אמסטרדם בלי חזור

Wikipedia/Malaysia Airlines Flight 17

אז למי שזוכר, ב- 17 ליולי 2014 טס מטוס של חב' התעופה המלזית, מאמסטרדם לקואלה למפור (מלזיה). המטוס לא הגיע ליעדו. מעל מזרח אוקראינה (איך לא) הוא הורד בטילי קרקע אויר רוסיים ( טילי בוק Buk). התוצאה, כל הנוסעים ואנשי צוות האויר מתים ( 283 נוסעים, ו- 15 צוות אויר).

אז כמו בהרבה מקרים, זה סיפור אכזרי של סמכות לאומית ובינלאומית. מי יחקור. מי יעמיד לדין. איפה יעמידו לדין. המטוס מלזי. הנוסעים ברובם הולנדים וגם מלזים ואחרים( סה"כ 196 הולנדים). אבל, הטריטוריה (שזה העיקר לרוב) הרי אוקראינית וכדומה.

אז עכשיו נעשה צדק. במחוז האג נעשה. זה סיפור בינלאומי אמנם. אבל, הטריבונל עצמו (בית המשפט) הולנדי פרופר. והוא גזר מאסרי עולם על המבצעים ( 3 במספר, 4 סה"כ) ואחד מהם זיכה למעשה.

אז כל זה לא היה מתאפשר כנראה, אלמלא, אמנה שנחתמה בין הולנד לבין אוקראינה ( 7 ביולי 2017). אמנה שאיפשרה הסגרה ומשפט של המבצעים והחשודים דאז, מאוקראינה להולנד. אלא, שבסוף זה היה באבסטנציה (absentia) כלומר, בלי נוכחות הנאשמים בעיקרון. הורשעו ברצח כמובן. ונגזר עליהם מאסר עולם.

טחנות הצדק טוחנות לאט לרוב. כי הן טוחנות עד עפר דק פשוט. מה לעשות…… אבל, כאשר זה בינלאומי מעורב נקרא לזה. זה הופך להיות לא פשוט כלל וכלל. שיתוף פעולה בינלאומי, הוא הכרחי במקרים כאלו. נקווה שזה עוד יילך וישתפר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: