אפי והכפיל בתאילנד

ויקיפדיה/ אפי נוה

אז הכותר נקרא כמו איזה ספר ריגול משהו ? אבל, קטע קצת מצחיק פה:

לפנינו הכרעת הדין, וגזר הדין, בקשר לאפי נוה ובת זוגתו, ביציאה לחופשה לתאילנד.

אבל, לפני שנספר מה הוא עשה בדרך לשם וחזרה, כותרי הייחוס של הכרעת הדין: 

אז אפי נוה ובת זוגתו יצאו לחופשה בתאינלד. בגין הליכי גירושין קשים וכדומה, אפי נוה, ניסה למנוע רישום של בת זוגתו בכניסה ויציאה במעבר הגבול. פשוט כך, משל רוח רפאים, יצאה ונכנסה ממדינת ישראל ואליה.

אז כיצד הוא עשה זאת. נצטט מהכרעת הדין:

עד כאן הציטוט:

אז בקרית הגבול קלטה אותם. חקירה, כתב אישום, לא נוכל להיכנס להרבה פרטים פה כמובן. הם הואשמו כך:

עד כאן:

טוב, השופטת מצאה אותם אשמים בדין, והענישה נצטט:

ועכשיו, נעבור לפינת הגיחוך שלנו:

Photo by Andrea Piacquadio:pexels.com

הרשת מלאה בביקורות איומות על הפרקליטות (או מפיית הפרקליטות ובכלל המפיה המשפטית) הכל בקשר לסגירת התיק של אפי נוה והשופטת דאז אתי כרייף. אין לתאר הדברים. נמחיש ככה משהו זניח ביותר.

אתר חמ"ל, התגובות שם למשל. כול הפשעים נסגרים בינהם בין פושעי הפרקליטות ומערכת המשפט. סגרו התיק מפחד שיחשוף את הריקבון או השחיתות במערכת המשפט. אפי נוה תופס את הפרקליטות ומנדלבליט בביצים וכדומה. קולטים ? כך כתבו. כך בכל רחבי הרשת. התגובות שם, דגימה זניחה ביותר.

האמת היא, שלמעשה, שיפדו אותו בלי רחמים בכלל. כלומר, בשקט, מי שכבר מוטה, יכול היה לראות זאת כך בכלל:

הוא ובת זוגתו, ניסו להימנע מהרשעה. לא עזר. הפרקליטות עמדה על הרשעה, והשופטת הרשיעה. הוא טען לאכיפה בררנית בכלל, הוא בכלל עתר לבג"צ על אכיפה בררנית, והיה לו קייס לא רע בכלל בקשר לכך. לא עזר. לא בשלום, ולא בבג"צ. חכו, לא נגמר:

הבן אדם בוכה דם. מה פתאום ריבוי עבירות כזה. גם כניסה, גם יציאה, גם קבלה של דבר מה במירמה. איך זה בדיוק ? נניח כך:

מישהו אונס מישהי, אינוס קלאסי מה שנקרא. בכוח פיזי. בפרדס החשוך. יאשימו אותו באונס. אבל, לא בתקיפה. למה ? התקיפה מוכמנת בתוך עבירת האונס. אחרת מה ? יפרקו כל עבירה, להרבה עבירות משנה מוכמנות, וירשיעו אדם בטירוף, על שלל רב של עבירות ? אבל,לא עזר לו. גם כניסה וגם יציאה לא חוקיים, וגם קבלת דבר מה במירמה. הוא רימה השלטונות, וקיבל דבר מה בגין כך.

הוא בכלל זעק לשמיים. כל זה בכלל בגלל רום מעמדו. יו"ר לשכת עורכי הדין. לכן מחפשים אותו. לעשות רושם על הציבור או מה ? נצטט:

לא עזרו תחנוניו ותחנוני בת זוגתו. שיפדו אותם עד הסוף כמעט אפשר להגיד. לשניהם אגב, עבירה ראשונה היא זו. לא עזר.

אז ככה באמת נראית מפיה משפטית הא…..האמת היא, שבתיק של כרייף, היה שיקול בין היתר, של סיכויי הרשעה. והסיכויים לא היו טובים. זוהי חובתה של הפרקליטות. לא להעמיד לדין, אם סיכויי ההרשעה, לא סבירים. זה בזבוז משאבים ציבוריים פשוט. אסור להם. אולי היה אפשר לחשוב על זויות אחרות. אולי.

עדיין, כך לא נראית מפיה, שחבריה "ערבים" זה לזה.

נ.ב: כתבתי לעי"ל, שהנאשמים, ניסו להימנע מהרשעה. לא מדובר בהרשעה בדין. לא מדובר על המנעות מאשם או אשמה. אלא, כאילו אשמים בדין, אבל, בלי הרשעה במובן של הרישום הפלילי פשוט. בקיצור: אשמים, אבל, בלי רישום פלילי. זה חשוב מאוד לאנשים שעתידם המקצועי עוד לפניהם אגב. גם במקרה זה. בעיקר לבת זוגתו.

6 תגובות על 'אפי והכפיל בתאילנד'

 1. לאל רום,
  מסקרנת אותי עמדתך לגבי הנושא.

  אמנם פרובוקטיבי. אך גם מעורר תהיות האם איננו מקובעים מדי במחשבותנו ("עבדים" של רוחות התקופה והתרבות שבה אנו חיים).

  https://dannyorbach.com/2022/11/09/%d7%9e%d6%b0%d7%9c%d6%b7%d7%95%d6%b5%d6%bc%d7%94-%d7%9e%d6%b7%d7%9c%d6%b0%d7%a7%d6%b8%d7%94-%d7%94%d7%90%d7%9d-%d7%9c%d7%a2%d7%95%d7%a0%d7%a9-%d7%9e%d7%9c%d7%a7%d7%95%d7%aa-%d7%99%d7%a9-%d7%9e/

  אהבתי

 2. היי קמיליה,

  עם כל הכבוד, את כותבת שאת סקרנית לשמוע את עמדתי בנושא. לעניות דעתי, את היית צריכה לדעת מראש, שאביע בוז וזעזוע להבלות רוח שבהעלאת רעיון כזה בכלל.

  זה מה שקורה, כאשר ערב רב של אנשים, כותבים בענייני משפט וחוק, ואין להם, ולא יכול להיות להם שמץ של מושג בדבר. אבל, זכותו של כל אחד, לכתוב על כל נושא כראות עיניו. וטוב שכך בסוף.

  ותחילה לעצם הרעיון של עונש מלקות (ואפילו על עבירות קטנות יותר):

  המלקות, מביעות רכושנות ופטרונות של המערכת והמלקה, על גופו של האדם. אז הרי, בעידנים בהם אנו חיים, אלו רעיונות בלתי נסבלים ממש. הרי עבדות למשל אסורה ברחבי העולם. האם נקבל רעיון של עבדות, בלי הכאה פיזית או שליטה פיזית של ממש ? ברור שלאיו. אז להלקות אדם. תקצר כאן היריעה.

  המערכת והשולטים בה, צריכים גם להציב מודל חינוכי. לא מודל של כל דאלים גבר. יש לי כוח. שוט ביד. אזיקים, ומכאן באה המרות והסמכות. אלא, ההשלטה והאכיפה, נובעים מכך, שהמערכת והשולטים בה, מוכוונים על פי מודלים ערכיים וחינוכיים. אין מקום במערכת כזו, לכל דאלים גבר. גופו וכבודו של אדם, אינם מושא במודלים כאלו. מושא להשלטת סמכות ומרות.

  נכון, גם כליאה קשה לא בדיוק תמיד פיתרון. את זה צריך לפתור. אבל, לא על ידי מלקות. אלא, שהמערכות כיום, עוגנות על הרתעה, על הרחקה של עבריינים מסוכנים מן החברה. על הבעת בוז, סלידה, שאט נפש מן העבירה. זה משיג המטרה ככה בגדול ( תמיד צריך לדמיין, מה היה קורה אילו היה אחרת כמובן). אבל, עדיין צריך לשקוד, על פתרונות יותר הומנים ויעילים, מאשר כליאה באופן שבו כולאים אנשים.

  ואין לערב בין גורמי משטרה כאוכפי חוק, לבין מערכת המשפט. זוהי לא אחריות אחידה לגמרי. מה גם שבמדינת ישראל, יש מגזר ערבי. שם עיקר הבעיות. המגזר הזה סובל מבעיות אחרות לגמרי. סבוכות. יש בעיה מימשלית כללית. לא ממש קשור למערכת המשפט עצמה. נעלה על זה פוסט נפרד ומאורגן.

  עבירות מין ? אכן, מאוד קשה לקורבנות עבירות מין. מי כמוני מבין זאת. אבל, לא זה מהווה אינדיקציה לשבר במערכת. הבעיה במערכת הזו, או זו שלנו, היא:

  עומס עצום תחילה. חסר תקדים בעולם ממש. ומערכת המשפט, בארצנו, ובכלל בעולם המערבי, משקיעה יותר משאבים, למנוע מאדם חף מפשע להיכנס לכלא, מאשר להכניס עבריינים לכלא. זה יוצר בעיות קשות מאוד. אבל, אין ברירה אחרת. כך:

  מה שלאדם עשוי להיראות כנרפות של המערכת, מהווה בסך הכל, יישום של עיקרון על זה:

  טוב יותר לשחרר עבריין אשם, מאשר להכניס חף מפשע לכלא. עצירה מלאה!! וזה נעשה על ידי שמירה על זכויות הנאשם. מה לעשות ?

  נעלה על כל זה פוסטים מאורגנים, אחרת, לא נישאר פה צעירים.

  להתראות

  נ.ב: אפילו כך, שופטים עוברים סדנאות מיוחדות עכשיו, להתחשבות רגשית מעודנת ותואמת יותר, עם הבעיה של קורבנות עבירות מין למי שלא יודע. נשאיר לינק אחר כך. אז המערכת התעדנה. זה לא הבעיות פה. אין טעם לכתוב כל זה, בלי להבין כלום על המערכת הזו. ואקדמיה ? לא משקפת כהוא זה המציאות והמערכת. לא רצוי בכלל, להתרשם מכלום. לא אקדמאים. לא הוגי דיעות בטח ובטח. לא עורכי דין אפילו. אי אפשר להבין המערכת הזו.

  אהבתי

 3. אז כאן רצ"ב לינק. אמנם מ- 2013, אבל, הרעיון בכללי כבר מיושם הרי. השתלמות מקצועית לשופטים, בקשר לטיפול בקורבנות מין וכדומה:

  https://www.haaretz.co.il/news/law/2013-08-19/ty-article/0000017f-f818-d460-afff-fb7e0e630000

  אהבתי

 4. רק תוספת או הערה חשובה לתגובותי לעי"ל (באמת שאי אפשר להיכנס פה להכל, סיבוכים פסיכים):

  הכלא גם נועד לשיקום. אסור לשכוח. הרבה עבריינים, עוברים תהליכי שיקום בכלא. סדנאות נניח להכלת כעסים וכדומה. זה לא לגמרי רק חיות בכלוב. אסור לשכוח זאת.

  להתראות

  אהבתי

 5. לאל רום,

  תודה על המענה.
  שיערתי מראש שתתנגד להצעה של דני אורבך.
  אבל לא היה לי מושג מאיזה נימוקים, ועניין אותי להבין אותם.

  ***
  אגב, כיום המדינה די סוערת מהעונש שהוטל על מי שפרץ לבית ואנס ילדה בת 10 (!!!) במיטתה.
  לתפיסת רבים השופטת התחשבה יותר מדי בשיקולי שיקום הנאשם וטובתו והחרטה (שאולי) הביע. ופחות מדי בשיקולי הרתעה של אנסים פוטנציאלים ומתן סיפוק רגשי, שתהיה נקמה ראויה, בקורבנות (הילדה ומשפחתה).

  קראתי שבסינגפור מביאים כיתות בי"ס עממי לצפות בטקס הלקאה של איזשהו פושע. לתפיסתם, הזעזוע שילדים אלו חווים יכול להסביר את רמת הפשיעה הנמוכה בסינגפור. פשיעה נמוכה בחריגותה יחסית לשכנותיה.

  ברור שאין בכך בכדי לבטל את כל החסרונות, אותן מנית, של שיטת ההלקאות.
  אני גם לא הייתי מוכנה לחשוף את ילדי הצעירים לזעזוע שכזה.
  אך חשבתי שאחד מיתרונות אופצית ענישה זו היא שמשפחת הקורבן, אם רק תרצה בכך, תוכל לנכוח בטקס הענישה ולהרגיש סיפוק רגשי שהפושע נענש בחומרה. מה שכמעט לא קורה בכל שאר שיטות הענישה / השיקום.

  אהבתי

 6. קמיליה,

  נימוקים זה באמת ענין אחר. הם לא כאלו מובנים ומראש. בכל מקרה, זה לא היה על קצה המזלג אפילו. אבל, רעיון טוב לפוסט מאורגן יותר.

  לגבי האונס. אפשר להבין את הסערת רגשות והזעזוע. אבל, גם צריך להבין, שאי אפשר להבין המערכת הזו כפי שכתבתי. אי אפשר להבין את שיקולי השופטים. בטח לא באינטואיציה החופשית. צריך לקרוא הכרעת הדין. גזר הדין. להבין מה השופט עשה ולמה. אשים ידי על הגזר דין באמת, ונעלה פוסט עליו.

  מה יחשוב הציבור, איך מרגיש הציבור וכדומה. זה לא בדיוק פרמטר אף פעם. בטח תחושות המשפחה. הרי לא ניתן פה למשל לערבים בדואים, לנקום או להרוג על רקע כבוד המשפחה מה שנקרא. סיפוק יצרים זה לא בדיוק פרמטר. למערכת הזו, יש הפרמטרים שלה. וכך צריך להיות הדבר. כך טבוע הדבר למעשה. למה שוב ? אי אפשר להבין פשוט.

  נמחיש זאת בפעם המי יודע כמה:

  תפקיד המערכת, להכניס עבריינים לכלא. עבריינים שהוכחה אשמתם. נניח שמול השופט, מוכיחים שהאדם גנב. יש צילום וידאו. אפילו מודה האדם שזה הוא בצילום והוא גנב. ייתכן שהשופט למרות זאת, אבסורדית ממש, יזכה אותו. איך קיבינימט יזכה ? מה שקוראים העץ המורעל ככה בגדול מאוד:

  אם השיגו הוידאו או ההודאה באופן לא חוקי. פסול מאוד. ועל כך התבסס כתב האישום והראיות וכו…אז אם השופט לא יפסול, הוא יעודד נניח אנשי חוק לעבור על החוק, בשביל להשיג ראיות. זה דבר בלתי נסבל. כך גם אנשים חפים מפשע יסבלו. אז הפסילה, נועדה בין היתר, על מנת לחנך ולהרתיע אנשי חוק.

  אז זה המצב.

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: