אז איך יהרגו בדיוק ? II

Photo by Alena Shekhovtcova (pexels.com)

אז לפנינו הצעת החוק הכה מדוברת, בקשר לעונש מוות למחבלים וכדומה. תחילה, נדביק: גם כותרי ייחוס. גם הסעיפים עצמם, גם דברי ההסבר (קצר מאוד יחסית):

אז עד כאן כותרי ייחוס וכדומה:

כמה הערות:

עונש מוות למחבלים ובכלל, גורר אינספור שאלות ותהיות ומחלוקות. אחת מהן, מה קורה עם יהודים ישראלים שביצעו מעשים קשים מאוד ? האם תהא אכיפה בררנית מעין גזענית על פי הנטען תדיר ? עושה רושם שהצעת החוק הזו, סתמה הגולל על הויכוח, וסגרה הפירצה למעשה. שהרי הצעת החוק מקשרת באופן מובהק, בין מעשה טרוריסטי פלסטינאי, לבין עונש מוות. כלומר, עבריין יהודי שביצע מעשי רצח קשים סתמיים ולא אידיאולוגיים, יחמוק מעונש מוות. שהרי, לא תוכל להיות מיוחסת לו, אידיאולוגיה של מטרה למנוע תקומת עם ישראל במדינת ישראל כפי הנקוב בהצעת החוק. אפשר לדמיין אולי תיאורטית, איזה שמאלני קיצוני, בעד מדינה אחת לשני עמים, והוא יעשה מעשה טרוריסטי רצחני וכדומה, ואז, גם הוא תיאורטית אמור להיות נדון למיתה. מה ההסתברות ? ממש לא גבוהה.

אז את הפרצה הזו סתמו לא רע עושה רושם.

בעיה אחרת, הינה זו כפי שהעלתי בפוסט בעבר פה בבלוג: כיצד יהרגו אותם. זה נשמע מגוחך בקריאה ראשונה. יש בטח אינספור מתנדבים, באינספור שיטות, מה הבעיה להרוג בדיוק ? יש בעיה קשה מאוד עם זה. ישראל חתומה ומאושררת על האמנה למניעת עינויים. אי אפשר להוציא להורג, בלתי כי אם במינימום סבל או לפחות מניעת סבל מיותר. בארה"ב, זה סיפור שהוא לא ייאמן ממש. אינספור הליכים משפטיים וזעקות שבר, על הוצאות להורג אכזריות, קשות, שיכלו להימנע על ידי שיטות יותר טובות לכאורה. אז, אפשר להניח, שפה הפיטבולים של ארגוני זכויות אדם, יעתרו לבג"צ, ויגרסו שיש אפשרויות יותר הומניות מאשר תליה למשל ( כפי הנקוב בתקנות ההגנה לשעת חירום, סעיף 52(2)). אז זה ייקח זמן ואללה של הליכים ובלגן.

יש בעיה גם של תדמית ישראל בעולם. זה בעיה לא פשוטה. נדון על כך בפוסט נפרד, הכל מעבר לאינספור בעיות משפטיות, שעוד יידונו בטח בבג"צ, אבל, תקצר היריעה פה ממש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: