דו"ח מועצת העיצה הרעה

ויקיפדיה / מועצת האומות המאוחדות לזכויות אדם

אז התפרסם הדו"ח של הועדה שמונתה על ידי מועצת זכויות האדם של האו"ם, לחקור פה את הסכסוך הישראלי פלסטיני, בקשר להפרות של זכויות אדם וכדומה. 

טוב, נדביק תחילה את כותרי הייחוס ותמצית של הדו"ח שהתפרסם:

טוב, מה שקצת שונה או מיוחד בוועדה הזו ובמנדט שניתן לה, זה חקירה של סיבות עומק, או בעיות השורש של הסכסוך הפלסטינאי ישראלי, והפרות נגזרות של זכויות אדם.

הוועדה עצמה מנתה שלשה חברים ( אוסטרליה, הודו, דרום אפריקה, האוסטרלית, יושבת ראש הוועדה).

הוועדה לא זכתה לשיתוף פעולה מישראל. לא אושר לה אפילו להיכנס לישראל. חבל מאוד. כפי שהוכחתי והמחשתי לא פעם, זה גורם נזק עצום. תדמיתית, ואפקטיבית קונספטואלית. מייצר ואקום, לתוכו הרבה טיעונים זדוניים וחסרי שחר לפעמים, נשאבים, וגורמים נזק פשוט למדינת ישראל ( כפי שהמחשתי לאחרונה, עם התלונה של הפלסטינאים להאג הפלילי, בעוד, לא הופעל לובי ישראלי בקרב האסיפה של מדינות חברות באמנת רומא, לסכל זאת, בגין אי היותם מדינה לכאורה).

הוועדה גם לא זכתה לשיתוף פעולה, מצד המצרים והעזתים (מצד המצרים בקשר לעזה יש לציין, לא ככלל. ככלל, הייתה נכונות של המצרים לסייע לוועדה) ולא יכלה להיכנס לעזה גם ( יש השערות, לא ניכנס אליהן כרגע).

הוועדה קיבלה כמה אלפים של אינפוטים בכתב (קומוניקטים, חוות דעת, תלונות וכו..) וחקרה מה שיכלה לשיטתה, כאשר הרבה מאוד התבסס, על דוחו"ת וחקירות קודמות של גופי או"ם ואחרים (כפי למשל הוועדת חקירה של האו"ם, אחרי צוק איתן בקשר לעזה).

אז לא ניכנס כמובן לכל הפרטים והתובנות, אבל, לאור המנדט המרכזי, של חקר שורשי הסכסוך והפרות זכויות האדם הנגזרות ממנו:

הוועדה הגיעה למסקנה ממש "מרעישה":

הכיבוש זה שורש הסכסוך ! קולטים ? איך לא חשבנו על זה ? גיששנו באפילה, והנה אור גדול בקצה המנהרה. שאנטי של ממש. לא יודע, כנראה שהייתי על פטריה בהודו, ולא קלטתי מה קורה סביבי בכלל.

טוב, מעבר לאתנחתות קומיות:

הם לא היו לגמרי מוטים. השתדלו להיות הוגנים וריאליים, והכל, למרות אי שיתוף הפעולה. לא חסכו גם ביקורת מן הפלסטינאים. למשל, נצטט:

הרשות הפלסטינאית עצמה, מצדיקה הפרה של זכויות אדם מצידה, ומניעת בחירות לנשיאות ולבית המחוקקים , בעצם קיומו של הכיבוש. השלטון בעזה, מפגין נכונות זניחה, לדאוג לזכויות אדם בעזה עצמה, וגם לדבוק בכללי משפט הבינלאומי הומניטרי.

או לגבי רקטות מעזה לישראל, נצטט:

אז לא רק ירי חסר אבחנה על ערים ואזרחים בישראל, אלא גם פרקטיקה נוהגת, של עינויים, יחס בלתי אנושי ואכזרי, והוצאות להורג בלי משפט, מצד העזתים או השלטון בעזה.

טוב, ככלל, המסקנות של הוועדה ברורות:

הכיבוש שורש הבעיה. למשל, חלוקת משאבים לא הוגנת ומפלה. למשל מים ביהודה ושומרון, נצטט:

לשיטתם, צבא הכיבוש, הרס והחרים להם תשתיות מים לפלסטינאים. גם לא נותן אישורי בניה תדיר. בעוד המתנחלים נהנים מגישה ל- 320 ליטר מים לאדם ביום ( שזה יותר מן ה- 100 ליטר המומלצים לאדם ביום כסטנדרט ככה) פלסטינאים באזור A ו- B בעלי גישה ל-75 עד- 100 ליטר לאדם ביום. פלסטינאים בשטח C נגישים להם רק: 30-50 ליטר מים ביום לאדם. אבל, יש למינהל האזרחי, ולעובדי מקורות, הרבה מה להגיד בקשר לכך. האמינו לי. אבל, מי ישמע אותם עם מדיניות כזו של ממשלות ישראל של אי שיתוף פעולה ?

עוד המלצה או מימצא, ביחס לסיבות עומק, זה תרבות של העדר העמדה לדין. הרשויות, הן בישראל, והן מצד הפלסטינאים, לא מעמידים לדין אחראים להפרות של זכויות אדם. זה ייצר תרבות משחיתה בטירוף לגבי דידם. תרבות שמזינה את מעגל הדמים הכיבוש והאיבה הבלתי פוסקים. נצטט:

טוב, נכנסנו לכמה עיקרים, לא להכל כלל וכלל. הוועדה מצאה שזה פשוט, מעין כיבוש תמידי לשיטתה או הגדרתה. זה שורש הסיכסוך פה לשיטתה. כל המסקנות וההמלצות של הדוחו"ת הקודמים פה, לא יושמו פשוט. אין כמעט יישום של כלום. לשיטתה, זה מצב רקוב מן השורש ממש. זה מזין מעגלי איבה בלתי פוסקים.

ושוב, חבל שישראל מתעלמת מכל זה. יש שם הרבה קביעות חסרות שחר. למשל, שתושבי מזרח ירושלים, לא זכאים כלל לאזרחות. הם זכאים, רק הם צריכים לבקש. לעמוד בקריטריונים מסויימים, בטחוניים, ויכולים לקבל. יש לא מעט פלסטינאים ממזרח ירושלים, שקיבלו אזרחות. צריך לבקש.

או התעלמות מכך, שהחמאס משתמש במגינים אנושיים בפעולות איבה וכדומה.

חבל מאוד על המדיניות הנפסדת הזו, של ממשלות ישראל בעבר ובהווה.

2 תגובות על 'דו"ח מועצת העיצה הרעה'

 1. תמונת פרופיל של דאוד אל נטור
  דאוד אל נטור

  https://www.news1.co.il/Archive/0026-D-154816-00.html

  מדוע לדעתך ישראל לא משתפת פעולה עם המועצה? אתה צריך לנסות להציע את הכתבות האלו שלך לאתרי חדשות באינטרנט

  אהבתי

 2. דאוד אל נטור,

  ברוך בואך לעפר הארץ.

  אידיאולוגית, זה פשוט טבוע בטבע הישראלי. תסביכי שמד. כולם אנטישמים. כולם נגדנו. אז זה בזבוז זמן ומשחק מכור. כך נהגו כל ממשלות ישראל בעיקרון.

  בפועל, האידיאולוגיה או הקונספט, הפכו לאזור נוחות פשוט. בשביל מה להתמודד ?

  על כך, מובטח וטו במועצת הביטחון (אמריקני).

  מנקודת ראות יותר רחבה, אז יש תחושה, שהמשפט הבינלאומי פלילי הומניטרי, לא לצידנו בכלל. אז זה עוד יותר מעצים את הצורך להישאר באזור הנוחות. כיבוש !

  אז למה להתאמץ ? מזל שיש לפחות ארגונים נמרצים כמו שורת הדין ואחרים.

  אני לא מתעסק פה עם רייטינג וכאלו. כל מי שרוצה, מגיע לפה, קורא, מתקבל בברכה, מגיב בלי בעיות וכדומה.

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: