לא רוצים.לא יכולים.

ויקיפדיה/ בית הדין הפלילי הבינלאומי

אז כולנו שרויים בציפיה די מותחת בקשר לבחירות מחר. אבל, בין לבין, קורים דברים חשובים בעולם. זה מה שקרה היום. החלטה חשובה של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. ההחלטה נוגעת לחקירה באפגניסטאן. אפשר גם לקרוא ההודעה התמציתית לתקשורת, כאן.

כאמור, האמריקנים פלשו דאז (אחרי הפיגוע בתאומים). נסוגו מאז לאחרונה.

טוב, מניח שאתם מכירים או שמעתם על עיקרון החקירה הלאומית, לפני חקירה של בית הדין הפלילי בהאג. העיקרון המשלים מה שנקרא. כלומר, בית הדין בהאג, הוא בית דין בעיקרון, של "מוצא אחרון". אם המדינה בה אירעו הפשעים, לא רוצה. לא יכולה לחקור. או אז, האג מתערב וחוקר בעצמו. אבל, בעדיפות כללית עקרונית, שהמדינה עצמה, בתי המשפט שלה הלאומיים יחקרו וישפטו ויעמידו לדין.

בענייננו, אפגניסטן ביקשה לתת לה לחקור בעצמה. וזה ניתן לה בתחילה. אבל, העסק לא עובד. בייחוד אחרי עליית הטאליבן כמובן. לא עובד, כי הם לא עושים את זה. טווחי החקירה לא תואמים. כל היכולות המקצועיות התאדו עם בריחה של אנשי מקצוע (שופטים, עורכי דין, פעילי זכויות אדם וכו..). יש בעיות עם תרגומים של מסמכים. אין אפשרות פשוט שהתובע בהאג ימשיך להיבנות עליהם.

מכאן, התובע בהאג, הגיש בקשה לבית המשפט ( בית משפט, של קדם משפט. Pre Trial Chanmer II) לרדת מסיפור החקירה על ידי המשטר האפגאני, ולאשר חקירה בחזרה של התובע בהאג.

בית המשפט אישר זאת. ונצטט אותו:

אז בכך הסיפור של החקירה האפגאנית העצמאית תם לעת הזו. לעת הזו יודגש. בית המשפט קבע, שאם אכן, יוכח בעתיד שבכל זאת המדינה יכולה לחקור בעצמה, אזי, בית משפט ישקול שוב ההחלטה. למותר לציין, שהסיכויים לכך קלושים ממש, לאור אופי המשטר שם.

נזכיר גם: האמריקנים גם נחקרים פה בסיפור הזה. גם מדינות אחרות מחוץ לאפגניסטן. כבר עמדנו בפוסט אחר בעבר ( "חור שחור, לא מקרין כלום") על נושא ה- Black sites. מדינות שונות בעולם, בהם, האמריקנים היו חוקרים חטופים מרחבי העולם, חטופים חשודים בטרור, על מנת להפעיל שיטות חקירה "לא נעימות" עליהם (בלשון המעטה) ולחמוק בכך מן החוק האמריקני. ההחלטה, מזכירה אכן: את רומניה, פולין ועוד. הכל, מעבר לחשד לפשעים, באפגניסטן עצמה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: