ניגוד עניינים? איזה גיחוך!

ויקיפדיה / גלי בהרב-מיארה

אז לפנינו בג"צ חשוב מאוד, מענין מאוד, בטח ובטח בימים טרופים אלו. עסקינן בעתירה של ארגונים שונים, הטוענים לניגוד עניינים בו מצויה היועמשי"ת, בקשר לעיסוקה והתערבותה בהליכי חקיקה הנוגעים לסו קולד, הרפורמה המשפטית וכדומה.

אבל, תחילה, כהרגלנו בקודש, כותריי היחוס של פסק הדין:

אז מה הם טוענים בעצם העותרים ככה בגדול:

שהיועמשי"ת בניגוד עניינים. אישי ומוסדי. למה זה ? מכיוון שהליכי החקיקה, נועדו לצמצם בסמכויותיה וכוחה של היועמשי"ת. זה ניגוד עניינים מוסדי. ואישי ? אם כך, היא רוצה לכאורה הם טוענים, להיות שופטת בעליון בעתיד, והרי הרכב הוועדה לבחירת שופטים שיעוצב בחקיקה חדשה, יכול להשפיע על סיכוייה למינוי כשופטת בעליון. נצטט:

עד כאן:

אלא שבית המשפט דחה זאת מכל וכל. היא לא בניגוד עניינים כלל. ואם היא שם אכן, היא צריכה להיות במצב, ולמרות שהיא לכאורה במצב, זוהי חובתה, לא להימנע מלעסוק בענין (הליכי החקיקה) זאת כאמור, אפילו אם היא בניגוד עניינים לכאורה (למתבונן מבחוץ). למה זה ? נצטט הנימוקים של בית המשפט:

עד כאן:

כלומר, שבענייננו, אין, לא ניגוד עניינים אישי. וגם לא מוסדי. האישי הוא תיאורטי בכלל מבחינת בית המשפט (מינוי עתידי ספקולטיבי) ואילו המוסדי, נוגע לליבת העיסוק של היועמשי"ת. לא מדובר בשני תחומים נפרדים ציבוריים שהיועמשי"ת צריכה לעסוק בהם, אלא שזה לב ליבה של עיסוקה של היועמשי"ת: חקיקה. התערבות בנושאי חקיקה. חיווי דיעה בנושאי חקיקה. אז זוהי חובתה בכלל. שום ניגוד עניינים ושום נעליים.

אבל, השופטים לא העלו עוד נימוק חשוב מאוד:

והנימוק הינו זה, שהיא משפטנית, שלב ליבו של עיסוקה, הינו: דאגה לשלטון החוק במדינה. ומה משמעות שלטון החוק ? בין היתר: שמי שהוא אמון על השלטת שלטון החוק, חייב לשבת בדין או לעסוק בדין או בענין, אחרת הרי, שלטון החוק יושם לצחוק. שלטון החוק אינו ערכאה טבעית או ישות טבעית. זהו עיקרון על מופשט וערטילאי. אז אם אנשי חוק, לא יכולים לשים עצמם, בנעלי שלטון החוק, אז מי יעשה זאת ? בנון ? נניח כך:

שתהא עתירה לבג"צ, על תנאי התעסוקה של השופטים אפילו. משכורתם וכדומה. אז השופטים בבג"צ לא יוכלו לשבת בדין? הרי כשופטים האמונים על השלטת שלטון החוק, הם חייבים להתעלות על שיקולים המזדקרים מניגוד עניינים. כך למשל:

ישנן עתירות, שבהם מוגש בג"צ על בג"צ. או עתירות, שבהן מוגש בג"צ, על החלטה או פסק דין של נשיא בית המשפט העליון. אז איך בדיוק ? לכאורה הבוס של שופט בעליון, הוא הנשיא. אז כיצד שופט בעליון ,יישב בעתירה כנגד הנשיא עצמו ? יישב ועוד איך ! שניהם כפופים לשלטון החוק. מעל הכל, לשלטון החוק.

רוצים המחשה ? בקשה, נדביק פה כותרי ייחוס של פסק דין מן הסוג הזה:

קולטים ? בג"צ שבו יושבים שופטי בג"צ מן הסתם. והעתירה נגד מי ? בית משפט עליון, ושופט בית משפט עליון ( דוד מינץ). עכשיו מה תגידו, השופטים בדין, לא יישבו, בגלל שזו עתירה נגד בית משפט עליון, ונגד שופט עליון אחר ? מגוחך…. ומי יישב שם ? שלטון החוק ? שלטון החוק הינו ערכאה מופשטת, לא טבעית, סימבולית וכדומה, חסרת פנים של ממש.

נ.ב: שכחנו כמובן. על פי התפיסות הציבוריות, השופט א.שטיין לעי"ל, הוא בימין (מינוי של איילת שקד). והוא כמובן, בראש אחד עם השניים האחרים (שהם עלק בשמאל- מרכז).

כלום לא צריך יותר, בשביל לשכנע את המשוכנע ביותר. וטוב שהשופטים בקייס, ענו וכתבו שפה אין פוליטיקה. עתירות כאלו מימין ומשמאל נדחות באותה המידה. הכל לגופו של ענין מקצועי. העתירות נוסחו בצורה פוגענית ורמזו על איפה ואיפה בטיפול בעתירות. שזוהי הבלות רוח פסיכית ממש.

3 תגובות על 'ניגוד עניינים? איזה גיחוך!'

 1. https://yuddaaled.wordpress.com/2023/03/30/%d7%9e%d7%94-%d7%9e%d7%a7%d7%95%d7%a8-%d7%94%d7%a1%d7%9e%d7%9b%d7%95%d7%aa/#comments

  אולי תואיל לבוא ולהביע את דעתך המשפטית על תבונה במשפט באתר זה. רוב תודות

  אהבתי

 2. אין בעיה אשר. רק תקרא את דעתי פה. למה שם ? נקרא ונגיב. רק – stay tuned .

  אהבתי

 3. אשר,

  קראתי הפוסט של י.ד. אליו הפנית אותי. חבל לבזבז גרעפס אפילו, על כל כך הרבה קביעות הבליות שם. רק דבר אחד מרכזי:

  י.ד , משוכנע שיש קשר דיאלקטי (ניגודי) בין העם והממשלה, לבין האליטה המשפטית סו קולד, שהם מייצגים את התבונה, לא את העם. קשה להאמין לקשקוש בגרוש כזה (אם כי, זה די מצוי). שהרי:

  העם בוחר. בוחר את נציגיו ברשות המחוקקת ( הכנסת. ומשם מוקמת ממשלה הרי). ומה עושים נציגי העם ברשות המחוקקת ? מחוקקים חוקים, שבתורם מייצגים את רצון העם הישיר ( קונסטרוקטיבית כך, ולא נוכל להאריך הרבה יותר מדי. רק קצת בתכוף). אז אם כך, החוק מחוקק על ידי נציגי העם, והמשפטנים והשופטים י.ד עצמו מודה בכך, דבקים בחוק עצמו. משליטים החוקים עצמם.

  כל הבעיה בכך, שהחוק עצמו, הוא לא החוק ממש. לחוקק אין בעיה. אבל, להבין החוק, רק שופטים מבינים באמת. למה זה :

  כי יש סתירה בין חוקים שונים. צריך ליישב זאת. כי יש סתירה בין עקרונות חוקתיים או עקרונות יסוד, לבין החוק. כי כאשר יש מקרה נתון קונקרטי להכרעה, צריך להתאים בין חוק בהתגלמות העיונית תיאורטית מופשטת כללית שלו, לבין המקרה הנתון. כי לא פעם, המחוקק מחוקק בצורה מופשטת, ובמציאות זה משהו אחר לגמרי.

  ולכן, רק השופטים מבינים מהו החוק. לכן, המחוקק מחוקק. אבל, מהי כוונת המחוקק. מהו החוק. רק שופטים מבינים באמת.

  זוהי המציאות. אין בלתה. אין הימנה. אין זולתה. מי שלא מבין זאת, שיחיה במקום אחר. שם לא יהיו לו שופטים או בג"צ ואללה. שיחיה בסוריה. בסין וכדומה. לא במשטר דמוקרטי.

  ופה רצ"ב לינק, באחד מאינספור פוסטים שלי, אפשר להבין ולקרוא בעליל, למה רק שופטים מבינים מהו החוק. לקרוא, ואין צורך יותר מזה בשביל להבין:

  https://myboudica.com/2021/11/30/תאגיד-מדינה-תאגיד/

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: