנטיות פה:

שהרי, מהי כוונת זדון בלשון הרע ? אחד הפרמטרים החשובים, זוהי ההוכחה, שהאדם או הגוף שפרסם הדברים, לא האמין לעצמו. אם לא האמין לעצמו, אז זה מאשש כוונת זדון הרי. אז כמובן, אם לגבי טענות ממש דומות, ה- CNN לא הפיץ דיבה רעה על דמוקרטים, אזי, ה- CNN, לא האמין לעצמו פשוט. מכאן עולה גם:

שכגוף תקשורתי, גוף שאמור לסקר ולהביא חדשות באופן אובייקטיבי, הוא כשל בעליל. הסובייקטיביות של גוף תקשורתי, מעידה על התגייסות פוליטית. סובייקטיביות פוליטית. זה יותר מקרב לכוונת זדון. להטיה ברורה. לפעולה מודעת וכדומה.

כך או כך, CNN אבל טוען, או עשוי לטעון, שמדובר להבדיל, במכונת שקרים. בדוקטרינה של ממש אצל טראמפ. לא סתם איזה כשל של עידנא דריתחא.

טוב, חשוב לציין, CNN, סירבו לחזור בהם. הואיל וכך, הדרך הייתה פתוחה לתביעה מצד טראמפ.

עוד טיעון של טראמפ, זה שמלעשה, מנהל הרשת, הוא עצמו ממש, הסתייג הרי מאמירות וקביעות כאלו, שמשוות בין טראמפ להיטלר וכדומה. למרות שהוא הסתייג מכך בעליל, הרשת המשיכה עם אינספור פרסומים כאלו. זה גם עשוי לתמוך בכוונת הזדון לכאורה.

טראמפ תובע בין היתר, סכום עתק, של – 475,000,000 דולר. זה מופרז בעליל. טוב, אלו מה שנקרא פיצויים עונשיים. פיצויים עונשיים, אלו פיצויים נוספם, על אלו הרגילים או החוקיים נניח נקרא לזה (הנקובים בחוק). אלו פיצויים במקרים בהם, הוכחה כוונת זדון ברורה וחריגה נניח, של הנתבע, כמו נזק חריג לתובע.

לגבי הנזק לתובע אפרופו, אז ברור, שפרסומים כאלו, מטילים ספק ביכולתו לנהל מדינה כפי ארה"ב. להיות נשיא לגיטימי בארה"ב. זה משפיל. פוגע בתדמית קשות. זוהי הקריירה שלו. ברור כשמש מבחינתו.

הוא מביא מעין סימוכין לגבי הנזק, נצטט:

אז סקרים מוכיחים ההשפעה של תעמולת ה- CNN על הצופים ברשת. למשל, סקר של NBC ו- WJ מ- 2019 מצא ש- 99 אחוזים מצופי סי אן אן, האמינו, שטראמפ שיקר לגבי החקירה בקשר לרוסיה (והתערבות בבחירות וכו…). מכאן ברורה ההשפעה הרעה של סי אן אן על הצופים לגבי טראמפ.

יהיה מענין לעקוב אחרי כתב ההגנה של ה- סי אן אן, וההכרעה כמובן במשפט. הסיכויים שלו לא גדולים לזכות כאן. פה מדובר על ענין ציבורי. דמות ציבורית. וכאשר זה עוסק בדיעה פוליטית או ענין פוליטי כדומה, הסיכויים ממש יורדים בארה"ב. מאידך, לא מדובר בעידנא דריתחא. אינספור פרסומים ב- סי אן אן, שללא הפסקה משווים אותו להיטלר ממש. לא סתם משהו מובלע. ספונטני. אלא, ממש סיסטמתי ורציני.

נ.ב: יש לציין, שלטענת טראמפ: יש ל- סי אן אן, אחריות שילוחית כלפי העובדים שלה (בתורת מעסיקה פשוט. כפי שמעביד אחראי לא פעם, על נזק שגורם העובד שלו, גם אם המעביד, לא גרם לנזק בעצמו וישירות כך). וגם כלפי עצם הפרסומים. שהרי, הפרסומים עצמם, פורסמו על ידי הרשת. היא אחראית לכאורה לעצם הפרסום עצמו. פרסום בלי בקרה נניח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: