חֶזְקַת הַחַפּוּת נ' הֶחָבוּת

ויקיפדיה / צבי גנדלמן

אז לפנינו בג"צ בקשר להשעיית ראש עיריית חדרה דאז (צבי גנדלמן). השעייה כתוצאה מהגשת כתב אישום כנגדו. אבל, כהרגלנו בקודש, כותריי הייחוס של פסק הדין תחילה:

אז נזכיר תחילה, ידידי בית המשפט כנקוב בכותרי הייחוס: מומחים לתחום, אשר מביעים דעתם בקשר לענין בו צריך להכריע בית המשפט. הם לא צדדים להליך המשפטי, אבל, ידידים, וחוות דעתם נלקחת בחשבון.

ועוד, לא הבהרנו כאן בבלוג, מהו צו על תנאי שמוציא בג"צ תדיר:

צו על תנאי, הינו צו שמוצא על ידי בג"צ, בו נדרשת רשות ציבורית, להתייצב, ולבאר את עמדתה בקשר לעמדת העותר ולסיבות בגינה הוגשה עתירה. אחרי ההסבר, בג"צ מכריע, והופך הצו על תנאי, למוחלט אם לאיו. כלומר, אם יקבל בג"צ את עמדת העותר ככה בגדול מאוד, הצו על תנאי (תנאי, משמע: כפוף להסבר או לעמדת הרשות הציבורית) הופך למוחלט.

רק ראוי לציין, שפה גם הוצא צו ארעי או צו ביניים, שמשעה את החלטת הוועדה (שבתורה השעתה בתחילה את ראש העיר, אבל, לא האריכה את תוקף ההשעיה). צו ביניים, הוא צו שמקפיא מצב דברים, או מונע ממצב דברים להמשיך ככה בגדול מאוד, לא ניכנס פה לסיבוכים.

עד כאן, כמה פרוצדורות חשובות:

כרגיל, לא נוכל להיכנס פה להכל. אבל, ככה בגדול:

יש לנו ראש עיר. ראש עיריית חדרה. הוגש נגדו כתב אישום. האישומים נוגעים לטוהר מידות. הפרת אמונים. עמידה במצב של ניגוד עניינים מבלי לדווח ועוד. וועדה מסויימת, שמתפקידה, לבדוק ולהחליט על השעייה של ראש עיר שמוגש נגדו כתב אישום, החליטה על השעייה בתחילה ( בגין חומרת האישומים) ואחר כך, החליטה להפסיק ההשעייה. עתרו לבג"צ כנגד ההחלטה השניה, שמפסיקה ההשעייה, ובג"צ באחידות דיעים, קיבל את עמדת העותרים, וביטל את החלטת הוועדה (השניה כאמור) להפסיק עם ההשעייה של ראש העיר.

עד כאן בגדול מאוד:

אבל, נשית ליבנו לפינת הגיחוך שלנו:

http://Photo by Karolina Grabowska: pexels.com

שלשה שופטים, שמאלנים עלק. אליטים עלק. באו לך על ראש עיר, שהוא מה: ממחנה "יש עתיד". לא פחות לא יותר. הוועדה מבחינתה שקלה באופן שנראה סביר לחלוטין הדברים. בהתחלה גרסה שמפאת חומרת האישומים, הוא חייב להיות מושעה. אחר כך, מפאת התמשכות ההליך הפלילי בין היתר נגד ראש העיר, ועינויי דין לכאורה, צריך להפסיק ההשעייה שלו. קולטים ? לא: אותם שופטים שמאלנים אליטים, הפכו בהפוך על הפוך, למרות שהכל נראה סביר לכאורה ככה בגדול:

וגרסו, שום בטיח. שום נעליים. האישומים חמורים. טוהר המידות בשירות הציבורי, הוא שיקול ראשון במעלה. למרות חזקת החפות. למרות עיקרון היסוד הסוברני של הזכות לבחור או להיבחר (נזכיר, ראש עיר, הוא נבחר ציבור, ונבחר ישירות על ידי הריבון הטבעי. אפילו לא באופן ייצוגי רחוק. אלא, על ידי העם או תושבי העיר). ההליך לא ממש מתמשך לשיטת השופטים. הוא מתנהל באופן סביר. הוא מורכב יחסית. אין אפשרות לשקול שיקול כזה במצב דברים כזה, אליבא דה דעת כל השופטים.

ומאיפה הוא זה ראש העיר ? יש עתיד. אין מצב, שהשופטים, שקלו אפילו לרגע אחד, את ההשתייכות הפוליטית שלו (לפחות בעבר). הכל מקצועי. שקוף. ללא משוא פנים. ללא שום קשקוש מוטה. אפרופו נתניהו, הלכת פנחס דרעי, ושאר זיבולי שכל שציבורים אוכלים תדיר בתקשורת ובמקומות אחרים.

נצטט ככה על קצה המזלג:

עד כאן:

וכפי שכתבתי בתגובות כאן לאחרונה: מי שבאמת עממיקו עלק. דואג לעם. לריבון הטבעי. שידאג להפחית מן העומס הבלתי נתפס על בתי המשפט. עם ישראל, הוא אלוף העולם בהתדיינות משפטית. כל דבר תובעים פה בבית משפט. העומס עצום. זה מביא לעינויי דין. מעצים סבל של קורבנות. לזה שידאגו כל העממיים עלק. שידאגו לבעיה קשה מאוד של תת ייצוג. הרבה אוכלוסיות מוחלשות, נופלות בהעדר ייצוג משפטי בבית משפט. צריך לזה כסף. צריך עורך דין. ים הוצאות. נעלה על נושא סבוך זה, פוסט נפרד.

לזה שידאגו כל החברמני"ם העממיים עלק. קודם כל לזה. אלו בעיות של ממש. למרות שהשופטים פה מעולים. מן המעולים שבעולם. אבל, העומס קשה מאוד.

11 תגובות על 'חֶזְקַת הַחַפּוּת נ' הֶחָבוּת'

 1. אביחי מנדלבליט, בראיון הערב ל"עובדה", אמר משפט מזעזע, שהכה אותי בתדהמה בכך שלא יצא מצד רביב דרוקר או פרשן כלשהו, אלא מצד יועהמ"ש נכבד: המדינה הולכת, לפי דעתו, לקראת אלימות ודם. נראה לי שהסכנה הגדולה ביותר היא במצב (הכמעט ודאי) שבו בית המשפט העליון פוסל את הרפורמה, ואילו הממשלה מסרבת לקבל את הפסילה. השאלה הקריטית היא גם שאלת הרוב שבו תתקבל ההכרעה בבג"ץ. על אף כל הספינים של הביביסטים שרוצים להציג את בג"ץ כסניף של מרצ, בג"ץ של ימינו הוא למעשה גוף ימני, ורוב השופטים בו, לפחות מבין אלו שלא פורשים בקרוב, מזוהים עם הימין מימים ימימה. זאת תוצאה של רפורמות ומינויים של איילת שקד וגדעון סער. הרוב הימני בבג"ץ אמנם אינו רוב ביביסטי, ממש כפי שבתי המשפט השמרנים בארה"ב לא היו טראמפיסטים, ולכן אפשרית עדיין הכרעה ברוב גדול וברור נגד הרפורמה או בכינויה ההולם יותר: המהפכה. הפער בין ימניות לבין ביביזם שהוא דק בציבור הרחב, הוא ענק בקרב בעלי האייקיו הגבוה מאוד. ממש כפי שקורה באמריקה עם טראמפ, הנתעב כל כך על החכמים שברפובליקנים.

  אם אכן בית המשפט יכריע ברוב גדול שהשינויים או חלק משמעותי מהם אינו חוקי (ואני סבור שיש סיכוי שגם השמרנים שבשופטים יסכימו, לכל הפחות, שהשינויים יסודיים מדי לשיטת המשטר ולפיכך לא יוכלו לחול בכנסת הנוכחית), אני די משוכנע שהממשלה לא תעז לקרוא על בית המשפט תגר. אבל מה עושים אם גם פה יישבר מחסום שלא ייאמן, והממשלה תחליט לנסות ולצפצף על החלטת בג"ץ. בל נשכח את התמריץ הקיצוני בעוצמתו שמאיים כל הזמן על ביבי – תא המאסר.

  תגובה הגיונית וראויה של היועצת המשפטית תהיה להכריז שראש הממשלה שרוי בנבצרות, מתוך הבנה שאכן תא המאסר הוא תמריץ שמשתק כל התנהלות הגיונית וחוקתית. אבל מי יחליפו? אין ממלא מקום ברור לראש הממשלה, וגם אין טעם להחליפו בשר אחר שיחזיק באותה דעה. ייתכן שלא ניתן יהיה למצוא אף שר שיהיה מוכן לקבל שליטה על הממשלה וינחה אותה לקיים את החלטת בג"ץ. כל שר כזה, אפילו מהשפויים בין השרים כמו דיכטר או ברקת, יידע שיחוסל פוליטית אם יסכים. התמריץ הזוועתי שמופעל כל הזמן על נתניהו עצמו הופך את עצמו, במטאמורפוזה של תמריצים, לתמריץ גרוע מאוד מבחינת כל אחד משריו.

  בג"ץ התמודד עם בעיה דומה כשיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין סירב לקיים את פסיקתו לקיים הצבעה על יו"ר חדש, ואז מצא פיתרון בדמות מינויו הזמני של זקן חבר הכנסת לתפקיד. איזה פיתרון יימצא כאן? מישהו צריך להנחות את צה"ל מול מתקפת פתע איראנית ולקבל את הטלפון האדום. מובן שאין בחוק הקיים שום תשובה להתרחשות קיצונית מסוג זה. ממש כפי שאין פתרון חוקי מה נעשה עם ממשלה שמתברר לנו פתאום, שכל שריה הם בעצם סוכנים מושתלים מטעם ממשלת סין למשל.

  הייתי מציע לשם כך לפנות למקור שהחוק עצמו מספק להתמודדות מול לאקונות: חוק יסודות המשפט משנת 1980. החוק מעניק מעמד מיוחד ל"עקרונות החירות, הצדק, היושר והשלום של המשפט העברי ומורשת ישראל" כמקור לפסיקה במקרים אלו. ובכן עקרון אחד של המשפט העברי ומורשת ישראל שבא לעשות שלום וצדק הוא ההתמודדות עם מצב שבו אדם יוצר מציאות משפטית מתוך הולכת שולל, ובפרט כשהוא מתחתן עם אישה. דבר כזה יכול להיחשב ל"קידושי טעות". אמנם בתי הדין חוששים מאוד להשתמש בכלל זה, ותמיד מעדיפים שיינתן בפועל גט, אבל רבים מהרבנים אומרים שמבחינה עקרונית ניתן לראות קידושים שמבוססים על הטעיה גדולה כקידושים שמעולם לא באמת התרחשו. דוגמה לכך היא דבריו של הרב יובל שרלו, שהומו בארון שמתחתן עם אישה מבלי לספר לה, יוצר קידושי טעות. פסיקה דומה של בכירי הדיינים בישראל הייתה לגבי מקרה של בעל סכיזופרן.

  עכשיו, הבה נחזור למצב ששרר בהקמת הממשלה ה-37 ב-29 בדצמבר – בנימין נתניהו עלה לדוכן והתחייב "לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, למלא באמונה את תפקידי כחבר הממשלה". עתה מתברר לנו שנתניהו בעצם היה כחתן מפזז בחתונתו, בידיעה שבלבו הוא בעצם "הומו בארון", אדם שזומם שלא למלא באמונה את התפקיד. אם במקום לציית לבית המשפט, נתניהו גמר בלבו להוביל מהפכה משטרית שבמהלכה יסרב לציית לבית המשפט ויהפוך את ישראל למעין דיקטטורה, השבעתו בשקר יסודה, המילים שהוציא מפיו היו שקר גמור. אם כך, כמו שיש "קידושי טעות", יש גם "השבעת ממשלה בטעות".

  אם נמשיך בכיוון זה, מי צריכה לקבוע היועהמ"שית כראש הממשלה החוקי? יאיר לפיד, שצריך להמשיך לעמוד בראש ממשלת המעבר, עם גנץ כשר ביטחון, סער כשר משפטים ומירב מיכאלי כשרת תחבורה. כי בעצם מתברר לנו רטרואקטיבית שלא באמת הוקמה ממשלה אחרת שתחליף את ממשלתו. גם מבחינה מעשית אין מנוס מיישור תמונת התמריצים במקרה כזה, וממינוי ממשלה שהתמריצים הפשוטים שלה הם לציית לבית המשפט. אחרת פני המדינה לכאוס מוחלט. עם חזרת כהונתה של ממשלת המעבר בראשות לפיד, נשיא המדינה יפתח בהתייעצויות לגבי הטלת הרכבת הממשלה על חבר כנסת, ובתנאי, ברור מאליו, אך כנראה כבר לא טריוויאלי בימים אלו, שזה יתחייב, בפניו ופומבית, על מילוי תפקידו באמונה וכיבוד בית המשפט.

  אשמח לתגובתך פה או באתר שלי

  אהבתי

 2. היי תמריץ,

  עם כל הכבוד, אתה מדמה פה הרבה דברים לא ממש מבוססים:

  ותחילה, אתה מציע פתרון (מתוך דאגה כנה עושה רושם) בדמות או בהתבסס על חוק יסודות המשפט. ואתה טוען, שיש מעמד מיוחד למשפט העברי על פי החוק. אבל:

  נהפוך הוא. אין שום מעמד מיוחד. על פי החוק הזה, אם השופט "תקוע", אזי, קודם כל: חקיקה, אחר כך פסיקה, אחר כך היקש, ואם אין מענה, אזי:

  בסוף רק, אפשר לקבל השראה (מדגיש: השראה, לא סימוכין) מן המשפט העברי.

  נצטט (סעיף 1 הרלבנטי):

  ראה בית המשפט שאלה משפטית הטעונה הכרעה, ולא מצא לה תשובה בדבר חקיקה, בהלכה פסוקה או בדרך של היקש, יכריע בה לאור עקרונות החירות, הצדק, היושר והשלום של המשפט העברי ומורשת ישראל.

  עד כאן הציטוט:

  אזי, אתה רואה את סדרי העדיפויות אכן. וכתוב: "לאור עקרונות…" לא דבר חקיקה קונקרטי ומחייב ממש. זה לרוב יהיה מעין אלתור של השופט. אבל, בסוף מתבצעת הפניה למשפט העברי.

  אזי, קשה מאוד לטעון, שבכל סיבוך אפשרי, אין שום דבר חקיקה, או פסיקה, או היקש, שיעזור לפתור המצב, לפני שפונים למשפט העברי בכלל.

  ומנדלבליט, מודאג מאוד. ברור, המצב מאוד קשה. הוא לא מביע משאלת לב כלל. אלא, הוא מעט פסימי, והרבה מציאותי. המצב קשה מאוד. הלכי הרוח בקרב ציבורים רבים, קשים ומדהימים ממש.

  אז אפשר לנהוג כלפיו קצת יותר בסלחנות כמובן. הוא מודאג.

  לגבי נבצרות ועוד, בתגובה אחרת …..

  אהבתי

 3. לגבי נבצרות וכדומה. הסעיף הרלבנטי (סעיף 16 לחוק יסוד הממשלה) כך מורה אותנו:

  מילוי מקומו של ראש הממשלה

  16. (א) נעדר ראש הממשלה מן הארץ יזמן ממלא מקומו את ישיבות הממשלה וינהל אותן.

  (ב) נבצר מראש הממשלה זמנית למלא את תפקידו, ימלא את מקומו ממלא מקום ראש הממשלה; חלפו 100 ימים רצופים שבהם כיהן ממלא מקום ראש הממשלה במקום ראש הממשלה והוא לא חזר למלא את תפקידו, יראוהו כמי שנבצר ממנו דרך קבע למלא את תפקידו.

  (ג) לא היה ממלא מקום לראש הממשלה או שנבצר מממלא מקום ראש הממשלה למלא את תפקידיו לפי סעיפים קטנים (א) ו-(ב), תקבע הממשלה שר אחר, שהוא חבר הכנסת, למלא תפקידים אלה.

  עד כאן:

  אז עיניך הקוראות:

  תחילה צריך 100 ימים. ועוד: יש כמובן בעיה: מי קובע שראש הממשלה בנבצרות ? זה בית משפט יקבע. ועוד: אם אין ממלא מקום, אזי, הממשלה תקבע שר שהוא חבר כנסת, למלא התפקיד.

  אז זו לא כזו דרמה בסך הכל (מבחינה משפטית פרופר כלומר. דרמה. לא עד כדי כך).

  להתראות

  אהבתי

 4. למי שמעונין אגב, לקרוא בג"צ (קצר מאוד יחסית) על נושא של נבצרות ראש הממשלה ( אריק שרון דאז, ששהה בקומא) אז כאן:

  https://bit.ly/3K4RA82

  אשאיר עוד לינקים לפסקי דין נבצרות אחר כך……

  אהבתי

 5. ופה רצ"ב לינק, לעוד בג"צ קצר מאוד, הנבצרות של אולמרט דאז ( בגין חקירות משטרה וכו…):

  https://bit.ly/3JW1c52

  אם מישהו לא מבין משהו, אין בעיה לשאול כמובן…..

  אהבתי

 6. רק הבהרה:

  יש פה באג או קטש מסויים ניתן לטעון, בסעיף קטן ג' (סעיף 16 לחוק יסוד: הממשלה המצוטט לעי"ל):

  המחוקק גורס, שאם נבצר מממלא מקום ראש הממשלה, אזי, אפשר למנות שר שהוא חבר כנסת.

  אז לכאורה, ניתן לטעון, שצריך שיהיה קודם כל: ממלא מקום. אחר כך שהממלא מקום כאמור, יהיה בנבצרות, ורק אז להגיע לשר שהוא חבר כנסת.

  אבל, כמובן, שרוב הסיכויים, ששופטים יקבעו, שאם אין אכן ממלא מקום, אפשר ללכת ישר על שר. למה ? טוב, לא נגמור פה לגמרי. אולי יותר מאוחר נייצר כמה ספקולציות על כך.

  להתראות

  אהבתי

 7. רוב תודות

  אהבתי

 8. על לא דבר. שמחתי לעזור…..

  אהבתי

 9. לא הגבתי אצל אל רום אבל יכול לנחש מי המתחזה

  אהבתי

 10. תמונת פרופיל של ענק בישל דיסה
  ענק בישל דיסה

  טוב, נראה לי שאתה מתחמק בתשובה פה לדברים של תמריץ. וחבל שהוא נמנע מלהגיב.

  מנדלבליט הוא דוגמא מובהקת של פשפש שעלה למעלה. הוא לא מסוגל להוציא תחת ידיו משפט קוהרנטי (אלא אם נכתב עבורו על ידי גיל לימון). זה לא פלא שלא טרח לנסח את החלטותיו בכתב כשכיהן כיועמ"ש. הוא תמיד היה איש שנאמן לקליקות וזו הסיבה שביבי בחר בו תחילה למזכיר ממשלתו ובהמשך ליועמ"ש.

  אהבתי

 11. ענק בישל דיסה,

  אני מתחמק ? אתה עיוור ? אפילו ריי צ'ארלס היה קורא פה בעליל כמה הדברים שהוא כתב, חסרי ביסוס מינימלי אפילו עם כל הכבוד. הוא לא הבין את חוק יסודות המשפט והתבסס עליו הרי. והמחשתי בעליל כיצד לא תואם הדבר. כנ"ל לגבי נבצרות. הכל כתוב מפורשות. ומבוסס ומצוטט וכדומה.

  רק מחמת כבוד הבריות, לא כתבתי דברים משפילים וקשים. כי תמריץ, זה לא הסגנון שלו ממש. אבל, יכולתי בשקט ממש. אין לי ענין.

  לגבי מנדלבליט, הגבתי תגובה איזוטרית. לא קראתי כל הטקסט הנוגע להתבטאות שלו. אבל, התגובה כשלעצמה חשובה מאוד. גם אם איזוטרית. שהרי, הלכי הרוח בציבור, הרבה יותר קשים, ממה שמנדלבליט עצמו כתב.

  אז מה חיפשת להביע כאן ענק לא מובן ? אלא אם כן רצית להביע, שאתה צריך איזה רשת אופטיקה ככה חזקה. או משהו אחר …..מה בדיוק ? מזכיר לי התערבות שלך פה בעבר בבלוג הזה, בענין שביני לבין י.ד. המגיב.

  או אולי שניהם גם יחד ?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: