2 מגבעות לו ל-EU

Wikipedia/ ECCHR

אז לפנינו תלונה מעניינת של ה- ECCHR לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. התלונה, לא פחות ולא יותר, כנגד בכירים באיחוד האירופאי ובכירים במדינות שונות (בעיקר איטליה ומלטה). התלונה גורסת פשעים נגד האנושות שבוצעו על ידיהם, ואיך ? נצטט ככה (מתקציר המנהלים):

אז הם טוענים בתלונה, שפשוט, במקום להציל אותם (את הפליטים) בהיותם במצוקה בלב ים, הם פשוט דאגו לאתר אותם, ולהחזיר אותם למחנות מעצר בלוב. בכך, שללו מהם חירות פיזית, וכאשר זה נעשה באופן סיסטמתי ושיטתי, הרי לנו, פשעים נגד האנושות.

קצת רקע דברים כללי:

כתוצאה ממלחמות אזרחים לרוב באפריקה ובלוב עצמה. כתוצאה משינויי אקלים, קשיים כלכליים ניכרים וכדומה, מהגרים מאפריקה, מנסים דרך הים, וצפון אפריקה למעשה, להגר לאירופה (דרך איטליה, ספרד/ מרוקו וכדומה). האיחוד האירופאי, לא יכול לקלוט כמות כזו של פליטים. ועושה כל אשר לאל ידו, לנסות לשבש הגעתם. כל זה הגיע אפילו לרמה של תוכנית קצת מטורפת ממש, להפציץ ולהשמיד מן האויר בין היתר, אוניות או ספינות פליטים בנמלי לוב ממש. אז בפועל, היו תוכניות של שיתופי פעולה עם שלטונות לוב, לשבש הפלגות שלהם. לאתר אותם בים ולהחזיר אותם חזרה ללוב וכדומה.

מבחינת ה- ECCHR אלו פשעים נגד האנושות.

קצת רקע משפטי ככה ממש בגדול:

ישנו מוסד או דוקטרינה המתכנה: UN referral. בגדול, אפשר שהתובע בהאג יחליט לחקור בעצמו פשעים בינלאומיים קשים (או ליזום בעצמו למעשה). אפשר שמדינה חברה ככה בגדול תפנה תלונה. אפשר שמדינה לא חברה תקבל הסמכות של הבית משפט ותפנה תלונה (כפי הרשות הפלסטינאית אגב נגדנו). ואפשר גם, כמוצא יותר אוניברסלי:

שמועצת הביטחון, תפנה תלונה לבית הדין בהאג, והוא כך יקבל טריגר וסמכות חקירה וכדומה. זה בעיקרון, לגבי מדינות לא חברות כלל באמנת רומא. עד היום, היו רק שני הפניות כאלו ממועצת הביטחון: סודאן ולוב.

אז מגישי התלונה, טוענים, שבמקרה הזה, הואיל ויש הפניה ממועצת הביטחון כאמור, לבית הדין בהאג, וממילא התובע חוקר, אז יש גם לחקור בתוך החקירה הגדולה בלוב, את הבכירים האירופאיים הללו שאחראים על כך.

יצויין רק:

עד היום מתו וטבעו בים התיכון, קרוב ל- 20 אלף פליטים. מספר שהוא לא ייאמן. ועוד: כאשר הם מוחזרים למעצר בלוב, הם עוברים שם על פי התלונה, עינויים, יחס בלתי אנושי, החזקה בתנאי עבדות וכדומה. זה מפר עוד עיקרון בינלאומי חשוב ומרכזי לגבי פליטים:

ה- Non refoulement principal כלומר, זהו עיקרון במשפט הבינלאומי, שאין להחזיר פליט או מהגר, למדינה או למדינתו שלו, אם הוא צפוי בה, לרדיפה, מוות, עינויים וכדומה. אז אם כך האירופאים נוהגים, אז הם בעצמם עוברים על העיקרון הבינלאומי הזה.

אז זה באמת טראגי מאוד. מחד האירופאים הם ראש החץ, המגדלור העולמי בקשר לזכויות אדם ויחס הומניטרי. זה מחד. מאידך, הם לא יכולים לשאת כמות הפליטים הזו. וזוהי בעיה. וזה הוביל למעשים קשים כמתואר (וכבר עמד שר הפנים האיטלקי לדין על כך).

חבל מאוד. לכל זה יש פיתרון אחד ויחיד. מדינת או"ם. מדינה של האו"ם. לשם מעבירים בלי חשבון והליכים את כל הפליטים. שם מרוכזת כל הלוגיסטיקה של האו"ם. לא בניו יורק ולא בטיח. מדינה פטורה ממכס. כוח עבודה זול. תאגידים בינלאומיים ייצרו שם. מדינה שבנויה לא על עיקרון סוברני, אלא, על שליטה מקצועית פרופר. בלי אתוס. רק קוסמופוליטיות. כל נרדף גם מגיע לשם. הומואים, מתנגדים פוליטיים ואללה. רק עבריינים שבורחים מאימת הדין, לא מתקבלים. כל השאר אוטומטית שם. האו"ם יודע לטפל הכי טוב בפליטים. הכי מחוייב לכך. האו"ם קוסמופוליטי, א-פוליטי. וחסל. חבל מאוד.

2 תגובות על '2 מגבעות לו ל-EU'

 1. הלוואי שיהיה פיתרון של מדינת או״ם. זה אכן הפתרון היחיד שיש לו סיכוי. רעיונות אחרים הם ברובם התחסדות או צביעות.

  אהבתי

 2. תמריץ,

  זה אכן הפתרון היחידי שיש לו סיכוי כרגע.

  אבל, לגבי התחסדות או צביעות אפשר בהחלט לחלוק. יותר טוב, שתהא צביעות או התחסדות מסויימים, אבל, עם קיומו של מודל ערכי, מאשר לאבד את זה לגמרי, אפילו על הנייר לאבד זאת.

  מודל ערכי, הוא חשוב מאוד. קריטי מאוד לקיום חברה אנושית הוגנת, צודקת, והומנית.

  שהרי, הצביעות וההתחסדות, הם כתוצאה מפער בין מודל ערכי להלכה, לבין ההתנהגות בפועל. בגלל התנהגות בפועל, לא שווה לזרוק מודל ערכי. מצפן קולקטיבי וכדומה. אחרת, נישאר עם התנהגות נלוזה ומועצמת ככזו, ועוד, גם בלי מודל ערכי. זה יהיה יותר גרוע מכל הבחינות.

  להתראות

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: