אקוסייד

האקוסייד, על דרך הג'נוסייד שכולם מכירים, משמעותו, רצח הסביבה נניח. רצח אקולוגי. הרס משמעותי של הסביבה.

אמנת רומא, אני מניח שרובכם מכירים. האמנה של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. נניח, כמו אמנת ג'נבה.

עכשיו, מתגבשת לה איזה מגמה בקרב הקהיליה הבינלאומית, שיש לה אגב לא מעט מתנגדים, לחוקק עוד סעיף באמנת רומא, סעיף אשר מגדיר את הרס הסביבה במקרים קשים, כפשע בינלאומי. משמע- אקוסייד. עד כה, הפשעים הינם:

רצח עם
פשעים נגד האנושות.
פשעי מלחמה
פשע האגרסיה ( תקיפה של מדינה על ידי מדינה אחרת, ללא עילה או הצדקה משפטית).

אז עכשיו, לרשימת הפשעים, רוצים להוסיף, גם פשעים סביבתיים, כנגד הסביבה, שינויי אקלים וכדומה.

למי שרוצה להתעמק, אז כאן בלינקים הבאים:

http://opiniojuris.org/2021/07/16/your-guide-to-ecocide-part-1/

למי שרוצה לקרוא מאמר מקיף, המביע התנגדות למעשה הזה של חקיקה חדשה ופשע חדש, אז כאן רצ"ב לינק, לאתר של מייקל קרנבס ( עו"ד בינלאומי ידוע):

http://michaelgkarnavas.net/blog/2021/07/28/ecocide/

מאוד מסקרן יהיה לקרוא פה תגובות של קוראים ומגיבים על חקיקה בינלאומית שכזו. לפני כן, כמה הערות:

החקיקה המוצעת, לא נוגעת רק לשינויי אקלים. אנו תדיר מבלבלים בין שינויי אקלים, לבין הרס הסביבה. אין בהכרח תמיד זיקה בינהם. למשל, טיהור אדמה מדלקים. ניקיון האוקיאונסים מפלסטיקים. אויר נקי מזיהומים (עומס עצום על מערכות בריאות בעולם) וכדומה. גם אם אדם, לא מאמין בסיפור של שינויי אקלים, הרס הסביבה או סביבה נקיה ובטוחה, זה אינטרס שאין עליו חולקין. באמצעות מלחמה בשינויי האקלים, משיגים כמובן, גם סביבה נקיה.

ישראל אינה חברה באמנת רומא. נכון. אבל, גם מדינות לא חברות, יכולות להישפט בהאג (למעשה מדינות לא נשפטות בהאג, רק אינדיבידואלים). עכשיו למשל, מדינת ישראל נחקרת בהאג על הסכסוך כאן (הכל בגין תלונה של הרשות הפלסטינאית נזכיר). יש גם פרוצדורה של הפניה לבית הדין בהאג, דרך מועצת הביטחון, לגבי מדינות שאינן חברות לאמנה ( כך היה עם סודן, כך היה עם לוב למשל, שני מדינות שלא חברות באמנה, לא צד להן).

אסור לשכוח, שחקיקה כזו, מפילה ברשתה גם ילידים מקומיים (שבטים וכדומה, או סתם אינדיבידואלים עניים). אחת ממטרות החקיקה המוצעת, הייתה, להגן על שבטים וילידים מקומיים, מהרס הסביבה על ידי נניח מדינות ותאגידים גדולים. אלא, שהם עצמם (ילידים) מזהמים מאוד לא פעם. המון פילים ניצודים באפריקה על ידי מקומיים המחפשים פרנסה ועוד (וזה הורס המירקם הסביבתי). בפיליפינים, דגים על ידי צלילה לשוניות, ומפוצצים שוניות עם רעלים (ציאניד) חומרי נפץ וכדומה.

לבסוף, ישראל לא סיפור זניח כלל כאן. ישנה איזושהיא תפיסה, שישראל, כולה איזה 0.2 אחוז מן הזיהום והפליטה של הפחמן הדו חמצני. לא ממש כך הדבר. האזור מדברי. יש כאן מחסור במים רציני. בנט מכר לא מזמן לירדנים מים כמחווה. סכסוכים גיאופוליטיים בשפע. ישראל גם מובילה בעולם בשני תחומים עיקריים: התפלת מים, וטיהור מים.ואלו שימושים או טכנולוגיות קריטיות מאוד להתמודדות והסתגלות לשינויי האקלים. על כך, אפריקה צפויה מאוד להיפגע (וכבר בצורת/ רעב ראשוניים בעולם במדגסקר אגב, רשמית או מעין, בגין שינויי אקלים הוכרז הדבר). עכשיו, פליטים לרוב, פליטי אקלים, מגיעים למדינה מערבית, שופעת יחסית, קרובה מאוד יחסית: מדינת ישראל. לא פשוט כפי שחושבים. גם מתחיל להתפתח נראטיב (איך לא…) של אפרטהייד אקולוגי פה במדינת ישראל, על הפלסטינאים. נראטיב תומך אנטישמיות אולטרא מודרנית.

נשמח לשמוע דעתכם….

2 תגובות על 'אקוסייד'

 1. נושא מעניין, עמוק וסבוך מאד. ניכר שהשקעת שעות ארוכות והתעמקת בכתיבה. אני אשוב ואקרא ואגיב. בינתיים:

  האם בית המשפט בהאג שופט מדינות? או אינדיבידואלים? מנהיגים מאותן מדינות?

  אפרטהיד אקולוגי- ניכר שהכתב מנסה לעוות ולהאשים את ישראל על ידי קשירה שלה לפשעים אקולוגים פשוט מכיון שזה נושא שמדליק אנשים, פרה קדושה. אולי זו גם הסיבה שמנסים לצרף פשע סביבתי לאמנת רומא. זה קצת מדלל את עוצמת הפשע לאנושות (אינני רוצה להמעיט בחשיבות הנושא).

  אבל יותר מהכל זה עתיד אפריקה (ואולי מרכז ודרום אמריקה). לפי כל התחזיות הדמוגרפיות אפריקה עומדת להפוך לסיר לחץ בעשרות השנים הקרובות, והיא תאיים על העולם המערבי. יש טוענים (דוגלס מארי) שאירופה כבר התאבדה.
  ישראל מסוגלת כנראה לייצר מים אבל זה תהליך לא פשוט ואין ספק שמדינות כמו נגריה שחוזים שאוכלוסיתה תהיה גדולה מזו של סין עד סוף המאה לא תוכל לספק מים לתושביה. מספר התושבים בלאגוס היה כ 350 אלף בשנות ה60, כיום כ 21 מליון ותוך שנים ספורות היא תהיה העיר המאוכלסת ביותר בעולם.
  הסימנים סביבנו מראים שהסערה האקולוגית תביא לסערה פוליטית.

  אהבתי

 2. בהחלט נירה, שמח שמצאת ענין בכך.

  הרבה מאוד סכסוכים גיאופוליטיים, משברים וכדומה, בגלל נושא המים באמת(למשל אביב העמים בסוריה דאז אכן (2011)).

  בהאג כפי שכתבתי, לא שופטים מדינות. שופטים רק אינדיבידואלים. בעיקרון, מדובר במנהיגים, בעלי עמדה ציבורית בכירה וכדומה.

  למעשה, האמנה נועדה, בעיקר לבכירים, ואפילו מאוד. בעיקר למנוע חסינות מהעמדה לדין, של ראשי מדינות ממש.

  עדיין, רק אינדיבידואלים.

  למה זה? נקדיש לזה פוסט נפרד מאורגן.

  ההכנסה או ההשחלה של פשע נגד הסביבה באמנת רומא, לא קשור ממש למה שאת משערת. אלא, פשוט נורמה שהולכת ומתעצמת בעולם, שחייבים לשמור על כדור הארץ ועל הסביבה. כל ארגון בעולם, תורם את חלקו, ומנסה להראות שהוא תורם את חלקו.

  כך גם האג. אלא, שבהאג, הלחץ לכך, בא מבחוץ דווקא, לא מבית המשפט עצמו. בית המשפט עצמו כמובן, לא מחוקק. אלא, אסיפת המדינות שחברות באמנת רומא. ואפילו לא מהן הגיע הלחץ. אלא:

  ארגונים ירוקים וכדומה פעילים, שהם חסרי אונים מרגישים, לנוכח חוסר המעש והמחדלים של ממשלות ומדינות, ובשביל להרגיש שהם דוחפים וחזק קדימה, מנסים גם בכיוון הפלילי פשוט. אולי זה ימנף מעשים פשוט.

  הם לא ממש כיוונו ומכוונים למדינת ישראל כרגע.

  בלי קשר, ברור שהכתבה שקראת שם, על אפרטהייד אקולוגי, רובה ככולה, חסרת ביסוס בטירוף. אבל, זה מתעצם ומתפתח, והרבה יקנו זאת בעולם. כפי דברים אחרים שקנו. זה את צריכה להיות משוכנעת. תקראי למשל הפוסט הקודם שלי על NSO נ' אפל. ישראלים מואשמים בכך, שעם נשק ואמצעים מתוחכמים, עוזרים לדיקטטורים בעולם, לדכא את בני עמם וכדומה ( תוכנות זדוניות אכן וכו…). וזה מפתח אנטישמיות קלאסית ממש. היהודים שולטים בעולם, ידם בכל.

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: