היה רומן.כנראה איננו עוד!

ויקיפדיה / יחסי ארצות הברית -ערב הסעודית

אז לפנינו הצעת חוק אמריקנית (סנאט). ההצעה משותפת ( שני המפלגות. יוזם רפובליקני, ודמוקרטי). הצעת החוק די מפתיעה, ובעצם גם לאיו דווקא:

הצעת החוק קוראת בעצם, לצנן מאוד היחסים עם ערב הסעודית. לא נכתב כך מפורשות הדבר. גם לא נכתב מה בעצם הרקע הגיאופוליטי לענין (מטבע הדברים). אלא:

הצעת החוק עומדת כמעט כולה, על נושא של זכויות אדם פשוט. ציניקנים כמובן, מיד יטענו שהמדובר בפעולת תגמול על חידוש יחסי איראן – ערב הסעודית. או תגמול על היחסים החמים לאחרונה, בין סין לבין ערב הסעודית וכדומה ( הסינים למעשה תיווכו בחידוש היחסים בין איראן לבין ערב הסעודית).

תכל"ס:

הצעת החוק, מבקשת דו"ח שיוגש לועדות מתאימות בסנאט ובקונגרס ( ועדות הנוגעות ליחסי חוץ). הדו"ח מתבקש ונדרש ממח' המדינה (מזכיר המדינה, שר החוץ שם למעשה נזכיר). הדו"ח צריך לפרט ככה בגדול, את מצב זכויות האדם בסעודיה. זכויות נשים. עינויים. תקיפות בתימן תוך הפרה של נורמות בינלאומיות בנוגע לניהול מלחמה. היעלמויות של פעילים פוליטים או פעילי זכויות אדם, הוצאות להורג לא מוצדקות וכדומה.

ותכל"ס:

מתבקשת מכאן, הערכה מחדש של היחסים במובן של מתן עזרה צבאית וכללית לערב הסעודית לאור דו"ח כזה, שיאשר אכן את כל ההפרות הנטענות בקשר לזכויות אדם, והפרה של חוקי המלחמה במלחמת תימן -ערב הסעודית.

גם ישראל לא נפקד מקומה אגב. והצעת החוק מבקשת או תוהה על הערכה בדבר הנזק שנגרם או ייגרם לבעלת ברית קרובה. נצטט:

כלומר, הצעת החוק, מבקשת הערכה, האם היתרון הטכנולוגי צבאי של ישראל, לא בסכנה בעצם בגלל הסיוע הצבאי שסעודיה מקבלת.

אז פתאום נפל דבר עושה רושם. ברית מוצקה של עשרות שנים, עומדת אולי להתהפך. מי יודע. נעקוב ונראה. זה המזרח התיכון, ובגדול. צריך להיזהר מאוד מאוד.

ההשלכות פה במרחב המצומצם שלנו, יבואו בפוסט אחר.

2 תגובות על 'היה רומן.כנראה איננו עוד!'

  1. לערב הסעודית חיל אוויר וציוד אמריקאי מתקדם ביותר, כך גם לאמירויות. האם הם יתנו גישה לסינים האירנים והרוסים לזה? אי אפשר לסמוך על האמריקאים והפוליטיקה המשונה שלהם

    אהבתי

  2. עתידן, אכן, פה היללו את הסכמי אברהם. אבל ,הסכנה באמת לא פשוטה בכל זה. סתם הסכמים של תן וקח. לא יעזרו בגרוש לכלום פה בדברים האמיתיים. לא ימנעו שום אלימות ושפיכות דמים פה. והסגירו טכנולוגיות גבוהות מאוד פה.

    אפילו לא לימין לא יעזור. נתניהו הרי התחייב לא לספח את שטח C בתמורה להסכם. כך שכל זה מגוחך ממש. אבל פה, אנשים לא מבינים מה הם כותבים, מה הם אומרים.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: