טוויטר? זה לא יותר!

ויקיפדיה/ אילון מאסק

אז אילון מאסק רכש את טוויטר כידוע. סכום עתק ממש (44 מיליארד דולר). אז לפנינו כתב תביעה שהוגש למחוזי הפדרלי בארה"ב (צפון קליפורניה).

אלון מאסק נכנס עם שינויים רציניים הלכה ולמעשה בטוויטר. בקשר לכתב התביעה אבל, אז עסקינן בפיטורים נרחבים. 3700 עובדים מתוכננים להיות מפוטרים, 50 אחוזים לא פחות לא יותר, ממצבת כוח האדם בטוויטר.

אלא שזה לא פשוט לפטר. לא פה בישראל. אבל, גם לא בארה"ב (בניגוד למיתוסים אצטקים מגוחכים על ארץ החופש). צריך לתת לעובדים הודעה מראש ( 60 יום). צריך לשלם להם דמי פיטורים וכדומה.

אז על פי הנטען בכתב התביעה, אילון מאסק, לא עושה זאת. הוא מפטר ומיד. לא מודיע מראש. לא משלם וכדומה. אז הכתב תביעה, הוא למעשה "תובענה ייצוגית". הסברנו בעבר, תובענה ייצוגית, משמעותה: שקבוצת אנשים קטנה, תובעת בשביל ובשם קבוצה יותר גדולה, כאשר, השאלות שבעובדה ובמשפט, משותפות לכלל הקבוצה הגדולה והנרחבת.

התובעים (מפוטרים כשלעצמם) דורשים מבית המשפט בין היתר, להוציא מעין צו מניעה, שימנע מאילון מאסק, פיטורים, בלי הודעה מוקדמת, בלי תשלומים על פי החוק וכדומה ( Warn act, יש פדרלי, ויש של מדינת קליפורניה, ועל פי הנטען, הוא הפר את שניהם). כך אגב הם טוענים, הוא פעל גם עם חברת טסלה שבבעלותו, וגם שם, בית משפט הוציא עליו צו וכדומה.

כל העסק הזה, נקלע לתוך פרדיגמה אגב יותר רחבה:

בארה"ב, מאוד מתחממות המחלוקות בין שמרנים לבין פרוגרסיבים דמוקרטים וכדומה. אילון מאסק נחשב שמרן. וטראמפ למשל ( גם שמרן כמובן נחשב) מאוד שמח על הרכישה הזו.

האבסורד הוא, ששמרנים בעד חופש ביטוי גורף ביותר, חסר מגבלות (דווקא שמרנים) ואילו, הפרוגרסיבים לכאורה, בעד לצמצם אותו. ביידן לאחרונה, הצהיר: "אילון מאסק רכש חברה שמפיצה שקרים ברחבי העולם".

אנו נעמוד בפוסט נפרד ומאורגן יותר, על האבסורד הזה. אבסורד לכאורה, שראוי להסבר מיכניזמי יותר פרטני. כך זה אגב גם בארץ ככה בגדול מאוד.

אז הרבה שינויים הוא רוצה לעשות: עמלות על זיהוי ואוטנטיות של משתמשים נניח ידוענים, עיתונאים וכו…. מחד הוא מצהיר, שהצנזורה לא לענין פה בטוויטר, מאידך , בכובע אחר, הוא נפגש עם מובילי זכויות אדם וכדומה, הליגה נגד השמצה בארה"ב וכו… וגרס בפניהם, שהוא לוקח ברצינות נושא של: Hate speech ( נניח פוסטי שנאה, הסתה וכו…). איך זה מתיישב בדיוק זה לא ממש מובן ? הוא הביא 50 מהנדסים מטסלה. הוא רוצה קצב עבודה רצחני יותר. יותר חדשנות. לא מוכן יותר לעבודה מרחוק. צריך להגיע למשרד לעבוד מן המשרד וכדומה. הרבה פיטורים גם מתוך צוותי המנהלים בטוויטר.

בקיצור, סיכוי טוב, שטוויטר, זה לא יהיה יותר. לא כפי שידענו. נחכה ונראה מה הלאה.

5 תגובות על 'טוויטר? זה לא יותר!'

 1. האם היועץ המשפטי יכול להתנגד להעברת חוק פסקת התגברות? האם בג"ץ יכול להפיל חוק שכזה? מה ימנע מהכנסת להעביר פסקת התגברות כחוק יסוד?

  אהבתי

 2. ברוך בואך לעפר הארץ רוזנברג.

  אין חוק פסקת התגברות. יש פסקת התגברות, בתוך חוק אחר. ייתכן בחוק קיים שישחילו אותו ( נניח, בתוך: חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו) וייתכן שבתוך חוק חדש, תהא פסקה נפרדת, שתיקרא "פסקת ההתגברות". פסקה, מתיחס לסעיף תבניתי פשוט. סעיף מסויים שהוא תבניתי או מעין.

  תוכל לראות למשל כאן בלינק, הצעת חוק דאז (השארתי בפוסט קודם):

  https://www.nevo.co.il/law_html/law04/24_lst_614436.htm

  יועמ"ש לא יכול למנוע כלום. בג"צ יכול להפיל הכל. שהרי, עד אשר תהא חקיקה תקפה, אז חוק כזה (שכולל פסקת התגברות) לא יהא תקף עדיין. אז בג"צ תיאורטית, יכול להפיל אותו כחוק לא חוקתי. ואז זה מעגל שוטה תיאורטית, שהרי, תמיד בג"צ יבחן החוק, עד אשר יהא תקף, ותמיד יוכל לפסול אותו.

  מדובר אמנם בחוק יסוד. וזה קצת משנה התמונה אכן. עדיין, דווקא חוק יסוד, צריך להיבדק ניתן לטעון, ביתר שאת, על ידי בג"צ. שהרי, כל חוק יסוד, נושא מרכיבים חוקתיים עוצמתיים יותר. קריטיים יותר. כי לרוב, צריך למשל רוב מיוחד, בשביל לשנות חוק יסוד. אז אם חוק כזה, לא יעבור ביקורת שתי וערב מקצועית של שופטים, הנזק בהיותו חוק יסוד, יהא קשה יותר, וקשה יותר לתיקון פשוט.

  וזה בעיקרון, חייב לבוא כחוק יסוד. ואכן, בלינק לעי"ל, מדובר ב-"הצעת חוק יסוד".

  להתראות

  אהבתי

 3. רוזנברג (וכל המעונין כמובן), אז פה רצ"ב לינק, ביקורת שיפוטית, של בג"צ, על חוק יסוד, חוק יסוד: הלאום. הנה:

  https://bit.ly/3zN9GWg

  להתראות

  אהבתי

 4. תגובות שלי, בבלוג שלי נבלעות. קטע מפגר לגמרי. אז שוב:

  רוזנברג (וכל המעונין כמובן), אז פה רצ"ב לינק, ביקורת שיפוטית, של בג"צ, על חוק יסוד, חוק יסוד: הלאום. הנה:

  https://bit.ly/3zN9GWg

  להתראות

  אהבתי

 5. תגובות שלי, בבלוג שלי נבלעות. קטע מפגר לגמרי. אז שוב:

  רוזנברג (וכל המעונין כמובן), אז פה רצ”ב לינק, ביקורת שיפוטית, של בג”צ, על חוק יסוד, חוק יסוד: הלאום. הנה:

  https://bit.ly/3zN9GWg

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: